تایم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تایم
TIME
لوگوی تایم
سردبیر ریچارد استنگل
دسته‌بندی مجله خبری
بسامد هفتگی
شمارگان ۳٬۴۰۰٬۰۰۰ (هفتگی)
سال بنیانگذاری ۱۹۲۳ (میلادی)
نخستین شماره ۳ مارس ۱۹۲۳
کشور  ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
شاپا 0040-781X
نسخه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵، ادل بر روی جلد مجله

تایم (به انگلیسی: TIME) یک مجله آمریکایی است (هفته‌نامه) این مجله که هم‌اکنون ریچارد استنگل سردبیری آن را بر عهده دارد در سال ۱۹۲۳ توسط بریتون هادن بنیانگذاری شد.[۱]

این هفته‌نامهٔ آمریکایی، در شهر نیویورک به چاپ می‌رسد. ویرایش اروپایی این مجله در لندن چاپ می‌شود و رویدادهای خاور میانه، آفریقا و آمریکای لاتین را نیز پوشش می‌دهد. ویرایش دیگری از این مجله، ویژهٔ کشورهای جنوب اقیانوس آرام بوده و رویدادهای مرتبط با استرالیا، زلاندنو و جزیره‌های اقیانوس آرام را پوشش می‌دهد.

تاریخچه[ویرایش]

این مجله در سال ۱۹۲۳ به وسیله بریتون هادن و هنری لیوس به عنوان اولین مجله هفتگی آمریکا منتشر شد.

شخصیت سال[ویرایش]

مجله تایم هرساله یک نفر را به عنوان شخص سال انتخاب می‌کند.

سنت انتخاب شخصیت سال از سال ۱۹۲۷ در مجله تایم بنیان گذاشته شد. در پایان این سال، سردبیران تایم می‌خواستند مهم‌ترین خبر را در هفته‌ای «کم خبر» انتخاب کنند. از سوی دیگر مدتی قبل از آن، تایم، عکس چارلز لیندبرگ هوانورد را بعد از پرواز تاریخی اش بین اروپا و آمریکا روی جلد منتشر نکرده بود. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که لیندبرگ را مرد سال معرفی کنند و با یک تیر دو نشان بزنند. از آن زمان، مجله تایم هرسال شخصیت سال را انتخاب می‌کند.

در سال ۱۹۹۹ عنوان مرد سال به شخصیت (یا فرد) سال تغییر یافت. با این حال، مجموعاً زنان حضور کمتری در این جایگاه داشته‌اند. والیس سیمپسون در سال ۱۹۶۳، سونگ می لینگ در سال ۱۹۳۷، ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۵۲ و کورازون آکوینو در سال ۱۹۸۶ از معدود زنانی بوده‌اند که تاکنون به‌طور مجزا عنوان شخصیت سال را دریافت کرده‌اند.

در سال ۱۹۶۰ «دانشمندان آمریکایی»، در سال ۱۹۵۶ «مبارزان آزادیخواه مجارستانی»، در سال ۱۹۷۵ «زنان آمریکایی» و در سال ۲۰۰۳ «سربازان آمریکایی» از گروه‌هایی بوده‌اند که به‌طور مشترک روی جلد شماره مخصوص آخر سال تایم قرار گرفته‌اند.

از رؤسای جمهور آمریکا که جز یکی دو استثنا همه روی جلد تایم رفته‌اند، آیزنهاور تنها رئیس جمهوری بوده که پیش از اینکه به ریاست جمهوری برگزیده شود، روی جلد رفت. او بار دیگر هم در سال ۱۹۵۹ عنوان چهره سال را برد.

در روز ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ آلبرت انیشتین شخصیت قرن معرفی شد. فرانکلین روزولت و مهاتما گاندی دیگر نامزدهای این عنوان بودند. فرانکلین روزولت تنها کسی است که سه بار این عنوان را برده‌است: در سال‌های ۱۹۳۲، ۱۹۳۴ و ۱۹۴۱.

مجله تایم تأکید دارد که این عنوان الزاماً تحسین‌آمیز نیست اما چون بسیاری از منتخب‌های سال‌های قبل افراد تحسین آمیزی بودند، هنوز این تصور در میان بسیاری از مخاطبان جاری است؛ ولی تایم به شماره‌هایی اشاره می‌کند که در آن‌ها آدولف هیتلر (۱۹۳۸)، جوزف استالین (۱۹۳۹و ۱۹۴۲) عنوان شخصیت سال را کسب کرده بودند. اعتراضات عمومی در آمریکا باعث شد که تایم شخصیت‌هایی را که در آمریکا حساسیت برانگیزند انتخاب نکند. شاید از همین رو بود که شخصیت سال ۲۰۰۱ شهردار نیویورک شد، و نه اسامه بن لادن.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]