سازمان سنجش آموزش کشور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سازمان سنجش آموزش کشور
بنیان‌گذاری۱۳۴۷
گونهسازمان دولتی
هدفسنجش‌های علمی و آموزشی
ستادتهران
محدودهٔ فعالیت
ایران
رئیسعبدالرسول پورعباس
سازمان مادر
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وبگاه

سازمان سنجش آموزش کشور سازمانی دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که به صورت سالیانه آزمون‌های مختلفی را در ایران برگزار می‌کند.

تاریخچه

سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۴۷ با عنوان «مرکز آزمون‌شناسی ایران» با هدف تعیین نحوه گزینش دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم و آموزش عالی ایران تأسیس شد. در سال ۱۳۵۴ با افزایش تعداد دانشجویان و گسترش دانشگاه‌های داخل ایران، سازمان سنجش آموزش کشور به سه حوزه معاونت فنی و پژوهشی، اجرایی و نظارت بر امور دانشگاه‌ها گسترش یافت و تا سال ۱۳۶۰ با همین تشکیلات به کار خود ادامه داد. در سال ۱۳۶۰ با توجه به طرح ادغام سازمان‌های وابسته به وزارتخانه، این سازمان منحل شده و وظایف آن به اداره کل گزینش دانشجو در حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری منتقل شد.

با توجه به گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی و اجرایی به ویژه در زمینه پذیرش و گزینش دانشجو، افزایش تعداد داوطلبان ورود به نظام آموزش عالی و حساسیت بیش از پیش مراحل مختلف امر گزینش دانشجو، در فروردین ماه سال ۱۳۶۸، تشکیلات سازمان سنجش آموزش کشور با سه معاونت اجرایی، فنی و پژوهشی و گزینش به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی رسید و در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۶۸ شرح وظایف و پست‌های مصوب نیز به سازمان ابلاغ شد.

در بهمن ماه ۱۳۷۸ سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به گستردگی کمی و کیفی وظایف خود، تغییرات جزئی در تشکلات اداری سازمان ایجاد کرد. این سازمان همچنین با سه معاونت اجرایی، معاونت فنی و آماری و معاونت تحقیقات آزمون و ارزیابی آموزشی به موجب تبصره ۲ ماده ۸ قانون استخدام کشوری به تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید. تشکیلات این سازمان در مهر ماه سال ۱۳۹۱ با توجه به تعدد آزمون‌های مختلف و حجم فعالیت‌هایش در بخش‌های ارزشیابی آموزشی و برگزاری سایر آزمون‌های ملی، تغییرات گسترده‌ای کرده‌است.[۱]

آزمون‌ها

سازمان سنجش آموزش کشور آزمون‌های مختلفی را برای تعیین سطح دانشجویان و ورود به مراکز آموزش عالی دولتی برگزار می‌کند که شامل: کنکور سراسری، آزمون سراسری دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد، کاردانی فنی و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی، جامع علمی کاربردی، و پیام نور می‌شود. همچنین این سازمان آزمون کارآموزی وکالت وآزمون‌های استخدامی متمرکز، سفارشی دستگاه‌های اجرایی و تعیین سطح زبان از جمله تافل، آیلتس، تولیمو، تأیید مدارک معادل کارشناسی را نیز برگزار می‌کند.

پذیرش بدون کنکور

سازمان سنجش آموزش کشور در سال های ابتدایی فعالیت خود معمولا برای تمام مقاطع کنکور سراسری، کاردانی به کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آزمون علمی (کنکور سراسری)، برگزار می کرد. اما در حال حاضر این روند دچار تغییراتی شده است. داوطلبان مقاطع مذکور می توانند از سوابق تحصیلی خود برای ورود بدون کنکور به دانشگاه در مقاطع گوناگون تحصیلی استفاده نمایند. "سایت سازمان سنجش آموزش کشور"

واحدهای ارتباطی

واحد ارتباطات مردمی؛ تهران، خيابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، کوچه شهيد امانی، واحد ارتباطات مردمی

واحد اداری؛ تهران، خيابان کریمخان زند، بین خیابان‌های استاد نجات الهی (ویلا) و سپهبد قرنی، پلاک ۲۰۴ [۲]

پانویس

  1. معارفه سازمان سنجش و آموزش کشور
  2. http://sanjesh.org/ sanjesh.org https://web.archive.org/web/20190315185508/http://sanjesh.org/. بایگانی‌شده از sanjesh.org اصلی مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۱۵ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)

منابع

نشریه اندیشه پویا؛ شماره ۲۹، مهر ۱۳۹۴

پیوند به بیرون