عنصرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کوه قلعه(قالاداغی) عنصرود

عنصرود (آستاری) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است.

روستای عنصرودیاآستاری در ۲۰ کیلومتری بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است که از شمال به روستای ذینجناب از جنوب به روستای کندوان و از غرب به روستای آمقان و از شرق به کوه ‌های سهند می‌رسد. جمعیت این روستا بر اساس آخرین سرشماری ۱۴۷۱ نفر بوده که در قالب ۴۹۵ خانوار زندگی می‌کنند. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری و قالی بافی می‌باشد.  این روستا دارای امکانات آب شرب لوله کشی و چشمه های فراوان اب معدنی و خطوط ارتباطی تلفن خانگی و برق و گاز  و دارای مدرسه ابتدایی و راهنمایی می‌باشد.
روستای عنصرود(آستاری) دارای باغات و زمینهای سرسبز و آباد بوده و آبیاری باغات از چشمه‌های ـ چوپان بلاغی ـ پری بلاغی ـ واز آغ بلاغ تامین می‌شود و زمینهای سرسبز اطراف این روستا در فصل بهار و تابستان بعلت دارا بودن هوای سالم و محیط پاک پذیرای میهمانان و گردشگران می‌باشد. این روستا دارای مکانهای باستانی و تاریخی مثل قلعه‌ای داقیانوس که مردم روستا قالا می گویند چون بالای کوه به شکل قلعه می باشد که در زمانهای قدیم کاربری قلعه جنگی را داشته است .روستا دارای مسجد صخره‌ای و حمام صخره‌ای و سلطان داغی و چشمه‌ای معروف به آغ بلاغ که برای گردشگران برای تفریح واستراحت و استفاده از هوای پاک به این روستا عزیمت می‌نماید. روستای عنصرود دارای چشمه‌های متعدد آب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیبا می‌باشد چشمه معروف آق بولاق دارای اب بسیار زلال و گوارا وخنک می‌باشد که دل هر بیننده‌ای را جذب می‌کند در قلب روستای پلکانی عنصرود آذربایجان شرقی مسجدی به چشم می‌خورد که لقب بزرگترین مسجد صخره‌ای کشور را با خود یدک می‌کشد.
مسجد عنصرود که در روستای پلکانی عنصرود شهرستان اسکو واقع شده و یکی از دیدنی ترین جاذبه‌های این منطقه به حساب می‌آید. وستای عنصرود یکی از سرسبزترین و آبادترین روستاهای شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی است که پرورش انبوهی از گلهای محمدی یکی از عوامل شهرت آن و حضور گردشگران در ایام تابستان به شمار می‌رود. وجود گلهای محمدی در این روستا علاوه بر زیبا کردن چهره روستا، در تولید عمده و فروش انواع عرقیات و مربا و شربت مؤثر است و طبیعت روستاهای آذربایجان شرقی و آب و هوای چهار فصل و مساعد آن، زمینه تولید و پرورش انواع مواد خوراکی گیاهی و میوه‌ها و گردو را به عنوان زمینه‌ای اثرگذار در جذب گردشگر، در این استان فراهم کرده‌است. جشنواره یک روزه گل محمدی همه ساله در روستای عنصرودشهرستان اسکو با هدف معرفی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان و با حضور علاقه‌مندان، گردشگران و مدیران ارشدکشوری، استانی و منطقه همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با همکاری فرمانداری شهرستان اسکو و سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.اکثرمردم این روستا درطول ۵۰سال گذشته بیشتربه شهر تبریز مهاجرت کرده اند ودرتبریز دارای شهرتی خوب و پر آوازه ای  می باشند و درمشاغل گوناگون همچون تجارت فرش و حبوبات مشغول می باشند.

منابع[ویرایش]