علوم و فناوری در اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیستم اسپکت-سی‌تی مدل Optima 640 متعلق به شرکت جنرال الکتریک آمریکا ساخت کشور اسراییل است[۱]

اسرائیل دارای درصد تعداد افراد شرکت‌کنندهٔ بالایی در تحقیقات علمی در جهان است. از هر ۱۰۰۰ اسرائیلی شاغل ۱۳۵ نفر مهندس هستند که دوبرابر درصد مهندسان در ایالات متحده آمریکا است.[۲] صنایع فناوری پیشرفته اسراییل بیش از ۴۲ درصد صادرات این کشور را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از فناوریهای پیشرفته جهان در اسراییل منشأ و سرآغاز داشته‌اند از جمله ریزپردازنده Core 2 Duo متعلق به شرکت اینتل،[۳] فناوری فایل‌های Zip،[۴] و صنایع کشاورزی و فضایی. اسراییل موفقیت خود در فناوری پیشرفته را مدیون نیروی کار با دانش بالای فنی و بودجه تحقیق و توسعه کلانیست که هر ساله این کشور را در صدر کشورهای برتر جهان قرار داده‌است.[۵][۶]

فناوری پزشکی[ویرایش]

اسراییل در فناوری پزشکی در میان کشورهای اصلی صادرکننده و تولیدکننده جهان می‌باشد. بطور نمونه می‌توان به سی‌تی اسکن ۶۴-برشی مدل Brilliance ساخت شرکت فیلیپس،[۷] مقطع‌نگاری رایانه‌ای تک‌فوتونی مخصوص کاردیولوژی با آشکارسازهای نیمه هادی از نوع تلورید روی کادمیومی CZT[۸] (که از انواع متداول یدید سدیم پیشرفته ترند)، و دوربینهای گوارشی capsule endoscopy[۹]اشاره کرد.

برندگان جوایز نوبل علوم و فناوری اسراییل[ویرایش]

اسراییل در مجموع برندهٔ دوازده جایزهٔ نوبل شده که در این بین دو جایزه نوبل اقتصاد و شش جایزه نوبل شیمی دیده می‌شود. جاشوآ لدربرگ (نوبل پزشکی ۱۹۵۸) و دیوید گراس (نوبل فیزیک ۲۰۰۴) هر دو اسراییلی‌تبارند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]