رهیاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مسیریاب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آویا ERS-8600
مسیریاب ۱۸۰۰ سیسکو
مسیریاب‌های ۷۶۰۰ سیسکو

رهیاب[۱] یا روتر (به فرانسوی: Routeur) دستگاه رایانه‌ای شبکه‌ای (یا یک رایانه) است که بسته‌های داده را بر روی یک شبکه بهم‌پیوسته برای رسیدن به مقصدشان، هدایت می‌کند. مسیریاب مانند پل فقط پیغام‌هایی که مقصدشان قطعه وصل شده‌است از خود عبور می‌دهد، ولی پیغام‌های همگانی را عبور نمی‌دهد. به این فرآیند «مسیریابی» گفته می‌شود. مسیریابی در لایهٔ سوم مدل مرجع OSI (لایهٔ شبکه) رخ می‌دهد. مسیریاب جهت اتصال دو یا چند شبکه محلی به هم یا اتصال چندین خط شبکه بزرگ به هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. مسیریاب می‌تواند انواع مختلف شبکه را به هم وصل کند. یک مسیریاب بیش‌تر یک سیستم‌عامل تخصصی(مانند IOS از سیسکو یا JUNOS و JUNOSe از ژونیپر نتوکرز یا XOS از Extreme Networks یا...)، حافظه فلش، NVRAM، RAM و یک یا دو پردازشگر را شامل می‌شود.

کاربرد[ویرایش]

هنگامیکه چند رهیاب در شبکه‌های به هم پیوسته استفاده می‌شوند،رهیاب می‌تواند با استفاده از یک پروتکل مسیریابی پویا اطلاعاتی دربارهٔ آدرس مقصد تبادل کند همچنین در شبکه‌های به هم پیوسته بین هر دو سیستم یک جدول مسیریابی از مسیرهای ترجیحی می‌سازد.[۲]

رهیاب می‌تواند رابط‌هایی برای انواع اتصالات فیزیکی شبکه داشته باشد،مانند کابل‌های مسی، فیبر نوری یا انتقال بی سیم. سیستم عامل آن می‌تواند استانداردهای پروتکل‌های ارتباطی مختلف شبکه را نیز پشتیبانی کند. هر رابط شبکه توسط نرم افزارهای مخصوص برای فعال‌سازی بسته‌های داده استفاده می‌شود .به این منظور که بسته‌های داده بتوانند از یک پروتکل انتقالی سیستم به سیستم دیگر منتقل شوند.[۱]

رهیاب‌ها همچنین می‌توانند به عنوان متصل‌کنندهٔ یک یا چند گروه از دستگاه‌های کامپیوتری نیز استفاده شوند.به این گروه‌های منطقی کامپیوتری زیر شبکه میگوییم که هر کدام پیشوند شبکه‌ای متفاوتی دارند. پیشوندهای شبکه ثبت شده در جدول مسیریابی لزوما به صورت مستقیم اتصالات فیزیکی رابط‌ها را نمایش نمی دهند.[۲]

یک رهیاب دو لایه ی عملیاتی دارد:[۳][ویرایش]

  •  لایه کنترلی: رهیاب حاوی یک جدول مسیریابی است که هر لیست نشان می‌دهد بستهٔ داده از کدام مسیر و همچنین از طریق کدام رابط فیزیکی باید فرستاده شود. 
  • لایه انتقالی: رهیاب بسته‌های داده را بین رابط‌های وروری و خروجی هدایت می‌کند.این کار باعث می‌شود که بسته‌ها به شبکه‌ای هدایت شوند که با نوع اطلاعات داخل آن‌ها متناسب است. برای این کار از داده‌های ذخیره شده در جدول‌های مسیریابی لایهٔ کنترلی استفاده می‌شود.

توزیع[ویرایش]

رهیاب توزیع‌کننده، ترافیک مربوط به رهیاب‌های با قابلیت دسترسی چندگانه را متراکم می‌کند‌، همچنین وظیفهٔ اجرای کیفیت سرویس را در سراسر شبکه ی گسترده (WAN) بر عهده دارد. بنابراین به مقدار قابل توجهی حافظه، رابط‌های چندگانهٔ WAN و پردازندهٔ داده نیاز دارد. برقراری ارتباط بین گروه‌ها یا فایل‌های سرور و دیگر شبکه‌های خارجی نیز توسط این رهیاب‌ها امکان‌پذیر است.

امنیت[ویرایش]

شبکه‌های خارجی باید به عنوان بخشی از استراتژی امنیت کلی در نظر گرفته شوند. یک رهیاب ممکن است شامل یک فایروال، کنترل شبکه اختصاصی مجازی(VPN) و دیگر توابع امنیتی باشد. شرکت‌های زیادی رهیاب‌های مبتنی بر امنیت تولید می‌کنند، از جمله سری Cisco PIX ، سری Cisco Meraki MX و Juniper NetScreen. رهیاب‌ها معمولاً وظیفهٔ ترجمهٔ آدرس شبکه و تفتیش بسته را نیز بر عهده دارند. برخی از کارشناسان بر این باورند که رهیاب متن باز (open source) امن تر و قابل اعتماد تر از رهیاب متن بسته (close source) هستند، زیرا رهیاب متن باز اجازه می‌دهد خطاها سریعا پیدا و تصحیح شوند.[۴]

ساختار[ویرایش]

یک مسیریاب شبکه از دو بخش عمده سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل می‌شود. نرم‌افزار مسیریاب شامل سیستم‌عامل و رابط کاربری آن است. یک سیستم‌عامل معروف که شرکت سیسکو در مسیریاب‌های خود استفاده می‌کند، IOS نام دارد.

اجزای زیر را برای یک مسیر یاب مرسوم می‌توان نام برد:

پروتکل‌ها[ویرایش]

تولید کنندگان معروف[ویرایش]

  • آویا
  • Juniper Networks
  • Cisco Systems, Inc.
  • Lucent Technologies (Alcatel-Lucent)
  • MRV Communications
  • Mikrotik RouterOS

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. رهیاب واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای Routeur در فرانسوی و در حوزهٔ رایانه است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بازبینی‌شده در ۰۲ ژانویه ۲۰۱۲. 
  2. «Dynamic Routing Protocols (3.1) > Cisco Networking Academy's Introduction to Routing Dynamically». بازبینی‌شده در 2017-07-18.