مژک‌داران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مژکداران
Haeckel Ciliata.jpg
«مژکداران» از کتاب اشکال هنری طبیعت نوشته ارنست هاکل در سال ۱۹۰۴
آرایه‌شناسی
فرمانرو: حبابچه‌داران رنگی
بالاشاخه: حبابچه‌داران
شاخه: مژکداران
دوفلین, ۱۹۰۱ امند.
رده‌ها

Karyorelictea
ناجورمژه‌ای‌ها (Heterotrich)
Spirotrichea Litostomatea
Phyllopharyngea
Nassophorea
Colpodea
Prostomatea
Oligohymenophorea
Plagiopylea

مُژَکداران (Ciliates یا Ciliophora) جاندارانی از یوکاریوت‌ها از فرمانرو حبابچه‌داران رنگی هستند (که در گذشته در آغازیان طبقه بندی می‌شد). مژکداران در همه آبهای طبیعت همچون اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها یافت می‌شوند. مژکداران تک‌یاختگان بزرگی هستند که درازای آن‌ها گاه به ۲ میلیمتر می‌رسد. ساختار بدن آن‌ها جزء پیچیده‌ترین‌ها است. نام آن‌ها به خاطر وجود مژک‌ها (Cilium) یعنی موی‌های ریز در آن‌ها است. مژک‌ها ساختاری همانند با تاژک‌ها دارند ولی از آن‌ها کوتاه‌تر هستند و در انبوه‌های پرشمارتر گرد می‌آیند.

مژکداران دارای نوار مژه‌ای در سطح سلولند هسته آن‌ها به صورت Dimorphicاند، یعنی دارای دو نوع هسته هستند و بر همین اساس دارای یک هسته بزرگ Macronucleus و یک هسته کوچک Micronucleus.

تولید مثل مژک داران عموماً از نوع غیر جنسی است، نوع جنسی بیشتر از نوع الحاقی است.

پارامسی از معروفترین مژک داران است. همچنین ورتیسلا یا مرتیسل از معمولترین مژه داران ساقه دار است که در آب‌های شیرین به وفور یافت می‌شوند. بدنه یا زوئید جانور معمولاً زنگوله‌ای شکل است و در ساقه قابل انقباض آن یک رشته محوری اسپاسمونم متشکل از دسته‌ای میونم جای دارد

ساختمان یک مژک دار.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Ciliate", Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ciliate&oldid=187482389 (accessed January 30, 2008).