شرکت ارتباطات زیرساخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت ارتباطات زیرساخت
نوع شرکت دولتی
بنا نهاده ۱۳۶۸
بنیانگذاران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
دفتر مرکزی ایران تهران، ایران
مدیر عامل دکتر عباسی شاهکوه
رئیس هیئت مدیره حمید فتاحی
مالک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
شرکت‌های وابسته ایرانیان نت
وبگاه www.tic.ir

شرکت ارتباطات زیرساخت شرکت دولتی زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، که در زمینه تأمین زیرساخت‌های ارتباطات مخابراتی و پهنای باند شبکه اینترنت، فعالیت می‌کند و در عمل انحصار واردات و توزیع پهنای باند اینترنتی در سراسر کشور را در اختیار دارد.

این شرکت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظیفه اجرای سوئیچینگ و تأمین ارتباطات بین استانی و بین‌المللی اپراتورهای مخابراتی را در نقاط حضور و شبکه‌های مربوط بر عهده دارد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت طرح و توسعه تلفن ایران به عنوان هسته اولیه تشکیل شرکت ارتباطات زیرساخت کنونی در تیر ماه ۱۳۶۸ تأسیس شد. پس از حدود ده سال فعالیت در عرصه مخابرات و ارتباطات در بهمن ۱۳۷۸ نام شرکت از طرح و توسعه تلفن ایران به طرح و توسعه شبکه‌های مخابراتی تغییر یافت.

هیئت وزیران ایران در جلسه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه شرکت طرح و توسعه شبکه‌های مخابراتی به شرکت ارتباطات زیرساخت موافقت نمود.

انحصار پهنای باند[ویرایش]

بر اساس قانون، شرکت ارتباطات زیرساخت، مجری انحصاری واردات و توزیع پهنای باند اینترنت به کشور است.[۱] این موضوع باعث شده بسیاری از مدیران شرکت‌های اینترنتی[۲] اختلالات و قیمت بالای اینترنت در ایران را به این شرکت نسبت دهند. مدیران شرکت زیرساخت اما معتقدند که واگذاری توزیع پهنای باند به شرکت‌های اینترنتی خصوصی باعث ارزان شدن و بهبود کیفیت اینترنت ایران نمی‌شود.[۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]