تحلیل نیازمندی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مهندسی سیستم در یک نما.[۱]
فرایند توسعه نرم‌افزار
Coding Shots Annual Plan high res-5.jpg
فعالیت‌های اصلی
متدولوژی‌ها
رشته‌های مورد حمایت
ابزار

تحلیل نیازمندی‌ها در مهندسی سیستم‌ها و مهندسی نرم‌افزار، تحلیل و تعیین نیازها یا شرایط لازم برای انجام یک پروژه نو را دربرمی‌گیرد. تحلیل سیستماتیک نیازمندی‌ها را مهندسی نیازمندی‌ها می‌گویند. تحلیل نیازمندی‌ها از ملزومات مهم موفقیت در یک پروژه محسوب می‌گردد.[۲] نیازمندی‌های تحلیل شده باید: مستند، عملی، قابل اندازه‌گیری، قابل تست و ارزیابی، قابل ردیابی، مربوط به نیازها یا فرصت‌های همان کسب و کار باشند که به صورت مشروح با جزیئیات کافی بیان شده باشند.

بررسی اجمالی[ویرایش]

از نظر مفهومی ، تجزیه و تحلیل نیازمندی ها شامل سه نوع فعالیت است:

  • استخراج نیازمندی ها: (به عنوان مثال منشور پروژه و یا تعریف چهارچوب آن)، مستند کردن فرایند کسب و کار در شرایط موجود، و مصاحبه با ذینفعان پروره. برای همین گاهی اوقات با عنوان جمع آوری نیازمندی ها نیز نامیده می شود.
  • تجزیه و تحلیل نیازمندی ها: بررسی اینکه آیا نیازمندی های اظهار شده روشن، کامل و بدون ابهام هستند و باهم تناقض ندارند و اقدام برای حل و فصل تناقض هایی که تدریجاً آشکار می شوند.
  • ثبت نیازمندی ها: نیازمندی ها ممکن است با شکلها و روشهای مختلف نگهداری شوند اما معمولاً در شکلهای لیست خلاصه، اسناد نوشته شده با ادبیات اداری، مورد استفاده، داستان کاربر و یا مشخصات فرایند باشند.

تجزیه و تحلیل نیازمندی ها می تواند یک فرایند طولانی و خسته کننده باشد که در طی آن بسیاری از مهارت های روحی و اجتماعی ظریف علاوه بر تجربیات فنی درگیر هستند.

الزامات موضوعات تجزیه و تحلیل[ویرایش]

شناسایی ذینفعان[ویرایش]

مصاحبه با ذینفعان[ویرایش]

جلسهٔ مشترک با توسعه دهندگان(JRD)[ویرایش]

نیازمندی‌ها به سبک قراردادهای کاری[ویرایش]

نقاط قوت[ویرایش]

نقاط ضعف[ویرایش]

جایگزین‌ها[ویرایش]

اهداف قابل اندازه‌گیری[ویرایش]

یوزکیس[ویرایش]

مشخص کردن نیازمندی‌های نرم‌افزار[ویرایش]

انواع نیازمندی[ویرایش]

مقولهٔ تحلیل نیازمندی[ویرایش]

مسئلهٔ ذینفعان[ویرایش]

مقولهٔ مهندسان/توسعه دهندگان[ویرایش]

راه حل‌های کلاسیک[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 01-01.pdf Systems Engineering Fundamentals Defense Acquisition University Press, 2001
  2. Executive editors: Alain Abran, James W. Moore; editors Pierre Bourque, Robert Dupuis, ed. (March 2005). "Chapter 2: Software Requirements". Guide to the software engineering body of knowledge (2004 ed.). Los Alamitos, CA: IEEE Computer Society Press. ISBN 0-7695-2330-7. Retrieved 2007-02-08. It is widely acknowledged within the software industry that software engineering projects are critically vulnerable when these activities are performed poorly.