سرویس شبکه ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سرویس شبکه‌ای)


در شبکه رایانه ای ، سرویس شبکه برنامه ای است که در لایه برنامه شبکه و بالاتر اجرا می شود ، که ذخیره اطلاعات ، دستکاری ، ارائه ، ارتباطات یا سایر قابلیت ها را که اغلب با استفاده از سرویس گیرنده سرویس گیرنده یا معماری همکار بر اساس پروتکل های شبکه لایه برنامه میباشد فراهم میکند. [۱]

هر سرویس معمولاً توسط یک سرور که روی یک یا چند رایانه اجرا می شود (غالباً یک رایانه اختصاصی سرور که چندین سرویس را ارائه می دهد) ارائه می شود و از طریق شبکه توسط کارخواه که روی دستگاه های دیگر کار می کنند ، قابل دسترسی است. با این حال ، اجزای سرویس گیرنده و سرور هر دو می توانند بر روی یک دستگاه اجرا شوند.

مشتریان و سرورها اغلب دارای یک رابط کاربری و گاهی اوقات سایر سخت افزارهای مرتبط با آن هستند.

مثال ها[ویرایش]

به عنوان مثال سیستم نام دامنه (DNS) که نام دامنه را به آدرس پروتکل اینترنت (IP) و پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) ترجمه می کند تا اطلاعات پیکربندی شبکه را به میزبان شبکه اختصاص دهد. سرورهای تأیید اعتبار کاربران را شناسایی و احراز هویت می کنند ، نمایه های حساب کاربری را ارائه می دهند و ممکن است آمار استفاده را ثبت کنند.

خدمات پست الکترونیکی ، چاپی و توزیعی (شبکه ای) از خدمات رایج در شبکه های محلی است . آنها به کاربران نیاز دارند تا مجوز دسترسی به منابع مشترک را داشته باشند.

سایر خدمات شبکه عبارتند از:

سطح کاربردی[ویرایش]

در برنامه نویسی شبکه رایانه ای ، لایه برنامه یک لایه انتزاعی است که برای پروتکلهای ارتباطی و روشهای طراحی شده برای ارتباطات فرایند به پردازش از طریق شبکه رایانه ای پروتکل اینترنت (IP) اختصاص یافته است . پروتکل های لایه کاربرد از پروتکل های لایه حمل و نقل اساسی برای ایجاد اتصالات میزبان به میزبان برای خدمات شبکه استفاده می کنند.

خدمات شبکه TCP-IP[ویرایش]

شماره های بندر[ویرایش]

بسیاری از سرویسهای مبتنی بر پروتکل اینترنت با شماره پورت شناخته شده خاصی مرتبط هستند که توسط حاکمیت فنی اینترنت استاندارد می شود.

به عنوان مثال ، سرورهای World-Wide-Web روی پورت 80 کار می کنند و سرورهای رله ایمیل معمولاً در پورت 25 گوش می دهند.

TCP در مقابل UDP[ویرایش]

سرویس های مختلف از تکنیک های مختلف انتقال بسته استفاده می کنند.

به طور کلی ، بسته هایی که باید به ترتیب صحیح و بدون از دست دادن کار خود را انجام دهند ، از TCP استفاده می کنند ، در حالی که سرویس های زمان واقعی که بسته های بعدی اهمیت بیشتری نسبت به بسته های قدیمی دارند ، از UDP استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، انتقال فایل به دقت کامل نیاز دارد و به طور معمول با استفاده از TCP انجام می شود و کنفرانس صوتی غالباً از طریق UDP انجام می شود ، جایی که ممکن است اشکالات لحظه ای مشاهده نشوند.

UDP فاقد جلوگیری از ازدحام شبکه داخلی است و پروتکل هایی که از آن استفاده می کنند باید بسیار دقیق طراحی شوند تا از سقوط شبکه جلوگیری کنند.

همچنین ببینید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Network Service". SDxCentral. 12 June 2015. Archived from the original on 12 June 2015. Retrieved 4 August 2019. Network Service – a capability that facilitates a network operation. It typically is provided by a server (which can be running one or more services), based on network protocols running at the application layer in the Open Systems Interconnection (OSI) model of the network.