شاتل (شرکت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۶′۴۹.۹۶″ شمالی ۵۱°۲۶′۹.۳۰″ شرقی / ۳۵.۷۸۰۵۴۴۴° شمالی ۵۱.۴۳۵۹۱۶۷° شرقی / 35.7805444; 51.4359167

آریا رسانه تدبیر ( شاتل )
نوع خصوصی
بنا نهاده ۱۳۸۱
بنیانگذاران محمدحسن شانه ساز زاده ( موسس )
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت ارایه کننده راهکارهای اینترنتی و تلفن ثابت و خدمات تلفن همراه ( سیم کارت شاتل )
مدیر عامل سید احمد رضا نخجوانی
خدمات ADSL2+، دیال‌آپ، VPN، VoIP، Broadband، IPTV، Co-location، خدمات آموزشی ، تلفن ثابت ، MVNO
کارکنان ۲۵۰۰[۱]
شرکت‌های وابسته شرکت توسعه ارتباطات همراه شاتل ( شاتل موبایل )
وب‌گاه http://www.shatel.ir

شاتل، یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. گروه شرکت‌های شاتل، از اولین ارایه‌کنندگان خدمات خط دیجیتال مشترک نامتقارن (+ADSL2) در ایران و اولین اپراتور شبکهٔ زیرساخت بی سیم با ظرفیت گیگابیت با مکان شناسی حلقه‌ای (توپولوژی رینگ) بر پایهٔ فناوری ریزموج بر روی فرکانس اختصاصی به شمار می‌آید که مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را کسب کرده است[۱].

گروه شرکت‌های شاتل هم اکنون تقریباً در سراسر ایران ارایه دهنده راهکارهای اینترنتی است[۱]. این شرکت بیش از 3 میلیون نفر مشترک در سراسر کشور دارد . .

تاریخچه

گروه شرکت‌های شاتل، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۱ با کسب مجوز ISP و ICP از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با هدف ارایه‌ی خدمات دست‌رسی به اینترنت و با همراهی تیمی متشکل از ۲۰ نفر از کارشناسان و متخصصان کارآزموده آغاز کرد. فعالیت‌های گروه در هنگام تاسیس، به طور خاص بر روی ارایه‌ی خدمات دسترسی به اینترنت از طریق تماس تلفنی (Dial Up) و کارت تلفن بین‌المللی متمرکز بود.

پس از گذشت یک سال و هم‌زمان با رشد و توسعه‌ی کاربرد شبکه‌ی جهانی اینترنت و تنظیم مقررات خدمات رادیویی در کشور و همچنین با افزایش نیاز سازمان‌ها به خدمات اینترنت، گروه شرکت‌های شاتل موفق شدمجوز PAP را از میان ۳۰۰ شرکت ارایه‌کننده‌ی خدمات اینترنت و ارتباطات در ایران از شرکت مخابرات کسب کند و به دنبال آن دامنه‌ی فعالیت‌ها و خدمات خود را به میزان چشم‌گیری گسترش دهد.

گروه شرکت‌های شاتل، پس از دریافت مجوزهای یاد شده، توانست با سرمایه‌گذاری قابل توجه، خدمات اینترنت پرسرعت +ADSL2  و خدمات تکمیلی مرتبط با آن را همچون VPN، VOD، VODSL، بسترسازی برای آموزش مجازی و … به صورت گسترده به مشتریان ارایه کند.

با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های گروه، خدماتی همچون ارایه‌ی پهنای باند به صورت DSL و بی‌سیم و همچنین ارایه‌ی راهکارهای اختصاصی برای برقراری ارتباط با شبکه‌های محلی و جهانی برای سازمان‌ها به سبد محصولات و خدمات این شرکت افزوده شد.

این مجموعه در سال ۱۳۹۴ با دریافت پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) ، گام بزرگ دیگری در ارایه و تحول خدمات نوین به مشتریان و تکمیل سبد محصولات و خدمات خود برداشته است. این مجوز برای ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت مستقل از فناوری صادر و اعطا شده و یک پروانه جامع در حوزه ثابت است.

