فرانسوای دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرانسوای دوم
پادشاه فرانسه
FrancoisII.jpg
سلطنت۱۰ ژوئیه ۱۵۵۹–۵ دسامبر ۱۵۶۰
پیشینآنری دوم
جانشینشارل نهم
زاده۱۹ ژانویه ۱۵۴۴
کاخ فونتن بلو، فرانسه
درگذشته۵ دسامبر ۱۵۶۰
اورلئان، فرانسه
آرامگاه
همسر(ان)ماری یکم اسکاتلند
دودماندودمان والوا
پدرآنری دوم
مادرکاترین مدیچی
دین و مذهبکاتولیک

فرانسوای دوم (به فرانسوی: François II) اولین فرزند آنری دوم از دودمان والواها بود که در شش سالگی با ماری یکم اسکاتلند نامزد کرد و بعد از چند سال باهم ازدواج کردند.

در تلویزیون

حکومت (مجموعه تلویزیونی) که داستانی تاریخی از زندگی ماری استوارت حکایت می‌کند به زندگی فرانسوای دوم به عنوان همسر اول این ملکه نیز اشاره می‌کند، این مجموعه تلویزیونی تاریخ را با داستان‌سرایی درهم آمیخته‌است و شخصیت‌هایی نیز به این سرگذشت اضافه شده‌اند که در تاریخ نامی از آن‌ها وجود ندارد. این سریال سرگذشت زندگی فرانسوای دوم را بدین صورت نمایش می‌دهد:

مادر فرانسوای دوم، کاترین مدیچی که به‌طور ناگهانی با ازدواج فرانسیس (فرانسوا) و ماری یکم اسکاتلند مخالفت کرد بعد از چند وقتی آشکار شد مخالفت کاترین برای حرف‌های پیشگو خود نستراداموس بود. نستراداموس که ادعا می‌کرد آینده ماری و فرانسیس را دیده که بعد از یک سال فرانسیس می‌میرد و دلیل آن متحد شدن با اسکاتلند و ازدواج با ماری بود. ماری با شنیدن و ثابت شدن حرفای نستراداموس با آنری دوم صحبت کرد و او را متقاعد کرد که پسر نامشروعش سباستین معروف به بش را مشروع و ولیعهد فرانسه کند تا ماری طبق خواسته آنری دوم خواستار تاج وتخت انگلیس شود. هانری قبول کرد و ماری و سباستین نامزد شدند. با توطئه‌های کاترین، پاپ سباستین را مشروع اعلام نکرد؛ و با مرگ کلریسا فرزند نامشروع کاترین که زشتی عجیبی در او بود پیش‌بینی‌های نستروداموس تغییر کرد و ماری و فرانسوا ازدواج کردند. بعد از ازدواج ماری و فرانسیس آشکار شد کلریسا زنده است و پیشگویی به‌طور قبل تغییر کرد و نستراداموس ان را مخفی کرد. ازدواج ماری و فرانسوا یک سال طول نکشید که با زخمی شدن فرانسوا در حال دفاع از ماری در توطئه ترور و سابقه عفونت گوش و جسم به تازگی بهبود یافته، او کشته شد و کاترین چهار سال نایب السلطنه شد.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته

نگارخانه

منابع