حفصیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرچم تونس در زمان چیرگی حفصیان (بر پایهٔ اطلس کاتالانی حدود ۱۳۷۵ م.)

حَفصیان (به عربی: حفصیون) (۱۵۷۴-۱۲۲۹ میلادی)، دودمانی از تبار بربرهای آمازیغ و بنیان‌گذار کشور تونس امروزی بودند که بر تونس، باختر لیبی و خاور الجزایر چیره بودند. پایتخت اینان شهر تونس بود.

ریشه‌ها[ویرایش]

حفصیان از قبایل بربر مصموده (ساکن رشته‌کوه‌های اطلس در شمال غرب آفریقا) بودند و نام خود را از نیایشان ابو حفص عمر گرفته بودند. فرزند ابوحفص، یکی از کارگزاران دودمان موحدون در تونس بود. در مورد نسب حفصیان اختلاف است و ابن سبعین در نامه مکه کوشیده است که ارتباطات و گرایش به تشیع و زمینه هایی که ماهیت علوی حکومت حفصیان در لحظه تاسیس را نشان دهد را مطرح کند و جنبه ها و ریشه های مهدویت در دولت حفصیان که خود را وارث به حق دولت مهدویتی موحدین می دانستند را تقویت کند و جایگاهی برای تشیع در عرصه قدرت حفصیان ایجاد کند که با مخالفت های اطرافیان المستنصر بالله و دخالت های خارجی از جمله تعقیب ابن سبعین بوسیله بیبرس بنیانگزار دولت مما لیک مصر ، با شکست مواجه شد ..

فرمانروایی[ویرایش]

نوه ابوحفص، ابو زکریا یحیی (۱۲۴۹-۱۲۲۸ میلادی)، از فرمانروایان مراکشی دودمان موحدون سرپیچی کرد و دودمان حفصیان را در ۱۲۲۸ بنیان گذاشت. فرزند وی مستنصر، یکی از فرماندهان جنگ صلیبی هفتم در سال ۱۲۷۰ بود و لقب خلیفه گرفت. پس از مرگش، فرزندان او برای به دست آوردن فرمانروایی با یکدیگر جنگیدند.

در پایان سده سیزدهم، قلمرو حفصیان دو نیم شد، یکی به پایتختی بجایه و دیگری به پایتختی قسنطینه. در میانه سده چهاردهم، مرینیان برای گشودن تونس با حفصیان به نبرد پرداختند، اما شکست خوردند. قلمرو حفصیان، یکپارچگی خود را بازیافت و تونس مرکز بازرگانی مهمی گشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای عربی.
  • شهیدی پاک محمد رضا
  • فرهنگ و تمدن اسلامی در عهد حفصیان در افریقیه
  • تاریخ تشیع در اسپانیا