تحلیل نیازمندی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مهندسی سیستم در یک نما.[۱]
توسعه نرم‌افزار
فعالیت‌های اصلی
Paradigms and models
متدولوژی‌ها و frameworks
رشته‌های مورد حمایت
Practices
ابزار توسعه نرم‌افزار
Standards and BOKs

تحلیل نیازمندی‌ها در مهندسی سیستم‌ها و مهندسی نرم‌افزار، تحلیل و تعیین نیازها یا شرایط لازم برای انجام یک پروژه نو را دربرمی‌گیرد. تحلیل سیستماتیک نیازمندی‌ها را مهندسی نیازمندی‌ها می‌گویند. تحلیل نیازمندی‌ها از ملزومات مهم موفقیت در یک پروژه محسوب می‌گردد.[۲] نیازمندی‌های تحلیل شده باید: مستند، عملی، قابل اندازه‌گیری، قابل تست و ارزیابی، قابل ردیابی، مربوط به نیازها یا فرصت‌های همان کسب و کار باشند که به صورت مشروح با جزیئیات کافی بیان شده باشند.

بررسی اجمالی[ویرایش]

از نظر مفهومی ، تجزیه و تحلیل نیازمندی ها شامل سه نوع فعالیت است:

  • استخراج نیازمندی ها: (به عنوان مثال منشور پروژه یا تعریف چهارچوب آن)، مستند کردن فرایند کسب و کار در شرایط موجود، و مصاحبه با ذینفعان پروره. برای همین گاهی اوقات با عنوان جمع آوری نیازمندی ها نیز نامیده می شود.
  • تجزیه و تحلیل نیازمندی ها: بررسی اینکه آیا نیازمندی های اظهار شده روشن، کامل و بدون ابهام هستند و باهم تناقض ندارند و اقدام برای حل و فصل تناقض هایی که تدریجاً آشکار می شوند.
  • ثبت نیازمندی ها: نیازمندی ها ممکن است با شکلها و روشهای مختلف نگهداری شوند اما معمولاً در شکلهای لیست خلاصه، اسناد نوشته شده با ادبیات اداری، مورد استفاده، داستان کاربر یا مشخصات فرایند باشند.

تجزیه و تحلیل نیازمندی ها می تواند یک فرایند طولانی و خسته کننده باشد که در طی آن بسیاری از مهارت های روحی و اجتماعی ظریف علاوه بر تجربیات فنی درگیر هستند.

الزامات موضوعات تجزیه و تحلیل[ویرایش]

شناسایی ذینفعان[ویرایش]

مصاحبه با ذینفعان[ویرایش]

جلسهٔ مشترک با توسعه دهندگان(JRD)[ویرایش]

نیازمندی‌ها به سبک قراردادهای کاری[ویرایش]

نقاط قوت[ویرایش]

نقاط ضعف[ویرایش]

جایگزین‌ها[ویرایش]

اهداف قابل اندازه‌گیری[ویرایش]

یوزکیس[ویرایش]

مشخص کردن نیازمندی‌های نرم‌افزار[ویرایش]

انواع نیازمندی[ویرایش]

به طور کلی نیازمندی های سیستم به دو بخش تقسیم می شوند

نیازمندی های عملکردی که شامل عملکردهای مورد نیاز سیستم می باشد. نیازمندی های غیر عملکردی که شامل معیارهای کیفی، محدودیت و قیود سیستم می باشد

مقولهٔ تحلیل نیازمندی[ویرایش]

مسئلهٔ ذینفعان[ویرایش]

مقولهٔ مهندسان/توسعه دهندگان[ویرایش]

راه حل‌های کلاسیک[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 01-01.pdf Systems Engineering Fundamentals Defense Acquisition University Press, 2001
  2. Executive editors: Alain Abran, James W. Moore; editors Pierre Bourque, Robert Dupuis, ed. (March 2005). "Chapter 2: Software Requirements". Guide to the software engineering body of knowledge (2004 ed.). Los Alamitos, CA: IEEE Computer Society Press. ISBN 0-7695-2330-7. Retrieved 2007-02-08. It is widely acknowledged within the software industry that software engineering projects are critically vulnerable when these activities are performed poorly. 

پیوندها[ویرایش]

آکادمی نرم‌افزار

انجمن خبرگی در مهندسی نیازمندی‌ها