کارلمان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارلمان دوم
Louis III et Carloman furent couronnés rois en 879 par l'archevêque de Sens Anségise, dans l'abbaye bénédictine Saint-Pierre-et-saint-Paul de Ferrières en Gâtinais.png
تصویر قرون وسطایی از تاجگذاری کارلمان دوم و برادرش لوئی
پادشاه فرانک باختری
سلطنت۱۰ آوریل ۸۷۹ – ۵ اوت ۸۸۲
فرانسهسپتامبر ۸۷۹
پیشینلوئی دوم
جانشینشارل سوم، پادشاه فرانک خاوری
پادشاهی مشترکلوئی سوم (۸۷۹-۸۸۲)
زادهح. ۸۶۶
درگذشته۱۲ دسامبر ۸۸۴ (۱۸ سال)، لز آندلی
نزدیک لز آندلی
آرامگاه
دودمانکارولنژی‌ها
پدرلوئی دوم
مادرآنسگارد

کارلمان یا کارلومان(زاده ۸۶۶ - درگذشت ۱۲ دسامبر ۸۸۴) پادشاه فرانک باختری و جوانترین پسر لوئی دوم از همسرش آنسگارده بود.

زندگینامه[ویرایش]

با مرگ پدر او همزمان و همپایه با برادرش لوئی سوم پادشاه فرانسه در ۸۷۹ بر تخت پادشاهی نشست. و از پشت چهارم فرزندان شارلمانی بود. او در ۸۸۰ همزمان و همراه با برادرش بر تخت نشست و بخش‌های دوک‌نشین آکیتن و دوک‌نشین بورگوندی را زیر فرمان خود گرفت. هنگامی که بوزوی پرووانسی از وفاداری به آنان دست کشید این دو برادر به همراه هم به سوی مرزهای او لشکر کشیدند و ماکون و بخش‌های شمالی سرزمین او را به دست آوردند.

چندی پس از آن این دو برادر به سرزمین‌های شارل فربه لشکر کشیدند و از ماه‌های اوت تا نوامبر این شهر را در محاصره داشتند، ولی سرانجام از پس گشایش آن برنیامدند. تنها در ۸۸۲ بود که ریچارد دوک بورگوندی این شهر را پس از محاصره به دست آورد.

نمایی از نبرد کارلمان و برادرش لوئی سوم با وایکینگ‌ها

در همین سال لوئی سوم درگذشت و کارلمان یگانه پادشاه فرانک باختری گشت. ولی با کوهی از گرفتاری‌ها روبرو گشت. نورمن‌ها به مرزهای کشورش تاخته بودند و نیروی او برای پدافند اندک بود؛ همچنین زمینداران بورگوندی سر به شورش برداشته بودند. سرانجام کارلمان ۱۲ دسامبر ۸۸۴ در هنگام شکار درگذشت. پس از او شارل فربه فرمانروایی سرزمین‌های زیر فرمان او را به چنگ آورد.

منابع[ویرایش]

the Encyclopædia Britannica Eleventh Edition, a publication now in the public domain.