لویی دهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لویی دهم
پادشاه فرانسه
Louis X le Hutin.jpg
لویی دهم
دوران ۱۳۱۴-۱۳۱۶
لقب(ها) ستیزه‌جو / لویی خیره‌سر / خودسر / کله‌شق
زادروز ۴ اکتبر ۱۲۸۹
زادگاه پاریس
مرگ ۵ ژوئن ۱۳۱۶
آرامگاه سن‌دنی
پیش از ژان یکم
پس از فیلیپ چهارم
دودمان کاپتی
پدر فیلیپ چهارم
مادر ژان ناواری
فرزندان ژان دوم ناواری , ژان یکم

لویی دهم با فرنام تاریخی ستیزه‌جو(در فرانسوی:Louis X le Hutin؛ در اسپانیایی: Luis el Obstinado به معنای لویی خیره‌سر)(زاده ۴ اکتبر ۱۲۸۹ - مرگ۵ ژوئن ۱۳۱۶) پادشاه فرانسه از ۱۳۱۴ تا سال مرگش بود. وی از دودمان کاپتی و پسر فیلیپ چهارم و همسرش ژان ناواری بود.

زندگینامه[ویرایش]

وی در شهر پاریس از مادر زاده شد. وی را در تاریخ به لقبهای خودسر و کله‌شق نیز خوانده‌اند.

با مرگ مادرش در ۱۳۰۵ پادشاهی ناوار بدو رسید. با مرگ پدر در ۱۳۱۴ پادشاهی فرانسه به او رسید و وی در آگوست سال پس از آن در رمس آیین تاجگذاری را برگزار نمود.

او نخست با مارگریت دوبورگونی پیمان زناشویی بست و از این پیوند دختری به نام ژان پدید آمد. ولی چندی پس از آن لویی همسرش را به خیانت متهم كرد و وی را به زندان انداخت و وی سرانجام در شاتو گیار درگذشت. پس از آن او با کلمانس دانژو دختر شارل مارتل دانژو و خواهر کارولی روبرت پادشاه مجارستان پیمان زناشویی بست.

پادشاهی او دیری به درازا نینجامید و چندان توجه‌پذیر نیست و روزگار پادشاهیش زمان درگیری نجیب‌زادگان با یکدیگر بود. وی در ۱۳۱۶ در هنگام بازی ژودوپوم درگذشت و در کنار همسر دومش در سن‌دنی به خاک سپرده شد.

جانشینی لویی دهم[ویرایش]

هنگامی که لویی مرد همسرش باردار بود. اگر فرزند او پسر می‌بود جانشین تاج و تحت پدر می‌شد . از دیگر سو بزرگان کشور در گزینش فیلیپ پنجم برادر شاه پیشین و دختر بزرگش مانده بودند زیرا که تاج و تخت به فرزندان دختر نمی‌رسید.

سرانجام بزرگان پنجم ماه چشم به راه زاییدن همسر شاه مرده نشستند تا اینکه فرزند او پسر شد و میرابر پادشاهی فرانسه. او با نام ژان یکم به پادشاهی رسید ولی تنها پنج روز زنده ماند و دیهیم شاهی به عمویش فیلیپ رسید.

منابع[ویرایش]