عنصرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کوهی در اطراف عنصرود

عنصرود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است.

روستای عنصرود در ۲۰ کیلومتری بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است که از شمال به روستای ذیجناب از جنوب به روستای کندوان و از غرب به روستای آمقان و از شرق به کوه ‌های سهند می‌رسد. جمعیت این روستا بر اساس آخرین سرشماری ۱۴۷۱ نفر بوده که در قالب ۴۹۵ خانوار زندگی می‌کنند. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری و قالی بافی می‌باشد. تقریبا ۸۵ درصد جمعیت این روستا باسواد می‌باشد این روستا دارای امکانات آب شرب لوله کشی و خطوط ارتباطی تلفن خانگی و برق ـ و دارای مدرسه ابتدایی و راهنمایی می‌باشد.
روستای عنصرود دارای باغات و زمینهای سرسبز و آباد بوده و آبیاری باغات از چشمه‌های ـ چوپان بلاغی ـ پری بلاغی ـ واز آغ بلاغ تامین می‌شود و زمینهای سرسبز اطراف این روستا در فصل بهار و تابستان بعلت دارا بودن هوای سالم و محیط پاک پذیرای مهمانها و گردشگران می‌باشد. این روستا دارای مکانهای باستانی و تاریخی مثل قله‌ای داقیانوس و مسجد سخره‌ای و حمام سخره‌ای و سلطان داقی و چشمه‌ای معروف به اغ بلاغ که برای گردشگران استراحت و استفاده از هوای پاک به این روستا عزیمت می‌نماید. روستای عنصرود دارای چشمه‌های متعدد اب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیبا می‌باشد چشمه معروف اغ بولاخ دارای اب بسیار زلال و گوارا می‌باشد که دل هر بیننده‌ای را جذب می‌کند در قلب روستای پلکانی عنصرود آذربایجان شرقی مسجدی به چشم می‌خورد که لقب بزرگترین مسجد صخره‌ای کشور را با خود یدک می‌کشد.
مسجد عنصرود که در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده و یکی از دیدنی ترین جاذبه‌های این منطقه به حساب می‌آید. وستای عنصرود یکی از سرسبزترین و آبادترین روستاهای شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی است که پرورش انبوهی از گلهای محمدی یکی از عوامل شهرت آن و حضور گردشگران در ایام تابستان به شمار می‌رود. وجود گلهای محمدی در این روستا علاوه بر زیبا کردن چهره روستا، در تولید عمده و فروش انواع عرقیات و مربا و شربت موثر است و طبیعت روستاهای آذربایجان شرقی و آب و هوای چهار فصل و مساعد آن، زمینه تولید و پرورش انواع مواد خوراکی گیاهی و میوه‌ها را به عنوان زمینه‌ای اثرگذار در جذب گردشگر، در این استان فراهم کرده‌است. جشنواره یک روزه گل محمدی همه ساله در روستای عنصرودشهرستان اسکو با هدف معرفی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان و با حضور علاقه‌مندان، گردشگران و مدیران ارشدکشوری، استانی و منطقه همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با همکاری فرمانداری شهرستان اسکو و سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

منابع[ویرایش]