فساد پلیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پلیس

فساد پلیس یک فرم از سوء رفتار پلیس است که ماموران مجری قانون از طریق سوء استفاده از قدرت، در پی منافع شخصی، مانند پول و یا پیشرفت و ارتقای شغلی هستند. مثلاً با قبول رشوه در ازای تعقیب نکردن، و یا پیگیری تحقیقات بصورت جهت دار. یکی از متداولترین شکلهای فساد پلیس درخواست یا قبول رشوه در قبال گزارش نکردن قاچاق سازمان یافته مواد مخدر و یا حلقه‌های فحشا و یا دیگر فعالیت‌های غیر قانونی است. مثال دیگر آن نقض و رعایت نکردن کد رفتاری پلیس و ایمن کردن مظنونان از محکومیت مثلاً از طریق استفاده از شواهد جعلی است.

انواع مأموران فاسد[ویرایش]

غالباً به ندرت اتفاق می‌افتد که ممکن باشد افسران پلیس عمداً و به طور سیستماتیک و نظام مند در جرایم سازمان یافته شخصاً شرکت کنند.

در بسیاری از شهرهای مرکزی و اصلی، بخشهای تحقیقاتی داخلی برای بررسی مظنونین به فساد و یا سوء رفتار پلیس وجود دارد. از جمله این گونه سازمانهای مشابه می‌توان از کمیسیون مستقل دادخواهی پلیس بریتانیا نام برد.

در برخی از کشورها فساد پلیس یکی از مشکلات فراگیر و قابل توجه می‌باشد.

ماموران پلیس در مقام مجری قانون فرصتهای زیادی را برای بهره‌برداری شخصی از موقعیت و اقتدار خود در اختیار دارند. کمیسیون ناپ در اوایل دهه ۱۹۷۰ در دپارتمان پلیس نیویورک سیتی وضعیت فساد را بررسی و افسران فاسد را به دو گروه تقسیم‌بندی نموده است:

۱- گوشت خواران، افرادی هستند که برای رسیدن به اهداف شخصی، به شدت و بصورت جسورانه از اقتدار پلیسی خود سوء استفاده می‌کنند.

۲- علف خواران، مأمورانی که در موقعیتهای که در هنگام کار پلیس اتفاق می‌افتد به سادگی پرداخت و هدیه را می‌پذیرند.

انواع کارهای فاسد مأموران[ویرایش]

کارهای فاسدی که مأموران پلیس مرتکب شده‌اند به شرح زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

  • فساد ناشی از قدرت: که مأموران پلیس غذاها یا نوشیدنی‌های رایگان یا انعام‌های دیگر دریافت می‌کنند.
  • رشوه‌خواری: وجهی که از صاحبان مشاغل مثل پیمانکاران یا رانندگان خودروهای یدک‌کش گرفته می‌شود.
  • سرقت فرصت طلبانه: از دستگیرشدگان و قربانیان جرم و جنایت و یا اجساد آنها.
  • باج: پذیرش رشوه برای پیگیری نکردن جرایم جنایی.
  • حمایت از فعالیت‌های غیرقانونی: پذیرش وجه از گردانندگان موسسات غیرقانونی از قبیل فاحشه خانه‌ها، قمارخانه‌ها، و یا فروشندگان مواد مخدر: برای محافظت از آنها در برابر اجرای قانون و حفظ آنها را در مقام عمل.
  • رفع اتهام (به انگلیسی: Fixing): تضعیف تعقیب کیفری متهم توسط خودداری از ارائه شواهد و یا عدم ارائه نظر در جلسات قضایی، برای رشوه و یا هر نفع شخصی.
  • فعالیتهای مستقیم جنایتکارانه توسط مأموران اجرای قانون.
  • پاپوش درست کردن یا (به انگلیسی: Frameup) افزودن به شواهد برای اینکه به دروغ کسی را متهم جلوه دهند. بویژه در جرایم مواد مخدر.
  • هازینگ پلیس (به انگلیسی: Police hazing)
  • تیکت فیکسینگ (به انگلیسی: Ticket fixing)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]