فرانسوای دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرانسوای دوم
پادشاه فرانسه
FrancoisII.jpg
دوران ۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹ - ۵ دسامبر ۱۵۶۰
زادروز ۱۹ ژانویه ۱۵۴۴
زادگاه کاخ فونتن بلو، فرانسه
درگذشت ۵ دسامبر ۱۵۶۰
محل درگذشت اورلئان، فرانسه
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از شارل نهم
پس از هانری دوم
همسر ماری اول اسکاتلند
دودمان دودمان والوا
پدر هانری دوم
مادر کاترین مدیچی
دین کاتولیک

فرانسوای دوم (به فرانسوی: François II) اولین فرزند هانری دوم از دودمان والواها بود که در شش سالگی با ماری اول اسکاتلند نامزد کرد و بعد از چند سال باهم ازدواج کردند.

در تلویزیون[ویرایش]

حکومت (مجموعه تلویزیونی) که داستانی تاریخی از زندگی ماری استوارت حکایت می‌کند به زندگی فرانسوای دوم به عنوان همسر اول این ملکه نیز اشاره می‌کند، این مجموعه تلویزیونی تاریخ را با داستان سرایی درهم آمیخته‌است و شخصیت‌هایی نیز به این سرگذشت اضافه شده‌اند که در تاریخ نامی از آن‌ها وجود ندارد. این سریال سرگذشت زندگی فرانسوای دوم را بدین صورت نمایش می‌دهد:

مادر فرانسوای کاترین مدیچی زنی بی رحم و با نفوذ بود که به‌طور ناگهانی با ازدواج فرانسیس (فرانسوا) و ماری یکم اسکاتلند مخالفت کرد بعد از چند وقتی آشکار شد مخالفت کاترین برای حرفای پیشگو خود نستراداموس بود. نستراداموس که ادعا می‌کرد آینده مری و فرانسیس را دیده که بعد از یک سال فرانسیس می‌میرد و دلیل ان متحد شدن با اسکاتلند و ازدواج با مری بود. مری با شنیدن و ثابت شدن حرفای نستراداموس با هانری دوم صحبت کرد و او را متقاعد کرد که پسر نامشروعش سباستین معروف به بش را مشروع و ولیعهد فرانسه کند تا مری طبق خواسته هانری دوم خواستار تاج وتخت انگلیس شود. هانری قبول کرد و مری و سباستین نامزد شدند. با توطئه‌های کاترین پاپ سباستین را مشروع اعلام نکرد؛ و با مرگ کلریسا فرزند نامشروع کاترین که زشتی عجیبی در او بود پیش‌بینی‌های نستروداموس تغییر کرد و مری و فرانسوای ازدواج کردند. بعد از ازدواج مری و فرانسیس آشکار شد کلریسا زنده است و پیشگویی به‌طور قبل تغییر کرد و نستراداموس ان را مخفی کرد. ازدواج مری و فرانسوای یک سال طول نکشید که با زخمی شدن فرانسوا در حال دفاع از مری در توطئه ترور و سابقه عفونت گوش و جسم به تازگی بهبود یافته ،او کشته شد و کاترین چهار سال نایب السلطنه شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]