انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۹–۱۳۹۸)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۹–۱۳۹۸)
ایران
۹۵–۱۳۹۴ →
اعضا
۲ اسفند ۱۳۹۸ و اردیبهشت ۱۳۹۹
نمایندگان
← ۰۳–۱۴۰۲
هر ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی
۱۴۶ کرسی موردنیاز اکثریت

رئیس مجلس کنونی

علی لاریجانی
مستقل (جناح اصولگرایان)

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو دور به تاریخ‌های ۲ اسفند ۱۳۹۸ و اردیبهشت ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. همچنین اولین انتخابات میان‌دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم نیز به صورت همزمان برگزار خواهد شد.[۱]

اطلاعیه شماره ۴ ستاد انتخابات کشور[ویرایش]

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس از روز یکشنبه مورخ ۱۰-۹- ۹۸ آغاز و تا روز شنبه مورخ ۱۶- ۹- ۹۸ ادامه خواهد داشت.

پیرو اطلاعیه شماره (۲) ستاد انتخابات کشور در خصوص ثبت نام از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی می‌رساند.

ثبت نام داوطلبان از روز یکشنبه مورخ ۱۰-۹- ۹۸ آغاز و تا روز شنبه مورخ ۱۶- ۹- ۹۸ ادامه خواهد داشت. مدت زمان ثبت نام در هر روز از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ عصر و به مدت ۱۰ ساعت می‌باشد. هر دوره نمایندگی، (دوره کامل) جهت اعمال تبصره (۳) ماده (۲۸) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، یک مقطع تحصیلی مورد قبول واقع می‌گردد.

طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل (۶) ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند. با موافقت مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۲، متولدین سال ۱۳۵۲ و قبل از آن معاف هستند[۲] ولی می‌بایست در هنگام ثبت نام کارت معافیت یا مدرکی دال بر معافیت ارائه نمایند.

در پایان مجدداً یادآور می‌گردد؛ مدارک معتبر تحصیلی مدارکی هستند که به تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و مدارک حوزوی به تأیید مرکز مدیریت حوزه علمیه قم رسیده باشد.[۳]

آمادگی ۲۰۸ حوزه برای ثبت نام داوطلبان مجلس[ویرایش]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، دبیر ستاد انتخابات کشور، در حاشیه دوره آموزشی مجریان انتخابات گیلان در رشت، از آمادگی ۲۰۸ حوزه انتخابیه برای نام‌نویسی داوطلبان یاردهمین دوره انتخابات مجلس، خبر داد و گفت: نام‌نویسی از دهم آغاز و تا ۱۶ آذر، به مدت یک هفته ادامه دارد.

موسوی، با بیان اینکه فرایند ثبت نام هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر ادامه دارد، افزود: علاوه بر ۲۰۸ فرمانداری کشور، ستاد انتخابات در وزارت کشور هم دایر شده‌است تا کسانی که در حوزه انتخابیه خود حضور ندارند آنجا ثبت نام کنند.

وی در ادامه از آمادگی سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور برای نام‌نویسی داوطلبان خبر داد و گفت: تمهیدات لازم برای نام‌نویسی داوطلبان فراهم شده‌است.

دبیر ستاد انتخابات کشور به شرایط نام‌نویسی داوطلبان هم اشاره کرد و گفت: داشتن حداقل سن ۳۰ و حداکثر ۷۵ سال، مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن که دارای ارزش استخدامی باشد، داشتن مدرک پایان خدمت نظام وظیفه، و التزام عملی به اسلام و تابعیت ایرانی از شرایط نام‌نویسی داطلبان است.

موسوی، با اشاره به اینکه همزمان با یازدهمین دوره انتخابات مجلس، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری هم در ۵ استان کشور برگزار می‌شود، افزود: نام‌نویسی داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری از ۱۵ تا ۲۱ آذر انجام می‌شود.

وی به داوطلبان انتخابات توصیه کرد: نام‌نویسی را به روزها و ساعات پایانی موکول نکرده و با رعایت نظم و زمان نام‌نویسی کنند

تعداد کرسی‌های مجلس یازدهم[ویرایش]

تعداد کرسی‌های مجلس یازدهم ۲۹۰ نفر است و این تعداد با مخالفت نمایندگان با افزایش تعداد صندلی‌ها در خرداد ۹۸ ثابت ماند. نکته قابل بحث این است که این وضعیت بر خلاف قانون است و توزیع نمایندگان عادلانه نیست. به عنوان مثال یک استان مانند البرز به ازای هر ۴۹۳ هزار نفر حائز شرایط رای دادن یک نماینده به مجلس می‌فرستند اما استان سمنان که دو رئیس‌جمهور آخر ایران را داشته به ازای هر ۱۲۳ هزار نفر یک نماینده دارد.[۱]

با توجه به آنکه تعداد واجدین شرایط رای دادن در مجموع حدود ۵۵ میلیون نفر است به ازای هر ۱۹۰ هزار نفر یک نماینده در مجلس ایران حضور دارد.

به گفته دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور تعداد حوزه‌های انتخابیه در انتخابات آتی ۲۰۸ حوزه است که بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۵ مجلس یک حوزه افزایش یافته و حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین دژ و تکاب به دو حوزه انتخابیه مستقل تقسیم شده‌است.

برگزاری انتخابات الکترونیکی[ویرایش]

به گفته وزیر کشور بیش از ۸۵ درصد انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی برگزار می‌گردد که با این اقدام نود درصد از تخلفات انتخاباتی به صفر می‌رسد.[۲]

نامزدان و فهرست ها[ویرایش]

در حال حاضر، این انتخابات در مرحلۀ ثبت نام نامزدها قرار دارد و هنوز فهرستی از سوی جناح های سیاسی اعلام نشده است.

منابع[ویرایش]

  1. «انتخابات مجلس دوم اسفند ۹۸ برگزار می‌شود». ایرنا. ۸ اسفند ۱۳۹۷. ۸۳۲۲۴۷۳۵. دریافت‌شده در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸.
  2. به شرطی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر باشند
  3. اطلاعیه شماره۴