لوئی نهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوئی نهم
El Greco - Saint Louis roi de France et un page 02.jpg
پادشاه فرانسه
سلطنت۱۲۲۶–۱۲۷۰ میلادی
پیشینلوئی هشتم
جانشینفیلیپ سوم
زاده۲۵ آوریل ۱۲۱۵ میلادی
پوآسی، فرانسه
درگذشته۲۵ اوت ۱۲۷۰ (۵۵ سال)
تونس، شمال آفریقا
بیماری طاعون
آرامگاه
فرزند(ان)فیلیپ سوم
روبر، کنت کلرمون
آنی، دوشس بورگوندی
دودماندودمان کاپت
پدرلوئی هشتم
مادربلانکا دو کاستیا
دین و مذهبکاتولیک رومی

لوئی نهم معروف به لوئی قدیس، پادشاه فرانسه از سال ۱۲۲۶ میلادی تا هنگام مرگش در سال ۱۲۷۰ میلادی بود. وی در طول حکومت ۳۰ ساله بر فرانسه، پادشاهی مقتدر و در عین حال پرهیزگار بود.

به جهت زهد و تقوا و رابطهٔ نزدیک با کلیسا پس از مرگش قدیس شناخته شد. وی در دو جنگ صلیبی شرکت کرد و در یکی از همین جنگ‌ها در شمال آفریقا بر اثر طاعون درگذشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

لوئی نهم در سال ۱۲۴۸ میلادی پاریس را به قصد جنگ صلیبی در ارض مقدس ترک کرد. ابتدا به مصر لشکر کشید و تصمیم داشت بیت‌المقدس را که در سال ۱۲۴۴ میلادی از دست صلیبیون خارج شده بود، تصرف کند اما موفق نشد. سپس راهی عکا شد که پس از فردریک دوم از داشتن حکومت متمرکز محروم مانده بود. پس از سامان دادن به وضع آنجا به فرانسه بازگشت.

در سال ۱۲۴۴ میلادی مملوک‌ها اورشلیم را تصرف کردند و لوئی نهم با آنان وارد جنگ صلیبی شد. صلیبیون در سال ۱۲۴۴ میلادی در غزه با قوای تُرکان به رهبری ظاهر بیبرس روبه‌رو شدند و در عرض دو روز کاملاً شکست خورده و منهدم گشتند. لوئی نهم برای جبران شکست، مجدداً جنگ صلیبی دیگری را علیه ممالیک مصر بین سال‌های ۱۲۴۸ تا ۱۲۵۴ میلادی تدارک دید. صلیبیون در این نبرد نیز شکست قاطعی خوردند و لوئی اسیر شد. مسلمانان خون‌بهای هنگفتی بابت آزادی لوئی دریافت کرده و در نهایت او را آزاد نمودند.[۱][۲][۳]

وی چندین سال بعد برای بار دوم از راه آفریقا، راهی جنگ صلیبی شد اما در تونس به بیماری طاعون درگذشت. وی به سبب زهد و عدالت میان مردم محبوبیت فوق‌العاده‌ای یافته بود.

نقش‌برجسته ای از لوئی نهم در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا برای گرامیداشت یاد او به عنوان یکی از ۲۳ شخصیت برجستهٔ جهان در امر قانونگذاری در سرتاسر تاریخ.

لوئی نهم دومین پادشاه فرانسه پس از فیلیپ دوم بود که راهی جنگ مقدس شد. وی ربع قرن پس از مرگ، تقدیس گردید.[۴] نشانی افتخاری نیز در فرانسه بعدها به نام سن لوئی نام‌گذاری شد.

پانویس[ویرایش]

  1. Joseph R. Strayer, "The Crusades of Louis IX," in R. L. Wolff and H. W. Hazard, eds. , The later Crusades, ۱۱۸۹–۱۳۱۱ (۱۹۶۹) pp. 487-521 online edition; Peter Jackson, The Seventh Crusade, ۱۲۴۴–۱۲۵۴ (۲۰۰۷)excerpt and text search.
  2. Tyerman, Christopher (2006). God's War: A New History of the Crusades. The Belknap Press of Harvard University Press. p796.
  3. p417. "The Harper encyclopedia of military history: from 3500 BC to the present: Dupuy, R. Ernest (Richard Ernest), 1887-1975: Free Download, Borrow, and Streaming". Internet Archive. Retrieved 2020-08-14.
  4. Tuchman، A Distant Mirror، 28.

منابع[ویرایش]

  • Tuchman, Barbara (1978). A Distant Mirror: The Calamitous 14th Century. New York: Ballantine Books. ISBN 978-0-307-79369-0.