واقعیت مجازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محیط واقعیت مجازی برای آموزش چتربازی

واقعیت مجازی (به انگلیسی: Virtual Reality) (اختصاری VR) نوعی فناوری است که در آن محیط مجازی جلوی چشم کاربر قرار می‌گیرد و بر اساس حرکت سر و بدن، کاربر با آن محیط تعامل و ارتباط برقرار می‌کند. در واقع یک هدست بر روی سر کاربر قرار می گیرد و با حرکات بدن او سازگار و کنترل می‌شود.

در واقعیت مجازی یک فرد از طریق یک عینک مخصوص می‌تواند به بالا، پایین یا هر جهت دیگری نگاه کند، گویی واقعاً در آنجاست. در واقع، امروزه واقعیت مجازی را به عنوان واقعیتی که توسط رایانه تولید می‌شود، تعریف می‌کنند. یک واقعیت شبیه‌سازی شده، یک دنیای مصنوعی است که کاربر می‌تواند خود را با تجهیزات فنی مناسب در آن قرار دهد. این فناوری به این شکل عمل می‌کند که کاربر را درون یک تجربه قرار می‌دهد. کاربران به جای مشاهده یک صفحه نمایش در مقابل خود، در تعامل با یک دنیای سه‌بُعدی هستند.

یک محیط واقعیت مجازی توسط اپلیکیشن‌های اختصاصی به وجود می‌آید. برخی از این محیط‌ها به صورت گرافیک رایانه‌ای و سه بعدی و برخی دیگر ویدئوها یا تصاویری ۳۶۰ درجه‌ای از محیط‌های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده‌اند.

از عینک‌های واقعیت مجازی اکثراً در دنیای سرگرمی و تفریح و سینما و نوع جدیدی از این تکنولوژی در ورزش و همچنین گیمر ها نیزاستفاده می‌شود. اغلب محیط‌های واقعیت مجازی در وهلۀ اول، تجربه‌هایی دیداری هستند که از طریق یک هدست واقعیت مجازی قابل مشاهده‌اند. برخی از اپلیکیشن‌ها با اضافه کردن اطلاعات حسی (صدا، لرزش و در موارد پیشرفته‌تر بو) فضایی واقعی‌تر برای کاربر ایجاد می‌کنند.

می‌توان از این فناوری پیچیده و در زمینه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی، تجارت ( جلسات مجازی ) و مواردی مانند پزشکی و سلامت بهره برد. امروزه اکثر گیمران نیز از این وسیله استقبال بسیاری کرده اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]