پرش به محتوا

گفت‌وگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گفتگو)
مردم در کنار جاده در حال گفت‌وگو با یکدیگر

گفت‌وگو[۱] نوعی برهم‌کنش بین دو یا چند نفر و ارتباطی بداهه بین دو یا چند نفر از مردم در راستای رسوم است. تحلیل گفت‌وگو شاخه‌ای از جامعه‌شناسی است که به مطالعۀ بافت و ساختار رفتارهای انسانی با نگاهی عمیق‌تر به رفتارهای گفت‌وگو می‌پردازد. [۲] یکی از اولین متفکرانی که بر گفت‌وگو برای یافتن حقیقت تأکید می‌کرد، سقراط بود. او معتقد بود آفرینشِ معنا در پرتو گفت‌وگو حاصل می‌شود. بدون مکالمه نمی‌توان انتظار شنیدن و هم‌رأیی داشت. هیچ‌یک از مکالمات سقراطی برای قانع ساختن یا مخالفت‌ ورزیدن نبود. او شالودهٔ این مکالمات را فهم و تفهم می‌دانست. اساساً گفت‌وگو راهی برای فهمیدن است، راهی که خود نیز بخشی از این دانایی را شکل داده و تنها ابزار دست یافتن به فهم صحیح نیست.[۳] گفت و گو می تواند در قالب های مختلفی از جمله عصبانیت، مهربانی، خوشحالی،خشن، به آرامی ، با لطافت، با سبکی متن و ... باشد. گفت و گو می توانید بر سر یک موضوع به واسطه دو تا چند نفر به صورت شفاهی انجام شود.

همه‌ی افراد در برقراری رابطه و انجام گفتگو موانعی پیش‌روی خود دارند که باید بتوانند به آن‌ها غالب شده تا مسیر گفتگو بر طرفین رابطه هموار گردد و آنچه مشخص است این نکته‌ی مهم می‌باشد که شروع گفتگو، حفظ خط اصلی آن، بسط گفتگو و در نهایت پایان بخشیدن به گفتگو از مسائلی است که حائز اهمیت بوده و باید آنها را مورد بحث قرار داد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. علیزاده طوسی. ««گفت‌وگو» بنویسیم یا «گفتگو» ؟». بی‌بی‌سی فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸.
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Conversation». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۸/۹/۲۰۱۱.
  3. «گفتگو راهی برای فهمیدن است/ عناصر اصلی گفتگو». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئیه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۲.
  4. فن بیان و اصول گفتار محمد علی حسینیان.