مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (به اختصار متما) سازمانی زیر مجموعه سازمان فناوری اطلاعات ایران در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران است که اقدام به انتشار آمار تست سرعت رسانندگان خدمات اینترنتی، رتبه بندی این شرکت‌ها و انجام پروژه‌های مرتبط با اینترنت ملی می نماید[۱].

معرفی[ویرایش]

مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت اهدافی همچون مدیریت و تخصیص آدرس اینترنتی، توسعه فضای سایبر ملی، توسعه دامنه‌های ir و انجام سیاست‌های مربوط به ثبت و تخصیص آدرس‌های آی پی نسخه ۴ و ۶ را دنبال می‌کند[۲]. این مرکز در اردی‌بهشت سال ۹۱ توسط وزیر وقت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، رضا تقی‌پور، به عنوان مرجع اعلام فهرست خدمت دهنگان ایمیل با میزبانی داخلی معرفی شد که باید توسط بانک‌ها و بیمه‌ها برای آدرس ایمیل مشتریان قابل قبول باشند. بر این اساس استفاده از آدرس ایمیل‌های نظیر جی میل، یاهو و غیره توسط مشتریان بانک‌ها و بیمه‌ها ممنوع شد[۳].

انتقادات[ویرایش]

این مرکز، جداول برترین رسانندگان خدمات اینترنتی ارائه دهندگان اینترنت از طریق شماره گیری، ADSL و وایمکس را به صورت ماهانه اعلام می‌کند اما طبق ادعای برخی شرکت‌های فراهم‌کننده دسترسی قابل استناد نمی باشند چرا که اندازه‌گیری بر اساس روش علمی انجام نشده و امکان تقلب در آن وجود دارد[۴][۵].

پانویس[ویرایش]

  1. متما، لیست پروژه‌های در دست اقدام مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت، تاریخ بازیابی: ۲۵ دی ۹۱
  2. متما، درباره ما، تاریخ بازیابی: ۲۵ دی ۹۱
  3. خبر آنلاین، چرا مشتریان بانک‌ها باید ای‌میل داخلی داشته ‌باشند؟، تاریخ بازیابی: ۲۵ دی ۹۱
  4. ictna، اصرار متما به رتبه‌بندی اشتباه شرکت‌های اینترنتی ، تاریخ بازیابی: ۲۵ دی ۹۱
  5. خبرگزاری مهر، تقلب در تست سرعت اینترنت/ انتقاد از عملکرد نرم افزار سنجش سرعت، تاریخ بازیابی: ۲۵ دی ۹۱

پیوندها[ویرایش]