لوئی پنجم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوئی پنجم
پادشاه فرانک باختری
سلطنت۹۸۶–۹۸۷
تاج‌گذاریژوئن ۹۷۹
پیشینلوتار فرانسوی
جانشینهوگو کاپه
زاده۹۷۶
درگذشته۲۱ مهٔ ۹۸۷ (۱۱ سال)
دودمانکارولنژی
پدرلوتار فرانسوی
مادراِما-دختر پادشاه ایتالیا

لوئی پنجم (زاده ۹۷۶ - مرگ ۲۱ مه ۹۸۷) پادشاه فرانک باختری بود. وی را به لقب‌های دیگری از جمله لوئی بیکاره، لوئیِ سُست و لوئیِ تنبل نیز در تاریخ می‌شناسند. وی واپسین پادشاه از دودمان کارولنژی در فرانسه بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

لوئی فرزند لوتار فرانسوی از همسرش اِما، دختر پادشاه ایتالیا و هفتین فرزند از پشت شارلمانی بود. در ژوئن ۹۷۹ تاجگذاری نمود ولی تا ۹۸۶ که پدرش لوتار درگذشت به قدرت دست نیافت؛ بنابراین وقتی که در بیست سالگی درگذشت تنها یک سال بر فرانک باختری فرمان رانده بود. لوئی میراث‌بر دشمنی و درگیری پدرش با کاپتی‌ها از یک سو و دربار امپراتوری مقدس روم به رهبری اتوی یکم از سوی دیگر بود که اوتو از پشتیبانی دینیاران نیز بهره‌مند بود. مادر لوئی، چندی پس از مرگ همسرش با اوتوی دوم پیمان زناشویی بست و به سود شوهر به پسرش زهر خوراند و بدین ترتیب واپسین شاه کارولنژی درگذشت.

به دلیل اینکه از او هیچ فرزند قانونی و رسمی برجای نمانده بود، عمویش شارل دوک لوران پایین کوشید تا جانشین لوئی شود، ولی دینسالاران، از نجیب‌زاده نیرومند به نام هوگو کاپه پشتیبانی کردند و اینچنین بود که تنها دو ماه پس از مرگ لوئی پنجم دودمان کارولنژی سرنگون شد و خاندان کاپتی بر سر کار آمد.

منابع[ویرایش]

  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی؛ مقاله "Louis V of France"; http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_V_of_France ؛(نسخه ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶)
  • This article incorporates text from the public-domain Catholic Encyclopedia.
  • Gwatkin, H.M. , Whitney, J.P. (ed) et al. The Cambridge Medieval History: Volume III. Cambridge University Press, 1926.