هم‌اکنون، گروه شرکت‌های شاتل به عنوان اولین ارایه‌کننده‌ی فناوری +ADSL2  در کشور، سهم بزرگی از مشتریان اینترنت پرسرعت و خدمات تکمیلی آن را چه در میان کاربران خانگی و چه در میان شرکت‌ها و سازمان‌ها به خود اختصاص داده است. به گونه‌ای که بیش از سه میلیون نفر از کاربران خانگی و شرکت‌ها و سازمان‌ها در سراسر کشور از بیش از ۸۰۰ هزار سرویس فعال و خدمات اینترنت پرسرعت شاتل بهره می‌گیرند. که این تعداد به همراه استفاده کننده از دیگر خدمات شاتل این شرکت را به نامی شناخته شده و قابل اطمینان در میان شرکت‌های ارایه دهنده‌ی خدمات اینترنت در کشور تبدیل کرده است.

مدیران و کارکنان این شرکت در تلاش برای ارایه‌ی ایده‌ها و خدمات نوین هرگز از پا ننشسته‌اند و با تلاشی شبانه‌روزی در اندیشه‌ی دست‌یابی به نام و جای‌گاهی بالاتر در بازار و در نهایت دست‌یابی به رضایت و خوشنودی مشتریان هستند.

در ۲۰ شهریور ۱۳۹۰ شرکت آریا رسانه تدبیر به عنوان شرکت واجد شرایط برای تبادل ترافیک بین‌الملل شرکت ارتباطات زیر ساخت معرفی شد[۲].

شرکت شاتل در اسفند ماه ۱۳۹۱ اولین شرکت خدمات دهنده اینترنتی بود که موفق به دریافت گواهینامه حفظ محیط زیست، ایزو ۱۴۰۰۱ شد[۳][۴]

خدمات

گردهمایی شرکت شاتل در سال ۱۳۹۱

برخی خدمات گروه شرکت‌های شاتل عبارت اند از[۵]:

خدمات اینترنتی

سرویس‌های ADSL شاتل در حدود ۸۶۰ مرکز مخابراتی در کشور ارایه می‌شود که از این تعداد بیش از ۱۲۰ مرکز در شهر تهران و بقیه در سایر شهرها و استان‌های ایران قرار دارد[۸]. خدمات اینترنتی در دو نوع اختصاصی (پهن‌باند) و اشتراکی وجود دارند.

سرویس‌های اختصاصی

گروه شرکت‌های شاتل سرویس‌های اختصاصی یا پهن‌باند را برای ارتباط سازمان‌ها و شرکت‌ها با شبکه جهانی یا میان نقاط مختلف جغرافیایی و مراکز و دفترهای ایشان ارایه می‌دهد[۹]

سرویس‌های اشتراکی

سرویس‌های اشتراکی شامل چهار نوع سرویس‌های ویژه (ART)، سرویس‌های اقتصادی (Eco)، سرویس‌های اقتصادی اداری (Eco-Office) و سرویس‌های اقتصادی (Eco-Light) است.[۱۰]. این سرویس‌ها در میزان ضریب اشتراک، محدودیت ترافیک ماهیانه و پوشش دهی مراکز مخابراتی متفاوت هستند. سرویس‌های اشتراکی مطابق قرارداد بین این شرکت و مشترکین (ماده ۱-۲ تبصرهٔ ۱) با حداکثر سرعت دریافت و ارسال داده‌ها ارایه و بسته به شرایط خط مشترک راه‌اندازی می‌شود[۱۱][۱۲]

ضریب به اشتراک گذاری

سیاست شاتل در خصوص ضریب اشتراک سرویس های ارایه شده مطابق مصوبه جلسه ۱۵۲ کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، با ضریب اشتراک یک به هشت می باشد. در وبسایت این شرکت در عین حال عنوان شده «برای سرویس های نامحدود یا در ساعات مصرف رایگان»، استفاده از ابزارهای به اشتراک گذاری فایل به صورت پیوسته و مصرف بی رویه که باعث تحت فشار قرار گرفتن دیگر کاربران شود، به صورت خودکار و تدریجی باعث کاهش ضریب به اشتراک گذاری و کیفیت سرویس وی خواهد شد.[۱۳].

برای سرویس‌های ویژه (ART) ارایه شده توسط این شرکت تا پیش از شهریور ماه ۱۳۸۹ محدودیت حجمی بارگیری مشخص شده بود[۱۴] اما پس از آن، ترافیک این سرویس‌ها به «نامحدود» تغییر یافت[۱۵].

