ارتباط از راه دور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ارتباط از راه دور انتشار کلمه، صدا، پرونده یا اطلاعات به صورت علایم الکتریکی یا الکترو مغناطیسی، در فواصل طولانی است.

نظام‌های ساده ارتباطی از آغاز قرن نوزدهم کاربرد داشتند. رمزی معروف به سِمافور، که در آن برای نشان دادن هر حرف از دو بازوی متحرک و آینه ای به نام هلیوگراف برای بازتاب نور استفاده می‌شد، که به وسیله آن مردم برای کسانی که در دید رس آنان بودند، با نشانه‌ها پیام می‌فرستادند.

پالس‌های الکتریکی[ویرایش]

با تلگراف برقی می‌شد پیام‌های رمز گذاری شده را به صورت پالس‌های الکتریکی از راه سیم‌های مسی به جاهای دور تری فرستاد. این دستگاه را ویلیام کوک و چارلز ویتستون، در سال ۱۸۳۷ در انگلستان اختراع کردند و چندی بعد، شرکت‌های راه آهن از آن استفاده کردند. در تلگراف آمریکایی ساموئل مورس، که در همان زمان اختراع شد، پالس‌های رمز گذاری برای فرستادن پیام از جایی به جای دیگر به کار می‌رفت.

رمز نقطه و خط مورس تا سال ۱۹۹۷، اعتبار جهانی داشت.

پیام بدون سیم[ویرایش]

در سال ۱۸۷۶، الکساندر گراهام بل کشف کرد که چگونه می‌توان صدای انسان را از راه سیم فرستاد و در ضمن این مطالعه، تلفن را اختراع کرد. بعد، گولیلمو مارکونی، مخترع ایتالیایی، با استفاده از کشفیات هانریش هرتز، فیزیک‌دان آلمانی دربارهٔ امواج الکترو مغناطیسی که در سال ۱۸۹۴ صورت گرفته بود، تلگراف بی‌سیم را اختراع کرد. مارکونی، در سال ۱۹۰۱، با فرستادن پیام به صورت امواج رادیویی، دو تلگرافچی را در دو سوی اقیانوس اطلس با هم ارتباط داد. با گسترش استفاده از رادیو، فرستادن صدا امکان‌پذیر شد.

دور دنیا در چند ثانیه[ویرایش]

آرتور سی کلارک، نویسنده انگلیسی داستان‌های علمی – تخیلی، در سال ۱۹۴۵ پیشنهاد کرد که دستگاه رله را روی ماهواره‌هایی بگذارند که هر ۲۴ ساعت، یک بار مدار زمین را طی می‌کنند و در نقطه‌ای در فاصله ۳۶۰۰۰ کیلومتری بالای زمین باقی می‌مانند. رؤیای او در سال ۱۹۶۴، زمانی که ماهواره «سینکام۳» با موفقیت پرتاب شد به تحقق پیوست؛ بدین وسیله دو نقطه زمین تقریباً بلافاصله به هم وصل می‌شوند.

فکس (نمابر)[ویرایش]

دستگاه فکس (نمابر) پیام و تصویر را از راه خطوط تلفن ارسال می‌کند. این دستگاه را برای نخستین بار، آرتور کورن آلمانی در سال ۱۹۰۲ میلادی به نمایش گذاشت و در دهه ۱۹۲۰ وارد بازار کار شد.

فیبر نوری و اینترنت از دیگر وسایل برای ارتباط از راه دور می‌باشند.

منابع[ویرایش]

فرهنگ نامه نوجوان کلید دانش ج۱