نویز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
RuidosCuantificacionSegunResolucion.png

نوفه یا «نویز» (به انگلیسی: Noise) بمعنای آلودگی صوتی یا نشانکی (سیگنال) ناخواسته است که شکل نشانک‌ها را تغییر می‌دهد و باعث بروز اختلال می‌شود.

پژوهشگران ناسا در «مرکز پژوهش گلِن» بر سر اجرای آزمون‌های نوفهٔ موتور هوانورد در ۱۹۶۷م

نوفه در اندازه‌گیری مقدارهای خروجی یک سامانه تأثیر می‌گذارد چنان‌که مقدار مثبوت آن با مقدار واقعی آن فرق دارد. اگر مقدارهای شمارش حاصل از یک منبع پرتوزا را پی در پی اندازه بگیریم، می‌توانیم مقدار شمارش متوسّط را محاسبه کنیم و سپس انحراف معیار را بدست آوریم. در این حالت، اندازه‌گیری‌های چندگانه برای بهبود دقّت اندازه‌گیری و تعیین دقیق‌تر مقدار متوسّط انجام می‌شوند و نوسان‌های زیاد در اندازه‌گیری نشانگر نوفهٔ سامانه است. این نوسان‌ها ذاتاً تصادفی می‌باشند و با تعیین انحراف معیار (σ) ارزیابی می‌شوند.

نوفهٔ روی یک تصویر، اغلب دارای اجزای بسامدی (فرکانسی) نیز می‌باشند و واکاوی بسامدی شبیه به نشانک (اطّلاعات واقعی تصویر) دارد. بیناب توان نوفه که «بیناب وینِر» هم نامیده می‌شود همان وردایی (واریانس) نوفه ۲(σ) تصویر است که بصورت تابعی از بسامد فضایی (f) بیان می‌گردد.

دربارهٔ این پرونده نوفهٔ سفید دربارهٔ این پرونده نوفهٔ صورتی

نویز در شبکه‌های رایانه‌ای[ویرایش]

در شبکه‌های رایانه‌ای حرارت، القا و هم‌شنوایی سبب ایجاد نوفه می‌شوند.

حرارت[ویرایش]

حرارت باعث می‌شود الکترون‌ها در جهت‌های نامشخّص آغاز به حرکت کنند، این حرکت گاهی با نشانک‌ها هم‌جهت می‌شوند و اندازه و شکل آنها که همان الگوهای نشانک‌هاست را تغییر می‌دهد و نوفه پدید می‌آید.

القای الکترومغناطیسی[ویرایش]

موتورهای مکانیکی مانند موتور خودرو یا موتورهای الکتریکی وسیله‌های خانگی نوفهٔ القایی می‌آفرینند. این وسیله‌ها مانند یک آنتن فرستنده کار می‌کنند و می‌توانند نوفه را ارسال کنند و بافهٔ شبکه، مانند یک آنتن گیرنده نوفه‌های ارسالی را دریافت می‌کند. بافه‌های برق فشار قوی یا رعد و برق نیز نوفهٔ القایی ایجاد می‌کنند.

هم‌شنوایی[ویرایش]

هم‌شنوایی اثر میدان‌های مغناطیسی یک بافه کنار خود است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب شبکه‌های کامپیوتری، رشته فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران، سال ۱۳۸۶، صفحهٔ ۳۶