جنگ نیابتی ایران و اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنگ نیابتی ایران و اسرائیل
Iran Israel Locator (without West Bank).png
موقعیت ایران و اسرائیل
زمان در حال تخاصم
مکان خاورمیانه
نتیجه on going
جنگندگان
ایران ایران

جنگندگان نیابتی:


جنگ داخلی سوریه:

اسرائیل اسرائیل

جنگندگان نیابتی:


جنگ داخلی سوریه:

جنگ نیابتی ایران و اسرائیل اصطلاحی است که به تخاصم غیرمستقیم جاری میان ایران و اسرائیل از طریق گروه‌های مختلف اطلاق می‌شود.[۳]

برخی تحلیلگران جنگ اسرائیل و لبنان، جنگ اسرائیل و غزه، پروژه‌های جنگ سایبری مانند ساخت بدافزارهای استاکس‌نت و شامون، بمب‌گذاری‌های منسوب به ایران علیه دیپلمات‌های اسرائیلی در کشورهای ثالث و جنگ داخلی سوریه را در چارچوب این جنگ نیابتی تفسیر می‌کنند.[۱] تحلیلگران معتقدند در این جنگ نیابتی اسرائیل از حمایت ایالات متحده آمریکا برخوردار است.[۶]

برخی مقامات اسرائیل ادعا می‌کنند که ایران در نزدیکی در جنوب دمشق و در ۵۰ کیلومتری مرز اسرائیل پایگاه نظامی مجهزی دارد.[۷] همچنین برخی مقامات آمریکایی نیز می‌گویند ایران ۱۰ پایگاه نظامی در سوریه دارد که شبه‌نظامیان وفادار به رژیم بشار اسد را برای جنگ احتمالی با اسرائیل تعلیم می‌دهد که دو عدد از این تأسیسات کلیدی در نزدیکی مرز اسرائیل قرار دارد. بنا به گزارش نیویورک تایمز، نزدیک به ۲۰هزار رزمنده از گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در سراسر سوریه از سوی کارکنان نظامی ایرانی آموزش دیده‌اند، که «بازوی واقعی» تهران در سوریه را تشکیل می‌دهند.[۸]

رویارویی با ایران در عراق[ویرایش]

این درگیری از ابتدای سال ۲۰۱۹ و با حمله اسرایيل به پایگاه های حشد الشعبی در عراق آغاز شده است. یوسی کوهن، رئیس‌ موساد، سازمان‌ امنیتی اسراییل، اعلام‌کرده رویارویی با ایران، در صدر برنامه‌های موساد است چون بنابر ادعای‌او، برنامه‌های ‌هسته‌ای و موشکی ایران؛ سیاست منطقه‌ای و پشتیبانی‌اش از گروه‌های مسلح که کوهن «تروریست» خوانده، امنیت شهروندان اسراییلی را به‌خطر می‌اندازد.[۹]


منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Peter Apps (نوامبر ۶, ۲۰۱۲). «Iran's proxy war?». The Christian Science Monitor. دریافت‌شده در ژوئیه ۱, ۲۰۱۴.
  2. Jonathan Schanzer (MARCH 13, 2012). «Argument: Iran's War in Gaza». Foreign Policy. دریافت‌شده در July 1, 2014. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ John Hudson (فوریه ۱۴, ۲۰۱۲). «Scenes from the Proxy War Between Iran and Israel». The Wire. دریافت‌شده در ژوئیه ۱, ۲۰۱۴.
  4. Mark Perry (JANUARY 13, 2012). «Exclusive: False Flag». Foreign Policy. دریافت‌شده در July 1, 2014. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  5. "Le Figaro: Israel's Mossad recruiting Iranian dissidents to work against Tehran regime". Haaretz. 11 January 2012. Retrieved 22 October 2014.
  6. Entessar, Nader (2010). "Kurdish Politics in Regional Context". Kurdish Politics in the Middle East. Rowman & Littlefield. p. 205. ISBN 0739140396.
  7. «ایران پایگاه نظامی دائمی در سوریه می‌سازد». تایمز اسرائیل فارسی. ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷.
  8. «ایران ۱۰ پایگاه نظامی در سوریه دارد که دو قرارگاه در نزدیکی مرز اسرائیل است». تایمز اسرائیل فارسی. ۲۱ فوریه ۲۰۱۸.
  9. «جنگ با ایران». دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۹.