فرانسوای دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرانسوای دوم
پادشاه فرانسه
FrancoisII.jpg
دوران ۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹ - ۵ دسامبر ۱۵۶۰
زادروز ۱۹ ژانویه ۱۵۴۴
زادگاه کاخ فونتن بلو،  فرانسه
درگذشت ۵ دسامبر ۱۵۶۰
محل درگذشت اورلئان،  فرانسه
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از شارل نهم
پس از هانری دوم
همسر ماری اول اسکاتلند
دودمان دودمان والوا
پدر هانری دوم
مادر کاترین مدیچی
دین کاتولیک

فرانسوای دوم (به فرانسوی: Francis II de France)

زندگی‌نامه[ویرایش]

اولین فرزند هانری دوم از دودمان والواها بود که در شش سالگی با ماری اول اسکاتلند نامزد کرد و بعد از چند سال باهم ازدواج کردند.

در تلوزیون[ویرایش]

سریال تلوزیونی Reign که داستانی تاریخی از زندگی ماری استوارت حکایت می کند به زندگی فرانسوای دوم به عنوان همسر اول این ملکه نیز اشاره می کند، این مجموعه تلوزیونی تاریخ را با داستان سرایی درهم آمیخته است و شخصیت هایی نیز به این سرگذشت اضافه شده اند که در تاریخ نامی از آنها وجود ندارد. این سریال سرگذشت زندگی فرانسوای دوم را بدین صورت نمایش می دهد:
مادر فرانسوای کاترین مدیچی زنی بی رحم و با نفوذ بود که به طور ناگهانی با ازدواج فرانسیس (فرانسوای) و ماری یکم اسکاتلند مخالفت کرد بعد از چند وقتی آشکار شد مخالفت کاترین برای حرفای پیشگو خود نستراداموس بود. نستراداموس که ادعا می‌کرد آینده مری و فرانسیس را دیده که بعد از یک سال فرانسیس می‌میرد و دلیل ان متحد شدن با اسکاتلند و ازدواج با مری بود. مری با شنیدن و ثابت شدن حرفای نستراداموس با هانری دوم صحبت کرد و اورا متقاعد کرد که پسر نامشروعش سباستین معروف به بش را مشروع و ولیعهد فرانسه کند تا مری طبق خواسته هانری دوم خواستار تاج وتخت انگلیس شود. هانری قبول کرد و مری و سباستین نامزد شدند. با توطئه‌های کاترین پاپ سباستین را مشروح اعلام نکرد؛ و با مرگ کلریسا فرزند نامشروح کاترین که زشتی عجیبی در او بود پیش بینی‌های نستروداموس تغیر کرد و مری و فرانسوای ازدواج کردند. بعد از ازدواج مری و فرانسیس آشکار شد کلریسا زنده است و پیشگویی به طور قبل تغییر کرد و نستراداموس ان را مخفی کرد. ازدواج مری و فرانسوای یک سال طول نکشید که با دستور کاترین فرانسوای کشته شد و کاترین چهار سال نایب السلطنه شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]