روبر دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روبر دوم
پادشاه فرانسه
Robert II of France.jpg
روبر دوم
دوران۹۹۶-۱۰۳۱
لقب(ها)روبر دوم پارسا
زادروز۲۷ مارس ۹۷۲
زادگاهاورلئان، فرانسه
درگذشت۲۰ ژوئیه ۱۰۳۱
محل درگذشتملون، فرانسه
آرامگاهکلیسای سن-دنی
پیش ازهانری یکم
پس ازهوگو کاپه
دودمانکاپتی
پدرهوگو کاپه
فرزندانهانری یکم، روبر یکم دوک بورگوندی

روبر دوم (به فرانسوی: Robert II le Pieux، روبر دوم پارسا) (۲۷ مارس ۹۷۲-۲۰ ژوئیه ۱۰۳۱) از ۹۹۶ تا سال مرگش پادشاه فرانسه بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی پسر هوگو کاپه و از دودمان کاپتی‌ها بود. وی در شهر اورلئان چشم به جهان گشود.

پدر روبر، هوگو کاپه پادشاهی را به دودمان کاپتی منتقل ساخته بود. وی با اینکه با پاپ گرگوری پنجم اختلاف داشت ولی کاتولیک دینداری بود و از این رو بدو لقب پارسا داده‌اند. وی گرایش به موسیقی داشت و شعر نیز می‌سرود. او کاخ خود را به کنجی آرام برای نیایش بدل ساخته بود. او از سر باورهای دینی دگراندیشان را به سختی آزار می‌داد.

سرزمینی را که پدر به او سپرد کوچک بود، از این رو او کوشید تا سرزمینهای خودگردان گوشه و کنار را بیشتر با جنگ به کشور خود بیفزاید. او در ۱۰۰۳ کوشید تا دوکنشین بورگوندی را به کشورش ملحق نماید، ولی تا ۱۰۱۶ که سرانجام توانست از کلیسا رسمیت بگیرد بدین خواسته دست نیافت.

روبر دوم دوستانی اندک و دشمنانی بسیار داشت که پسرانش نیز در این دسته جای می‌گرفتند. هانری یکم و روبر یکم دوک بورگوندی دو پسر وی بر سر قدرت با پدر به جنگ پرداختند. پادشاه شکست خورد و به بیرون از شهر پاریس پس نشست. سرانجام در میانه نبرد با پسرانش در ملون در کشور فرانسه درگذشت. وی را در کنار همسر سومش در کلیسای سن‌دنی به خاک سپردند. پس از وی پسرش هانری بر تخت سلطنت نشست.

نوادگان روبرت دوم در آینده نه تنها در فرانسه که در کشورهای انگلستان، پرتغال، کاستیل و پادشاهی لئون نیز فرمان راندند.

تکفیر روبر پارسا، رنگ روغن اثر ژان پل لرنس، ۱۸۷۵

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]