گوستاو دوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گوستاو دوره
زادروز ۶ ژانویه ۱۸۳۲
استراسبورگ
درگذشت ۲۳ ژانویه ۱۸۸۳
پاریس
ملیت فرانسوی


پل گوستاو دوره (به فرانسوی: Paul Gustave Doré) (زاده ۶ ژانویه ۱۸۳۲ در استراسبورگ ـ درگذشته ۲۳ ژانویه ۱۸۸۳ در پاریس) نقاش فرانسوی است.

تابلو تصلیب عیسی اثر گوستاو دوره در قالب حکاکی روی چوب

او نقاشی برای کتاب‌های مصور را در پاریس آغاز کرد. کشیدن تصویر برای مجموعه داستان کلاغ ادگار آلن پو، بهشت گمشده جان میلتون، کمدی الهی دانته، دون کیشوت سروانتس و تهیه یک انجیل مصور انگلیسی در سال ۱۸۶۶ از مهمترین آثار او هستند.

زندگی نامه[ویرایش]

پل گوستاو دوره در 6 ژانویه 1832 میلادی در شهر استراسبورگ فرانسه زاده شد .اولین آثار تصویر سازی او درسن پانزده سالگی به چاپ رسید. ولی استعداد و مهارتهای هنری او از سالهای قبل خود را آشکار ساخته بود. هنگامی که تنها پنج سالش بود با طنز پردازیهایی که فراتر از سن او بودند اطرافیانش را متعجب می کرد.از سن هفت سالگی او شروع به کنده کاری بر روی گچ کرد و وقایع روزمره زندگی خود را به تصویر کشید .دردوازده سالگی سالگی گوستاو دوره با تصاویر طنز (کاریکاتور) صحنه های تآتری را که به دیدن آن می رفت می کشید ودو سال بعد اولین آلبوم طراحی های خود را منتشر کرد. در سال 1847 با دو طراحی خوددر نمایشگاهی شرکت کرد وچارلز فیلبپن سردبیر مجله فرانسوی او را برای کشیدن کاریکاتورهای مجله خود استخدام نمود. او در طی این دوران آموزشهای دوران دبیرستان خود رادر مدرسهٔ شارلامنژ دنبال نمود و به مطالعه و کپی آثار نقاشی موزهٔ لوور و آثار چاپی کتابخانهٔ ملی پرداخت. آثار نقاشی و مجسمه های مذهبی خود رادر نمایشگاه سال 1864 به نمایش گذاشت و در زمینهٔ کارهای کاریکاتور با تعدادی مجلات فرانسوی همکاری نمود.[۱] در سال 1853 او سفارش تصویرسازی آثارلرد بایرون را دریافت کرد[۲].این قرارداد موفقیت آمیز منجر به سفارشهای بیشتری ازسوی نویسندگان انگلیسی ازجمله سفارش تصویر سازی کتب جدیدی ازانجیل مقدس شد.چندین سال بعد او تصاویری برای کتاب دون کیشوت سروانتس کشید. تصاویرشخصییتهای شوالیه و ارباب آن سانچو پانزا(به انگلیسی Sancho Panza) بسیار معروف هستند و باعث تآثیر گذاری و جذب خوانندگان زیادی شدند و همچنین نمود فیزیکی آنان الهام بخش بسیاری از هنرمندان ،کارگردانان تآتر و فیلم بوده است. در این دوران او همچنین غراب (شعر) (به انگلیسیthe Raven ) اثر ادگار آلن پو را تصویر سازی کرد که پاداش 30000 فرانکی رااز سوی ناشر کتاب (Harper and Brothers ) برای او به ارمغان آورد [۳] .

گوستاو دوره - کلاه قرمزی

تصویر سازیهای کتاب انجیل انگلیسی در سال 1866 برای او بسیار موفقیت آمیز بود. یکسال بعد او نمایشگاه بزرگی از کارهایش را در لندن ترتیب داد. این نمایشگاه منجر به تاسیس گالری گوستاو دوره در خیابان بند(به انگلیسی Bond street) لندن گردید.[۴]

درسال 1867 او افسانه های شارل پرو از جمله سیندرلا ،کلاه قرمزی و زیبای خفته را مصور سازی کرد .Gustave Doré ' Once Upon a Canvas

