شارل نهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شارل نهم
پادشاه فرانسه
Bemberg Fondation Toulouse - Portrait de Charles IX - François Clouet - Inv.1012.jpg
دوران ۵ دسامبر ۱۵۶۰–۳۰ مه ۱۵۷۴
زادروز ۲۷ ژوئن ۱۵۵۰
زادگاه سنت ژرمن آن لی، فرانسه
درگذشت ۳۰ مه ۱۵۷۴
محل درگذشت وینسن، فرانسه
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از هانری سوم
پس از فرانسوای دوم
همسر الیزابت اتریش
دودمان دودمان والوا

شارل نهم (به فرانسوی: Charles IX de France) از پادشاهان فرانسه و از دودمان والوا بود.

او پادشاهی سست‌رای بود و در طول زندگی تحت نفوذ مادر کاترین دو مدیچی قرار داشت. وی عامل بزرگ‌ترین کشتار مذهبی تاریخ تحت عنوان سن بارتلمی بود البته لازم است ذکر شود که مادر وی عامل تحریک‌کننده او برای راه اندازی این کشتار بود. وی برای کشتار پروتستان‌ها برنامه زیرکانه‌ای پیاده کرد به این صورت که با برگزاری مراسم ازدواج خواهر خود مارگریت با شخصی به نام هانری دوناوار که پادشاه کشور کوچکی به نام ناوار بود (وی ابتدا پروتستان بود اما بعدها برای فرار از کشته شدن تغییر دیانت داده و کاتولیک شد. او بعدها با نام هانری چهارم مؤسس سلسله بوربون‌ها و پادشاه فرانسه شد) باعث تجمع پروتستان‌های هم مذهب با داماد در پاریس شد اما پس از برگزاری مراسم مردم را برای کشتار پروتستان‌ها ترغیب کرد. در طول چند روز طبق آمارها تعدادی بین ۲۰٬۰۰۰ تا ۲۵۰٬۰۰۰ پروتستان در پاریس قتل‌عام شدند. این کشتار به خاطر هم‌زمانی با روز سن بارتلمی در تقویم‌های مسیحی به این نام نامگذاری شد.

البته شارل نهم در زندگی خصوصی و درباری فردی خوب و بسیار مهربان بود اما خصایص و شرایط لازم برای یک پادشاه را دارا نبود. وی علاقه زیادی به شکار داشت به طوری که درباری‌های خود را مجبور می‌کرد که هفته‌ای دو مرتبه دست جمعی به همراه او به شکار روند. در این شکارها ۱۰۰ها نفر از درباریان به همراه زنان خود شرکت داشتند.

ایراد اصلی وی این بود که بسیار تحت نفوذ مادر خود کاترین دمدیچی قرار داشت و نمی‌توانست در برابر تصمیمات وی ایستادگی کند.

وی فرزندی از ازدواج رسمی نداشت به همین علت سلطنت بعد از وی حکومت به برادرش هانری سوم منتقل شد. از وی فرزندی از شخصی به نام ماری توشه بر جای ماند که بعدها دوک دو انگوم لقب گرفت که از رجال سرشناس و فرماندهان ارتش در زمان لوئی سیزدهم دومین پادشاه دودمان بوربون شد.

وی سرانجام اشتباهاً به وسیله مادرش به قتل رسید. کاترین د مدیچی در حالی که قصد داشت داماد خود هانری دوناوار را به وسیله یک کتاب آغشته به سم به قتل برساند به علت یک اشتباه باعث قتل پسر خود شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]