لوئی سیزدهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لویی سیزدهم
پادشاه فرانسه و ناوار
Louis XIII (de Champaigne).jpg
دوران ۱۴ مه ۱۶۱۰ (میلادی) - ۱۴ مه ۱۶۴۳
لقب(ها) لوئی درستکار
زادروز ۲۷ سپتامبر ۱۶۰۱
زادگاه کاخ فونتن بلو،  فرانسه
درگذشت ۱۴ مهٔ ۱۶۴۳ (۴۱ سال)
محل درگذشت پاریس،  فرانسه
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از لوئی چهاردهم
پس از هانری چهارم
همسر آن اتریش
کاخ قصر لوور، شاتو نوف د سن ژرمن دلا
دودمان خاندان بوربون
پدر هانری چهارم
مادر ماری مدیچی
امضا
Small signature of King Louis XIII of France.jpg

لویی سیزدهم (به فرانسوی: Louis XIII de France) (۲۷ سپتامبر ۱۶۰۱–۱۴ مه ۱۶۴۳)، معروف به لویی درستکار، از ۱۶۱۰ تا ۱۶۴۳ شاه فرانسه بود.

او فرزند ارشد هانری چهارم و ماریِ مدیچی بود.

وی در ۸٫۵ سالگی به حکومت رسید و در دوران صغارت وی مادرش ماری مدیچی نایب‌السلطنه بود که زمام امور را به معشوق منفورش کونسینو کونسینی ایتالیایی سپرده بود. او پس از کبیر شدن مارشال دو انکر کونسینی را خفه کرد و مادرش را تبعید کرد که در غربت فوت کرد. لوئی با آن اتریش، دختر پادشاه اسپانیا ازدواج کرد و از وی دارای دو فرزند پسر با نام‌های لوئی چهاردهم یا کبیر و فیلیپ دو اورلئان شد. فلیپ سر سلسلهٔ خامندان اورلئان بود و فرزندش با نام فلیپ اگالیته پس از لوئی چهاردهم به نیابت سلطنت لوئی پانزدهم رسید. همچنین یکی از نوادگانش با نام لوئی فلیپ دو اورلئان در موج انقلاب ۱۸۳۰ پس از شارل دهم تا ۱۸۴۸ به سلطنت رسید.

در زمان لوئی سیزدهم فرانسه یکی از قدرت‌های مهم اروپا بود که آن مرهون خدمات صدراعظم او کاردینال ریشلیو ملقب به عالیجناب سرخ‌پوش بود. وی قدرت حکام محلی را کاهش داد و حکومت فئودالی را بسیار تضعیف کرد. او همچنین ارتش را انتظام بخشید و شورشیان پروتستان را سرکوب کرد. با مرگ وی و با رسیدن کاردینال مازارن به صدارت عظمی مدتی هرج و مرج فرانسه را فرا گرفت.

لوئی سیزدهم و کاردینال ریشلیو به فاصلهٔ چند ماه از یک دیگر فوت کردند. لوئی سیزدهم در ۱۶۴۳ پس از مدتی بیماری درگذشت و در کلیسای سن‌دنی پاریس دفن شد.

منابع[ویرایش]