کمدی الهی دانته اثر گوستاو دوره
London :A Pilgrimage 1872

در سال 1869 نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی بلنچرد جرالد (به انگلیسی Blanchard Jerrold )فرزند داگلاس ویلیام جرالد( به انگلیسی Douglas William Jerrold) به او پیشنهاد کرد که با همکاری هم تصاویر جامعی از لندن را به تصویر بکشند.گوستاو دوره این پیشنهاد را پذیرفت و قرارداد پنج ساله ای را با ناشر (Grand and CO )منعقد نمودکه بر اساس آن او سالیانه مبلغ 10000 پوند برای این پروژه دریافت می نمود و همچنین این قرارداد شامل اقامت سه ماهه در لندن نیز می شد .در نهایت کتاب تکمیل شده با عنوان: لندن :یک زائر (به انگلیسی London: A Pilgrimage )در سال 1872 به چاپ رسید که برای او موفقیت اقتصادی-اجتماعی زیادی را به همراه داشت.در کنار این موفقیت منتقدینی نیز بودند که به انتقاد از نقاشیهای وی پرداختند برخی از آنان معتقد بودند که او بی جهت تاکید خود را بر فقری گذاشته است که در گوشه کناره های خیابانهای لندن بچشم می خورد.[۵] مجلهٔ Westminster Review در مقاله ای عنوان کرد که تصاویر لندن گوستاو دوره عرضه کننده ی متداول ترین،عامیانه ترین وظاهربینانه ترین نمود لندن هستند . "[۶] ولی به هر جهت این کتاب موفقیت زیادی را برایش چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ دریافت سفارشهای جدید از سوی ناشران و نویسندگان انگلیسی به همراه داشت.

از شاهکارهای تصویر سازی گوستاو دوره تصاویری است که برای کتاب کمدی الهی دانته کشیده است.تصاویری که صاحبنظران سبک دانته معتقدند با گذشت 150 سال هنوز هم برداشتی امروزی داشته وهمچنان ارزشمند هستند . کمدی الهی دانته که جزء آثار نمادینه شده و بیادماندنی ادبیات ایتالیا محسوب می شود و دانته آنرا در سالهای بین 21 - 1308 میلادی نگاشته است با روایتی افسانه وار تئوری قرون وسطایی پذیرش باور دینی دنیای باقی را می نمایاند و شامل سه بخش دوزخ،برزخ و بهشت است با نگاهی اجمالی این مجموعه ی اشعار سفر دانته به دوزخ،برزخ و بهشت را بازگو می کنند ولی در حقیقت دانته در نظر دارد سفر روحی و نزدیکی انسان بسوی خدارا بیان کند. هرچند علاقه ی فرانسوی ها به اثر کمدی الهی دانته تنها مختص بخشهای پائولو وفرانچسکا بود ولی در قرن 19-م این علاقه‌مندی بسط یافت و منجر به ترجمه های متعددی به زبان فرانسه ، نقدهای چاپ شده در روزنامه ها و مجلات و خلق بیش از 200 اثر نقاشی و مجسمه در بین سالهای 1800-1920 گردید . گوستاو دوره خلق تصاویر کمدی الهی دانته را از بخش دوزخ (به انگلیسی inferno )آغاز نموده است تعداد 200 اثر تصویر سازی که هرکدام شاهکاری مختص به خود محسوب می شود در کتابهای متعددی با ترجمه هایی به زبانهای رایج چاپ شده اند.تصاویر او با با شخصیت پردازی میکل‌آنژ گونه و ادغام آن با سبک سنتی منظره سازی اروپای شمالی وکشیدن عناصری از فرهنگ مرسوم اوج زیبایی و موفقیت کارهای او را نمایان می سازند وانطباق عالی مهارتها ، ذهن گرایی و تجسم قوی نوشته ی دانته را متجلی می سازند.منتقدی در سال 1861 در مورد این تصاویر چنین نوشته است:ما می پذیریم که درک و برداشت از یک منبع الهام گرفته اند.گویی دانته و گوستاو دوره با گفتگوهای اسرارآمیز و موقر با هم در ارتباط بوده ، دوزخ را با روح خود درنوردیده و با تمامی وجود آنرا کاوش کرده‌اند . .The World of Dante

گوستاو دوره هیچگاه ازدواج نکرد و بعد از مرگ پدرش در سال 1849 در خانه ی پدری همراه با مادرش زیست و به تصویر سازیهای کتب تا زمان مرگش در پاریس ادامه داد .در سال 1861 دولت فرانسه به او نشان لژیون دونور (به فرانسوی: Ordre national de la Légion d'honneur)را اعطا نمود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

http://www.worldofdante.org/gallery_dore.html

پانویس[ویرایش]

  1. Lyons, Martin (2011). Books: A Living History. Los Angeles: Getty Publications. p. 135. ISBN 978-1-60606-083-4. 
  2. Complete Works of Lord Byron illustrated by Ch. Mettais, Bocourt, G. Doré. Published by J. Bry, Paris, 1853. The version at archive.org is in French. The illustrations are not attributed to any one of the three named on the title page. A handwritten note at page 5 remarks that another edition of 1856 made no mention of Doré among the illustrators, but his designs still appeared in the book.
  3. Quinn, Arthur Hobson. Edgar Allan Poe: A Critical Biography. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1998. p. 252. ISBN 0-8018-5730-9
  4. McQueen, A. "Gustave Doré," in Nineteenth-Century Art, Highlights from the Tanenbaum Collection, London: 2015, p. 54.
  5. Ackyroyd, Peter (2005). London: A Pilgrimage (introduction). Anthem Press. pp. xix. 
  6. Chapman, J (1873). The Westminster Review, Vol 99. p. 341.