گوستاو دوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گوستاو دوره
زادروز ۶ ژانویه ۱۸۳۲
استراسبورگ
درگذشت ۲۳ ژانویه ۱۸۸۳
پاریس
ملیت فرانسوی


پل گوستاو دوره (به فرانسوی: Paul Gustave Doré) (زاده ۶ ژانویه ۱۸۳۲ در استراسبورگ ـ درگذشته ۲۳ ژانویه ۱۸۸۳ در پاریس) نقاش فرانسوی است.

تابلو تصلیب عیسی اثر گوستاو دوره در قالب حکاکی روی چوب

او نقاشی برای کتاب‌های مصور را در پاریس آغاز کرد. کشیدن تصویر برای مجموعه داستان کلاغ ادگار آلن پو، بهشت گمشده جان میلتون، کمدی الهی دانته، دون کیشوت سروانتس و تهیه یک انجیل مصور انگلیسی در سال ۱۸۶۶ از مهمترین آثار او هستند.

زندگی نامه[ویرایش]

پل گوستاو دوره در 6 ژانويه 1832 میلادی در شهر استراسبورگ فرانسه زاده شد .اولين آثار تصوير سازي او درسن پانزده سالگي به چاپ رسيد. ولي استعداد و مهارتهاي هنري او از سالهاي قبل خود را آشکار ساخته بود. هنگامي که تنها پنج سالش بود با طنز پردازيهايي که فراتر از سن او بودند اطرافيانش را متعجب مي کرد.از سن هفت سالگي او شروع به کنده کاري بر روي گچ کرد و وقايع روزمره زندگي خود را به تصوير کشيد .دردوازده سالگي سالگي گوستاو دوره با تصاویر طنز (کاریکاتور) صحنه هاي تآتری را که به ديدن آن می رفت مي کشيد ودو سال بعد اولين آلبوم طراحي هاي خود را منتشر کرد. در سال 1847 با دو طراحي خوددر نمايشگاهی شرکت کرد وچارلز فيلبپن سردبير مجله فرانسوی او را براي کشيدن کاريکاتورهای مجله خود استخدام نمود. او در طی اين دوران آموزشهاي دوران دبيرستان خود رادر مدرسهٔ شارلامنژ دنبال نمود و به مطالعه و کپي آثار نقاشي موزهٔ لوور و آثار چاپي کتابخانهٔ ملی پرداخت. آثار نقاشی و مجسمه های مذهبی خود رادر نمايشگاه سال 1864 به نمايش گذاشت و در زمينهٔ کارهای کاريکاتور با تعدادی مجلات فرانسوي همکاري نمود.[۱] در سال 1853 او سفارش تصويرسازي آثار لرد بايرون را دريافت کرد[۲].اين قرارداد موفقيت آميز منجر به سفارشهاي بيشتری ازسوی نويسندگان انگليسی ازجمله سفارش تصوير سازی کتب جديدی ازانجيل مقدس شد.چندين سال بعد او تصاويری برای کتاب دون کیشوت سروانتس کشيد. تصاويرشخصييتهای شواليه و ارباب آن سانچو پانزا(به انگلیسی Sancho Panza) بسيار معروف هستند و باعث تآثير گذاری و جذب خوانندگان زيادي شدند و همچنين نمود فيزيکی آنان الهام بخش بسياری از هنرمندان ،کارگردانان تآتر و فيلم بوده است. در اين دوران او همچنين غراب (شعر) (به انگلیسیthe Raven ) اثر ادگار آلن پو را تصویر سازی کرد که پاداش 30000 فرانکي رااز سوي ناشر کتاب (Harper and Brothers ) براي او به ارمغان آورد [۳] .

گوستاو دوره - کلاه قرمزی


تصویر سازیهای کتاب انجیل انگلیسی در سال 1866 براي او بسيار موفقيت آميز بود. يکسال بعد او نمايشگاه بزرگي از کارهايش را در لندن ترتيب داد. اين نمايشگاه منجر به تاسيس گالري گوستاو دوره در خيابان بند(به انگلیسی Bond street) لندن گرديد.[۴]

درسال 1867 او افسانه های شارل پرو از جمله سیندرلا ،کلاه قرمزی و زیبای خفته را مصور سازی کرد .Gustave Doré ' Once Upon a Canvas

