لوئی نهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوئی نهم
پادشاه فرانسه
El Greco - Saint Louis roi de France et un page 02.jpg
لوئی نهم
سلطنت۱۲۲۶-۱۲۷۰
پیشینلوئی هشتم
جانشینفیلیپ سوم
زاده۲۵ آوریل ۱۲۱۵
پوآسی، فرانسه
درگذشته۲۵ اوت ۱۲۷۰ (۵۵ سال)
تونس، شمال آفریقا
بیماری طاعون
آرامگاه
فرزند(ان)فیلیپ سوم
روبر کنت کلرمون (سر دودمان بوربون)
آنی دوشس بورگوندی
دودمانکاپتی ها
پدرلوئی هشتم
دین و مذهبکاتولیک مسیحی

لوئی نهم، معروف به لوئی قدیس ، از پادشاهان سلسلهٔ کاپتی‌ها بود که دودمان بوربون از وی منشعب شد. وی بیش از ۳۰ سال بر فرانسه حکومت کرد و پادشاهی مقتدر و در عین حال پرهیزگار بود.

وی به علت زُهد و تقوا و رابطهٔ نزدیک با کلیسا پس از مرگش قدیس شناخته شد. وی در جنگ صلیبی شرکت کرد و در یکی از همین جنگ‌ها در شمال آفریقا بر اثر بیماری طاعون درگذشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در ۱۲۴۸ پاریس را به قصد جنگ صلیبی در ارض مقدس ترک کرد. وی ابتدا به مصر لشکر کشید و تصمیم داشت بیت‌المقدس را که در ۱۲۴۴ برای همیشه از دست صلیبیون خارج شده بود تصرف کند که موفق نشد. وی سپس راهی عکا شد که پس از فردریک دوم امپراتور ژرمنی از داشتن حکومت متمرکز محروم مانده بود و وضع آنجا را سامان داد و راهی فرانسه شد.

در سال ۱۲۴۴ م. مملوک‌ها اورشلیم را تصرف کردند و لوئی نهم با آنان وارد جنگ صلیبی شد. صلیبیون در سال ۱۲۴۴ م. در غزه با قوای تُرکان به رهبری ظاهر بیبرس روبه‌رو شدند و طی ۴۸ ساعت کاملاً شکست خورده و منهدم شدند. لوئی نهم برای جبران شکست، مجدداً جنگ صلیبی دیگری را علیه ممالیک مصر در سال‌های ۱۲۴۸ تا ۱۲۵۴ م. تدارک دید. صلیبیون در این نبرد نیز شکست قاطعی خوردند و لوئی اسیر شد. تُرک‌ها خون‌بهای هنگفتی بابت آزادی لوئی دریافت کرده و در نهایت او را آزاد کردند.[۱][۲][۳]

وی چندین سال بعد برای بار دوم از راه آفریقا راهی جنگ صلیبی شد که در تونس به بیماری طاعون درگذشت. وی به سبب زهد و عدالت میان مردم محبوبیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرد.

وی دومین شاه فرانسوی پس از فیلیپ اگوست بود که راهی جنگ مقدس شد. وی پس از مرگ به مقام قداست از سوی کلیسای رومی مفتخر شد. نشانی افتخاری نیز در فرانسه بعدها به نام سن لوئی نام‌گذاری شد.

منابع[ویرایش]

  1. Joseph R. Strayer, "The Crusades of Louis IX," in R. L. Wolff and H. W. Hazard, eds. , The later Crusades, ۱۱۸۹–۱۳۱۱ (۱۹۶۹) pp. 487-521 online edition; Peter Jackson, The Seventh Crusade, ۱۲۴۴–۱۲۵۴ (۲۰۰۷)excerpt and text search.
  2. Tyerman, Christopher (2006). God's War: A New History of the Crusades. The Belknap Press of Harvard University Press. p796.
  3. p417. "The Harper encyclopedia of military history : from 3500 BC to the present : Dupuy, R. Ernest (Richard Ernest), 1887-1975 : Free Download, Borrow, and Streaming". Internet Archive. Retrieved 2020-08-14.