پس‌روده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پس‌روده
Gray1223.png
Front of abdomen, showing surface markings for liver, stomach, and large intestine.
شناسه‌ها
MeSHD003106
TA98A05.7.03.001
TA22981
FMA14543

روده بزرگ شامل سکوم، پس‌روده[۱] یا کولون[۱] (به انگلیسی: Colonراست‌روده (Rectum) و مقعد می‌باشد. وظیفه اصلی کولون جذب آب و املاح است.

کالبدشناسی پس‌روده

پس‌روده شامل قسمتهای زیر است :

۱. پس‌روده صعودی (کولون صعودی): این بخش کولون ادامه سکوم است که در طرف راست شکم روی جدار خلفی آن تا زیر کبد بالا رفته و از آنجا با زاویه تقریباً قائمه به سمت چپ پیچ می‌خورد و کولون عرضی را تشکیل می‌دهد. این بخش از کولون خلف صفاقی است و حدود ۱۵ سانتی‌متر طول دارد.

۲. پس‌روده عرضی (کولون عرضی): زیر معده قرار دارد و کاملاً از پرده صفاق پوشیده شده و متحرک است و طولی در حدود ۵۰ سانتی‌متر دارد. دو لایه پرده صفاق که در خلف کولون عرضی به هم چسبیده و بندی را تشکیل داده‌اند کولون را به انحنای بزرگ معده مرتبط می‌سازند.

۳. پس‌روده نزولی (کولون نزولی): کولون عرضی در زیر طحال با یک زاویه حاد به سمت پایین آمده و کولون نزولی را تشکیل می‌دهد و طول آن برابر با ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد.

۴. خم‌روده (سیگموئید): دنباله پس‌روده نزولی، خم‌روده است که در حفره خاصره سمت چپ قرار دارد، سپس داخل لگن کوچک شده و به راست‌روده، منتهی می‌شود. پس‌روده خاصره لگنی از پرده صفاق کاملاً پوشیده شده، دارای بند مخصوص و حرکات آزاد است. در این قسمت، روده متسع‌تر می‌شود، زیرا مدفوع در آن جمع می‌شود تا موقع تخلیه فرا رسد. طول این قسمت حدود ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد ولی ممکن است بلندتر یا کوتاه‌تر از این مقدار نیز باشد.

خونرسانی شریانی پس‌روده از شاخه‌های سرخرگ مزانتریک فوقانی و تحتانی است و تخلیه خون وریدی آن از راه وریدهای مزانتریک فوقانی و تحتانی به ورید باب(پورت) می‌باشد.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب پارسی، دفتر نخست تا چهارم
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Colon». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ اکتبر ۲۰۰۹.
  • حسین زاده طاهری،محمد حسین.ابراهیم زاده بیدسکان، علیرضا (۱۳۸۷آناتومی انسانی پایه، جهاد دانشگاهی مشهد، شابک ۹۶۴۳۲۴۱۸۱۵ از پارامتر ناشناخته |نوبت چاپ= صرف‌نظر شد (کمک)