شرکت ارتباطات زیرساخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت ارتباطات زیرساخت
نوع اینترنت
بنا نهاده ۱۳۶۸
بنیانگذاران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
دفتر مرکزی ایران تهران، ایران
مدیر عامل ​​​فرهاد معارفی (سرپرست)
مالک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
شرکت‌های وابسته ایرانیان نت
وبگاه www.tic.ir

شرکت ارتباطات زیرساخت، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد که در زمینه تأمین زیرساخت‌های ارتباطی مخابرات ایران فعالیت می‌کند.

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظیفه اجرای سوئیچینگ و تأمین ارتباطات بین استانی و بین‌المللی اپراتورهای مخابراتی را در نقاط حضور و شبکه‌های مربوط بر عهده دارد. این شرکت اخیراً مراکز IXP را در ایران راه اندازی کرده و با استقبال شرکتهای تهیه‌کننده سرویس اینترنت در ایران قرار گرفته، طرح این شرکت برای راه اندازی بندر چابهار به عنوان pop آزاد بین‌المللی، توجهات بین‌المللی زیادی را به خود جلب کرده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت طرح و توسعه تلفن ایران به عنوان هسته اولیه تشکیل شرکت ارتباطات زیرساخت کنونی در تیر ماه ۱۳۶۸ تأسیس شد. پس از حدود ده سال فعالیت در عرصه مخابرات و ارتباطات در بهمن ۱۳۷۸ نام شرکت از طرح و توسعه تلفن ایران به طرح و توسعه شبکه‌های مخابراتی تغییر یافت.

هیئت وزیران ایران در جلسه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه شرکت طرح و توسعه شبکه‌های مخابراتی به شرکت ارتباطات زیرساخت موافقت نمود.

زیرساخت و انحصار واردات پهنای باند[ویرایش]

بر اساس قانون شرکت ارتباطات زیرساخت مجری انحصاری واردات و توزیع پهنای باند اینترنت به کشور است.[۱] این موضوع باعث شده بسیاری از مدیران شرکت‌های اینترنتی[۲] اختلالات و قیمت بالای اینترنت در ایران را به این شرکت نسبت دهند. مدیران شرکت زیرساخت اما معتقدند که واگذاری توزیع پهنای باند به شرکت‌های اینترنتی خصوصی باعث ارزان شدن و بهبود کیفیت اینترنت ایران نمی‌شود.[۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]