کاترین مدیچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کاترین دو مدیچی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ملکه فرانسه

Catherine de Medicis.jpg
کاترین دو مدیچی
نایب السلطنه پادشاهی فرانسه
سلطنت ۱۵۵۹ - ۱۵۶۴
ملکه مادر
سلطنت ۱۵۵۹ - ۵ ژانویه ۱۵۸۹
ملکه همسر فرانسه
سلطنت ۱۵۴۷ - ۱۵۵۹
تاج‌گذاری ۱۵۴۷
هم‌نشین هانری دوم
فرزند(ها) فرانسوای دوم
شارل نهم
هانری سوم
مارگارت دوالوا
دوک فرانسیس دآنژو
کلاود دوالوا
الیزابث دوالوا
نام کامل
کاترین کاری رومولا دی لورنزو دو مدیچی
پدر لورنزو دوم دو مدیچی
زادروز ۱۳ آوریل ۱۵۱۹
فلورانس، ایتالیا
مرگ ۵ ژانویه ۱۵۸۹
شاتو دو بلوا، فرانسه
خاک‌سپاری کلیسای سن-دنی
دین و مذهب کاتولیک

کاترین دو مدیچی (به ایتالیایی: Caterina de' Medici) (زاده ۱۳ آوریل ۱۵۱۹ - درگذشته ۵ ژانویه ۱۵۸۹) وی به مدت ۴۳ سال ملکه فرانسه بود و به مدت ۳۱ سال نقش اصلی در اداره حکومت فرانسه در اواخر حکومت همسر تا حکومت پسرانش تا هنگام مرگش داشت وی همچنین به مدت تقریبا ۵ سال نایب السلطنه فرانسه بود و در طول دوره نیابت خود قدرت فراوانی گرفت و بعد از تمام شدن دوره حکومتش به عنوان نایب السلطنه با قدرت فوق‌العاده بزرگی که داشت همواره فرانسه را به صورت رسمی به تنهایی اداره می کرد و همچنان بر فرانسه حکومت می کرد و با نفوذ خود پسرانش را مجبور به اطاعت از خود می کرد او همچنین به طور موثر نقش اصلی در کشتار سن‌بارتلمی بزرگترین کشتار مذهبی تاریخ اروپا داشت.

در شهر فلورانس ایتالیا، در خاندان مدیچی، به دنیا آمد. او دختر لورنزو دوم دو مدیچی بود. او در سال ۱۵۳۶ به همسری دوک اورلئان (که بعدها با نام هانری دوم بر تخت شاهی فرانسه نشست) درآمد و از سال ۱۵۴۷ تا سال ۱۵۵۹ ملکهٔ فرانسه بود.

همچنین مادر سه پادشاه فرانسه با نام‌های فرانسوای دوم و شارل نهم و هانری سوم بود. دخترش مارگریت نیز همسر اولین پادشاه فرانسه از خاندان بوربون یعنی هانری چهارم بود.

کاترین دو مدیچی پس از فرانسوای دوم از سال ۱۵۶۰ تا سال ۱۵۶۴ نایب‌السلطنه فرانسه بود، و پس از آن نیز در تمام تصمیم‌گیری‌های حکومت پسرانش نقش اصلی داشت و از نفوذ فوق‌العاده فراوانی برخوردار بود و هیچ یک از پسرانش نمی توانستند از دستورات مادرشان اطاعت نکنند به همین خاطر کاترین تمام زمام امور پادشاهی فرانسه را در دست داشت و به مدت ۳۰ سال تا هنگام مرگ در راس امور دولت فرانسه حکومت می کرد.

نقش او در جنگ‌های مذهبی اروپای قرن شانزدهم و کشتار سن‌بارتلمی انکارناپذیر بود و به همین دلیل به‌شدت مورد تنفر قرار داشت.

وی پس از مرگ در کنار همسرش هانری دوم در کلیسای سن‌دنی دفن شد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای فرانسوی