سرویس شبکه ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سرویس شبکه‌ای)

در شبکه رایانه ای، سرویس شبکه برنامه ای است که در لایه برنامه شبکه و بالاتر اجرا می‌شود، که ذخیره اطلاعات، دستکاری، ارائه، ارتباطات یا سایر قابلیت‌ها را که اغلب با استفاده از سرویس گیرنده سرویس گیرنده یا معماری همکار بر اساس پروتکل‌های شبکه لایه برنامه می‌باشد فراهم می‌کند.[۱]

هر سرویس معمولاً توسط یک سرور که روی یک یا چند رایانه اجرا می‌شود (غالباً یک رایانه اختصاصی سرور که چندین سرویس را ارائه می‌دهد) ارائه می‌شود و از طریق شبکه توسط کارخواه که روی دستگاه‌های دیگر کار می‌کنند، قابل دسترسی است. با این حال، اجزای سرویس گیرنده و سرور هر دو می‌توانند بر روی یک دستگاه اجرا شوند.

مشتریان و سرورها اغلب دارای یک رابط کاربری و گاهی سایر سخت‌افزارهای مرتبط با آن هستند.

مثال‌ها[ویرایش]

به عنوان مثال سیستم نام دامنه (DNS) که نام دامنه را به آدرس پروتکل اینترنت (IP) و پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) ترجمه می‌کند تا اطلاعات پیکربندی شبکه را به میزبان شبکه اختصاص دهد. سرورهای تأیید اعتبار کاربران را شناسایی و احراز هویت می‌کنند، نمایه‌های حساب کاربری را ارائه می‌دهند و ممکن است آمار استفاده را ثبت کنند.

خدمات پست الکترونیکی، چاپی و توزیعی (شبکه ای) از خدمات رایج در شبکه‌های محلی است. آنها به کاربران نیاز دارند تا مجوز دسترسی به منابع مشترک را داشته باشند.

سایر خدمات شبکه عبارتند از:

سطح کاربردی[ویرایش]

در برنامه‌نویسی شبکه رایانه ای، لایه برنامه یک لایه انتزاعی است که برای پروتکلهای ارتباطی و روشهای طراحی شده برای ارتباطات فرایند به پردازش از طریق شبکه رایانه ای پروتکل اینترنت (IP) اختصاص یافته‌است. پروتکل‌های لایه کاربرد از پروتکل‌های لایه حمل و نقل اساسی برای ایجاد اتصالات میزبان به میزبان برای خدمات شبکه استفاده می‌کنند.

خدمات شبکه TCP-IP[ویرایش]

شماره‌های بندر[ویرایش]

بسیاری از سرویسهای مبتنی بر پروتکل اینترنت با شماره پورت شناخته شده خاصی مرتبط هستند که توسط حاکمیت فنی اینترنت استاندارد می‌شود.

به عنوان مثال، سرورهای World-Wide-Web روی پورت ۸۰ کار می‌کنند و سرورهای رله ایمیل معمولاً در پورت ۲۵ گوش می‌دهند.

TCP در مقابل UDP[ویرایش]

سرویس‌های مختلف از تکنیک‌های مختلف انتقال بسته استفاده می‌کنند.

به‌طور کلی، بسته‌هایی که باید به ترتیب صحیح و بدون از دست دادن کار خود را انجام دهند، از TCP استفاده می‌کنند، در حالی که سرویس‌های زمان واقعی که بسته‌های بعدی اهمیت بیشتری نسبت به بسته‌های قدیمی دارند، از UDP استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال ، انتقال فایل به دقت کامل نیاز دارد و به‌طور معمول با استفاده از TCP انجام می‌شود و کنفرانس صوتی غالباً از طریق UDP انجام می‌شود، جایی که ممکن است اشکالات لحظه ای مشاهده نشوند.

UDP فاقد جلوگیری از ازدحام شبکه داخلی است و پروتکل‌هایی که از آن استفاده می‌کنند باید بسیار دقیق طراحی شوند تا از سقوط شبکه جلوگیری کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Network Service". SDxCentral. 12 June 2015. Archived from the original on 12 June 2015. Retrieved 4 August 2019. Network Service – a capability that facilitates a network operation. It typically is provided by a server (which can be running one or more services), based on network protocols running at the application layer in the Open Systems Interconnection (OSI) model of the network.