لوئی سیزدهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوئی سیزدهم
Louis XIII (de Champaigne).jpg
پرتره توسط فیلیپ دو شامپانی، ۱۶۵۵
پادشاه فرانسه و ناوار
سلطنت۱۴ مه ۱۶۱۰–۱۴ مه ۱۶۴۳
پیشینآنری چهارم
جانشینلوئی چهاردهم
زاده۲۷ سپتامبر ۱۶۰۱
کاخ فونتن بلو، فرانسه
درگذشته۱۴ مهٔ ۱۶۴۳ (۴۱ سال)
پاریس، فرانسه
آرامگاه
همسر(ان)آن اتریش
فرزند(ان)لوئی چهاردهم
فیلیپ یکم، دوک اورلئان
دودمانخاندان بوربون
پدرآنری چهارم
مادرماری مدیچی
دین و مذهبکاتولیک رومی
امضاء
Small signature of King Louis XIII of France.jpg

لوئی سیزدهم (به فرانسوی: Louis XIII de France) (۲۷ سپتامبر ۱۶۰۱ – ۱۴ مه ۱۶۴۳)، معروف به لوئی درستکار، از ۱۶۱۰ تا ۱۶۴۳ پادشاه فرانسه و ناوار بود.

او فرزند ارشد آنری چهارم و ماری مدیچی بود.

وی در ۸٫۵ سالگی به حکومت رسید و در دوران کودکی وی، مادرش ماری مدیچی نایب‌السلطنه بود که زمام امور را به معشوق منفورش کونسینو کونسینی ایتالیایی سپرده بود. لوئی پانزدهم بعد از اینکه به سن بلوغ رسید، مارشال دو انکر کونسینی را خفه کرد و مادرش را تبعید کرد که در غربت فوت کرد. لوئی با آن اتریش، دختر پادشاه اسپانیا ازدواج کرد و از وی دارای دو فرزند پسر با نام‌های لوئی چهاردهم با لقب کبیر و فیلیپ یکم، دوک اورلئان شد. فیلیپ سر سلسلهٔ خاندان اورلئان بود و فرزندش با نام فیلیپ دوم، دوک اورلئان پس از لوئی چهاردهم به نیابت سلطنت لوئی پانزدهم رسید. همچنین یکی از نوادگانش با نام لوئی فیلیپ دو اورلئان در موج انقلاب ۱۸۳۰ پس از شارل دهم تا ۱۸۴۸ به سلطنت رسید.

کارها[ویرایش]

در زمان لوئی سیزدهم فرانسه یکی از قدرت‌های مهم اروپا بود که آن مرهون خدمات صدراعظم او کاردینال ریشلیو ملقب به عالیجناب سرخ‌پوش بود. وی قدرت حکام محلی را کاهش داد و حکومت فئودالی را بسیار تضعیف کرد. او همچنین ارتش را انتظام بخشید و شورشیان پروتستان را سرکوب کرد. با مرگ وی و با رسیدن کاردینال مازارن به صدارت عظمی مدتی هرج و مرج فرانسه را فرا گرفت.

مرگ[ویرایش]

لوئی سیزدهم و کاردینال ریشلیو به فاصلهٔ چند ماه از یک دیگر فوت کردند. لوئی سیزدهم در ۱۶۴۳ پس از مدتی بیماری درگذشت و در کلیسای سن‌دنی پاریس دفن شد.

منابع[ویرایش]