لوئی دهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لویی دهم)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لوئی دهم
پادشاه فرانسه
Louis X le Hutin.jpg
لویی دهم
دوران۱۳۱۴-۱۳۱۶
لقب(ها)ستیزه‌جو / لویی خیره‌سر / خودسر / کله‌شق
زادروز۴ اکتبر ۱۲۸۹
زادگاهپاریس
درگذشت۵ ژوئن ۱۳۱۶
آرامگاهسن‌دنی
پیش ازژان یکم
پس ازفیلیپ چهارم
دودمانکاپتی
پدرفیلیپ چهارم
مادرژان ناواری
فرزندانژان دوم ناواری، ژان یکم

لویی دهم با فرنام تاریخی ستیزه‌جو (در فرانسوی:Louis X le Hutin؛ در اسپانیایی: Luis el Obstinado به معنای لویی خیره‌سر)(زاده ۴ اکتبر ۱۲۸۹ - مرگ ۵ ژوئن ۱۳۱۶) پادشاه فرانسه از ۱۳۱۴ تا سال مرگش بود. وی از دودمان کاپتی و پسر فیلیپ چهارم فرانسه و همسرش ژان ناواری بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در شهر پاریس از مادر زاده شد. وی را در تاریخ به لقبهای خودسر و کله‌شق نیز خوانده‌اند.

با مرگ مادرش در ۱۳۰۵ پادشاهی ناوار بدو رسید. با مرگ پدر در ۱۳۱۴ پادشاهی فرانسه به او رسید و وی در آگوست سال پس از آن در رمس آیین تاجگذاری را برگزار نمود.

او نخست با مارگریت دوبورگونی پیمان زناشویی بست و از این پیوند دختری به نام ژان پدید آمد؛ ولی چندی پس از آن لویی همسرش را به خیانت متهم کرد و وی را به زندان انداخت و وی سرانجام در شاتو گیار درگذشت. پس از آن او با کلمانس دانژو دختر شارل مارتل دانژو و خواهر کارولی روبرت پادشاه مجارستان پیمان زناشویی بست.

پادشاهی او دیری به درازا نینجامید و چندان توجه‌پذیر نیست و روزگار پادشاهیش زمان درگیری نجیب‌زادگان با یکدیگر بود. وی در ۱۳۱۶ در هنگام بازی ژودوپوم درگذشت و در کنار همسر دومش در سن‌دنی به خاک سپرده شد.

جانشینی لویی دهم[ویرایش]

هنگامی که لویی مرد همسرش باردار بود. اگر فرزند او پسر می‌بود جانشین تاج و تحت پدر می‌شد. از دیگر سو بزرگان کشور در گزینش فیلیپ پنجم برادر شاه پیشین و دختر بزرگش مانده بودند زیرا که تاج و تخت به فرزندان دختر نمی‌رسید.

سرانجام بزرگان پنجم ماه چشم به راه زاییدن همسر شاه مرده نشستند تا اینکه فرزند او پسر شد و میرابر پادشاهی فرانسه. او با نام ژان یکم به پادشاهی رسید ولی تنها پنج روز زنده ماند و دیهیم شاهی به عمویش فیلیپ رسید.

منابع[ویرایش]