انتقاد از مخابرات

این شرکت در مواردی از نحوه تعامل شرکت مخابرات ایران در خصوص تعهدات خود در قبال شرکت های خصوصی انتقاد داشته است و گاه از برخوردهای انجام شده به عنوان کارشکنی های نام برده است. غالب این انتقادها در زمینه رانژه نکردن خطوط، در اختیار قرار ندادن امکانات پسیو و اکتیو مطرح شده است[۱۶].

دستاوردها

 • اپراتور برتر انتقال داده‌ها (PAP) در نخستین[۱۷]، دومین[۱۸] و سومین[۱۹] جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با حضور رییس جمهور و وزیر فناوری ارتباطات و اطلاعات.
 • مقام اول اپراتورهای سرویسهای فناوری اطلاعات برای سومین سال متوالی در سومین جشنواره فاوا (جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران)[۲۰][۲۱]
 • جزو ۴ سرویس دهنده پر سرعت در چهار ماه منتهی به آبان ۱۳۹۰ طبق آمارهای ممتا [۲۲]
 • دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ از شرکت IMQ در بهمن سال ۱۳۹۰.[۲۳].
 • دریافت تقدیرنامه سه ستاره تعالی سازمانی از موسسه مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در اسفند ۱۳۹۱[۲۴]
 • دریافت جایزه ملی کیفیت (ICTINQA) در قالب “تقدیرنامه یک ستاره” [۲۵][۲۶]
 • برنده بهترین وبسایت در گروه بهترین شرکت سرویس دهنده در جشنواره وب ایران سال ۱۳۹۱[۲۷]
 • دریافت گواهینامه[۲۸][۲۹] استاندارد مدیریت زیست محیطی ISO14001:2004
 • رتبه برتر تندیس دیموند در حوزه فناوری اطلاعات در سال ۸۹.[۳۰]
 • انتخاب به عنوان برترین ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و اپراتور برتر کشور در اردیبهشت ماه ۹۱[۳۱].
 • ارایه‌دهنده برتر خدمات اینترنت پرسرعت در شهریور ماه ۹۲ بر اساس ارزیابی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی[۳۲]
 • شاتل در اسفند 95 برای دومین سال موفق به دریافت تندیس “سیمین” حمایت از حقوق مصرف‌کننده شد.
 • وب سایت برتر در شاخه خدمات اینترنت و IT از جشنواره وب ایران .

پوشش خدمات و نمایندگی‌ها

واحد امور مشترکین شرکت شاتل واقع در دفتر مرکزی

دفتر مرکزی شاتل در تهران قرار دارد. شاتل، چهار شرکت زیرمجموعه در شهرهای اصفهان، کاشان، کرج و تبریز دارد[۳۳]. واحد امور مشترکین شرکت شاتل واقع در دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد. چهار دفتر ستادی شرکت شاتل و بیش از 400 نمایندۀ رسمی آن در سراسر کشور در اکثر شهرهای کشور ارایۀ خدمات را برعهده دارند.[۳۴] و در برخی استان‌ها از جمله مازندران با پروژه‌های مشارکتی با مخابرات‌های استانی به پوشش استانی اقدام کرده است[۳۵].

منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ سایت شرکت شاتل، «درباره ما»، shatel.ir <تاریخ بازیابی: ۱۲/۱۲/۲۰۰۱۱>
 2. وبسایت شرکت ارتباطات زیرساخت، مزایده تبادل ترافیک بین‌الملل زیرساخت برگزار شد
 3. خبرگزاری مهر، یک شرکت اینترنتی گواهینامه استاندارد محیط زیست دریافت کرد، تاریخ بازیابی ۱۴ اسفند ۹۱
 4. قطره، شاتل گواهینامهISO 14001 دریافت کرد، تاریخ بازیابی: ۱۴ اسفند ۹۱
 5. وبسایت شاتل، بروشور الکترونیکی شاتل
 6. شاتل خدمات میزبانی سرور ارایه می‌دهد، قطره، تاریخ بازیابی: ۱۷ آگوست ۲۰۱۲
 7. وبگاه کاسپرسکی لبز، Find a partner، تاریخ بازیابی: ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲
 8. وبگاه شرکت شاتل، «مراکز مخابراتی تحت پوشش سرویس ART» shatel.ir، تاریخ بازیابی: ۱۷/۱۲/۲۰۱۱
 9. وبگاه شاتل، پهنای باند، shatel.ir، تاریخ بازیابی: ۱۵/۱۲/۲۰۱۱>
 10. وبگاه شاتل، «ADSL+ تاریخ بازیابی: ۱۵/۱۲/۲۰۱۱
 11. وبگاه شاتل، پرسش و پاسخ در سایت شاتل
 12. ویگاه رسمی شرکت شاتل «شرایط استفاده از سرویسهای ADSL 2+»
 13. وبسایت شاتل، قیمت سرویس‌های +ADSL2، تاریخ بازیابی: ۲۷ مرداد ۹۲
 14. یزد فردا، قیمت سرویس‌های +ADSL2 ویژه (ART)، تاریخ بازیابی: ۳۱ اردیبهشت ۹۲
 15. وب گاه شاتل، http://www.shatel.ir/services/adsl/artprices/
 16. وبگاه شرکت ارتباطات زیرساخت، رییس هیئت مدیره شرکت شاتل مطرح کرد:حمایت «ارتباطات زیر ساخت» و کارشکنی «مخابرات»، تاریخ بازیابی: ۲۳ بهمن ۹۱
 17. داده پردازی پارس، «شاتل: رتبه اول و اپراتور برتر در میان اپراتورهای انتقال داده ها (PAP)»، ۲۸ اردیبهشت ۹۰
 18. وبسایت شاتل، «انتخاب شاتل به عنوان برترین ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و اپراتور برتر کشور»
 19. فردونیوز، شركت شاتل در انتقال داده ها رتبه اول کشور را کسب کرد، تاریخ بازیابی: ۱ تیر ۹۲
 20. همشهری آنلاین، معرفی برترین اپراتورهای حوزه ICT، تاریخ بازیابی: ۹ خرداد ۹۲
 21. وبسایت فنآوران، معیارهای ارزیابی اپراتورهای ارتباطات اعلام شد، تاریخ بازیابی: ۹ خرداد ۹۲
 22. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، «آزمایش سرعت»، matma.ir، <تاریخ بازیابی: ۱۲/۱۲/۲۰۰۱۱>
 23. وبگاه شاتل، «دریافت گواهینامه ISO9001:2008 توسط شاتل»
 24. ایران اوارد، سازمان های برتر ۹۱، تاریخ بازیابی: ۳۱ اردیبهشت ۹2
 25. خبرگزاری مهر، نتایج ارزیابی اولین دوره جایزه ملی کیفیت ICT مشخص شد
 26. وبگاه شاتل، نتیجه ارزیابی شرکت های متقاضی در اولین دوره جایزه ملی کیفیت ارتباط و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، تاریخ بازیابی: ۹ اسفند ۹۱
 27. جشنواره وب ایران، صفحه اختصاصی شاتل، تاریخ بازیابی: اول اسفند ۱۳۹۱
 28. وبسایت شاتل، شاتل سبز، تاریخ بازیابی: اول اسفند ۱۳۹۱
 29. ict90، شاتل گواهینامهISO 14001 دریافت کرد ، تاریخ بازیابی: ۷ اسفند ۹۱
 30. آی سی تی نا، «اعطای تندیس دیموند به شاتل در حوزه IT» بیست و هشتم مرداد 89، ictna.ir، <تاریخ بازیابی: ۱۲/۱۲/۲۰۱۱>
 31. انتخاب شاتل به عنوان برترین ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و اپراتور برتر کشور، سایت خبری صداقت، در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۱
 32. فناوران، شاتل اول و مخابرات دهم شد، <تاریخ بازیابی: ۲۹ آبان ۹۲>
 33. وبگاه شرکت شاتل، «نمایندگان در استانها»، shatel.ir
 34. روزنامه نوزده دی، رتبه اول شاتل در ارایه سرویس های اینترنتی در کشور، شماره ۱۵۷۸، شنبه ۶ دی ماه ۹۱، تاریخ بازیابی ۱۸ دی ۹۱
 35. آی سی تی نا، «پروژه مشارکتی شاتل و مخابرات مازندران کلید خورد»، ictna.ir، ششم تیرماه ۱۳۸۹ <تاریخ بازیابی ۱۳/۱۲/۲۰۱۱>

پیوند به بیرون