کمدی الهی دانته اثر گوستاو دوره
London :A Pilgrimage 1872

در سال 1869 نويسنده و روزنامه نگار انگليسي بلنچرد جرالد (به انگلیسی Blanchard Jerrold )فرزند داگلاس ويليام جرالد( به انگلیسی Douglas William Jerrold) به او پيشنهاد کرد که با همکاري هم تصاوير جامعي از لندن را به تصوير بکشند.گوستاو دوره اين پيشنهاد را پذيرفت و قرارداد پنج ساله اي را با ناشر (Grand and CO )منعقد نمودکه بر اساس آن او سالیانه مبلغ 10000 پوند براي اين پروژه دريافت مي نمود و همچنين اين قرارداد شامل اقامت سه ماهه در لندن نيز مي شد .در نهايت کتاب تکميل شده با عنوان: لندن :یک زائر (به انگلیسی London: A Pilgrimage )در سال 1872 به چاپ رسيد که براي او موفقيت اقتصادي-اجتماعي زيادي را به همراه داشت.در کنار اين موفقيت منتقديني نيز بودند که به انتقاد از نقاشيهاي وي پرداختند برخي از آنان معتقد بودند که او بي جهت تاکيد خود را بر فقري گذاشته است که در گوشه کناره هاي خيابانهاي لندن بچشم مي خورد.[۵] مجلهٔ Westminster Review در مقاله ای عنوان کرد که تصاوير لندن گوستاو دوره عرضه کننده ي متداول ترين،عاميانه ترين وظاهربينانه ترين نمود لندن هستند . "[۶] ولي به هر جهت اين کتاب موفقيت زيادي را برايش چه از لحاظ مالي و چه از لحاظ دريافت سفارشهاي جديد از سوي ناشران و نويسندگان انگليسي به همراه داشت.

از شاهکارهاي تصوير سازي گوستاو دوره تصاويري است که براي کتاب کمدی الهی دانته کشيده است.تصاويري که صاحبنظران سبک دانته معتقدند با گذشت 150 سال هنوز هم برداشتی امروزي داشته وهمچنان ارزشمند هستند . کمدي الهي دانته که جزء آثار نمادينه شده و بيادماندني ادبيات ايتاليا محسوب مي شود و دانته آنرا در سالهاي بین 21 - 1308 میلادی نگاشته است با روایتی افسانه وار تئوري قرون وسطايي پذيرش باور ديني دنياي باقي را مي نماياند و شامل سه بخش دوزخ،برزخ و بهشت است با نگاهي اجمالي اين مجموعه ي اشعار سفر دانته به دوزخ،برزخ و بهشت را بازگو می کنند ولي در حقيقت دانته در نظر دارد سفر روحي و نزديکي انسان بسوي خدارا بيان کند. هرچند علاقه ي فرانسوي ها به اثر کمدي الهي دانته تنها مختص بخشهاي پائولو وفرانچسکا بود ولي در قرن 19-م اين علاقه مندي بسط يافت و منجر به ترجمه هاي متعددي به زبان فرانسه ، نقدهاي چاپ شده در روزنامه ها و مجلات و خلق بيش از 200 اثر نقاشي و مجسمه در بين سالهاي 1800-1920 گردید . گوستاو دوره خلق تصاوير کمدي الهي دانته را از بخش دوزخ (به انگلیسی inferno )آغاز نموده است تعداد 200 اثر تصوير سازي که هرکدام شاهکاري مختص به خود محسوب مي شود در کتابهاي متعددي با ترجمه هايي به زبانهاي رايج چاپ شده اند.تصاوير او با با شخصيت پردازي میکل‌آنژ گونه و ادغام آن با سبک سنتي منظره سازی اروپاي شمالي وکشيدن عناصري از فرهنگ مرسوم اوج زيبايي و موفقيت کارهاي او را نمايان مي سازند وانطباق عالي مهارتها ، ذهن گرايي و تجسم قوي نوشته ي دانته را متجلي مي سازند.منتقدي در سال 1861 در مورد اين تصاوير چنين نوشته است:ما مي پذيريم که درک و برداشت از يک منبع الهام گرفته اند.گويي دانته و گوستاو دوره با گفتگوهای اسرارآمیز و موقر با هم در ارتباط بوده ، دوزخ را با روح خود درنوردیده و با تمامی وجود آنرا کاوش کرده اند . .The World of Dante

گوستاو دوره هیچگاه ازدواج نکرد و بعد از مرگ پدرش در سال 1849 در خانه ی پدری همراه با مادرش زیست و به تصویر سازیهای کتب تا زمان مرگش در پاریس ادامه داد .در سال 1861 دولت فرانسه به او نشان لژیون دونور (به فرانسوی: Ordre national de la Légion d'honneur)را اعطا نمود.

پیوند به بیرون[ویرایش]


http://www.worldofdante.org/gallery_dore.html

پانویس[ویرایش]

  1. Lyons, Martin (2011). Books: A Living History. Los Angeles: Getty Publications. p. 135. ISBN 978-1-60606-083-4. 
  2. Complete Works of Lord Byron illustrated by Ch. Mettais, Bocourt, G. Doré. Published by J. Bry, Paris, 1853. The version at archive.org is in French. The illustrations are not attributed to any one of the three named on the title page. A handwritten note at page 5 remarks that another edition of 1856 made no mention of Doré among the illustrators, but his designs still appeared in the book.
  3. Quinn, Arthur Hobson. Edgar Allan Poe: A Critical Biography. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1998. p. 252. ISBN 0-8018-5730-9
  4. McQueen, A. "Gustave Doré," in Nineteenth-Century Art, Highlights from the Tanenbaum Collection, London: 2015, p. 54.
  5. Ackyroyd, Peter (2005). London: A Pilgrimage (introduction). Anthem Press. pp. xix. 
  6. Chapman, J (1873). The Westminster Review, Vol 99. p. 341.