سیگنال آنالوگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیگنال آنالوگ یا سیگنال قیاسی[۱] (به انگلیسی: Analog Signalسیگنالی است پیوسته در زمان که دامنهٔ آن نیز پیوسته است. برخلاف علائم رقومیِ (دیجیتال)، کوچک‌ترین تغییرات الکترونیکی در این علائم نیز دارای مفهومند و در نظر گرفته می‌شوند. هر فرایند طبیعی خواه تحت کنترل آدمی باشد، خواه مستقل، سیگنال آنالوگ تولید می‌کند. مدل ریاضی سیگنال قیاسی (آنالوگ) تابعی است که بر روی بخشی از محور حقیقی تعریف می‌شود. عملیات انجام شده بر روی سیگنال آنالوگ، همچون دریافت سیگنال، تقویت، فیلتر کردن و انتقال آن، نیز توسط مدارهای الکترونیکی معمول انجام می‌گیرد [۲].

سیگنال ایجاد شده توسط یک میکروفون، نمونه‌ی کامل یک سیگنال آنالوگ است. سیگنال مدوله نشده‌ی تصویر تلویزیونی را نیز می توان سیگنالی پیوسته خواند.

نام‌گذاری[ویرایش]

از آنجایی که متغیرِ در حال تغییر نسبت به زمانِ سیگنال، نمادی است از یک کمیتِ در حال تغییر نسبت به زمان دیگر، به آن آنالوگ [به معنای قیاس‌پذیر یا مشابه] می‌گویند، یعنی قیاس‌پذیر یا مشابهِ یک کمیت دیگر است.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. قیاسی از معادل‌های بکار رفته در واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای analog یا analogue در انگلیسی است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: 1376 تا 1385، بخش لاتین». ۱۳. بازبینی‌شده در ۰۵ ژانویه ۲۰۱۲. 
  2. Signal Analysis : Time, Frequency, Scale, and Structure, Ronald L. Allen, John Wiley & Sons, 2004
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Analog signal». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۰۵ ژانویه ۲۰۱۲.