شهرستان بینالود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان بینالود (طرقبه شاندیز)
تصویری از شهرستان بینالود (طرقبه شاندیز)
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان خراسان رضوی
مرکز شهرستان طرقبه
نام‌های پیشین طرق به - ترغبذ- شاهان دژ
سال شهرستان شدن ۱۳۸۷
مردم
مذهب شیعه اثنی عشری
جغرافیای طبیعی
مساحت 1300 کیلومتر مربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 32 درجه سانتیگراد
داده‌های دیگر
فرماندار سید حسن حسینی(از فروردین 1394 تا کنون)
وبگاه پرتال فرمانداری
شهرها
طرقبه، شاندیز
بخش‌ها
طرقبه، شاندیز

شهرستان بینالود (طرقبه شاندیز)، یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است.[۱]

این شهرستان شامل دو بخش مرکزی می‌باشد:

از ابتدا نام شهرستان بینالود برای این منطقه انتخاب شده بود ولی بعدها با مذاکراتی که با بخشها صورت گرفت نام شهرستان طرقبه شاندیز برای این منطقه. در نهایت بدین شکل شد که از هر دو نام استفاده می‌شود، اولی در وزارت کشور و استانداری و دومی در فرمانداری و سطح شهرستان.[۱][۲]شایان ذکر است مراحل تغییر نام رسمی این شهرستان به طرقبه شاندیز در استانداری خراسان رضوی و دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور انجام شده و منتظر تایید هیئت دولت می باشد.

این شهرستان تا تابستان ۱۳۸۷، یکی از بخش‌های شهرستان مشهد بود که از این تاریخ با انتزاع از شهرستان مشهد ،به شهرستان ارتقاء یافت

محدوده این شهرستان از دوراهی طرقبه شاندیز (بعد از پل مهندس پرتویی) که عملا انتهای بلوار وکیل آباد مشهد است آغاز می‌شود و از شمال به محور مشهد قوچان محدود می‌شود.این شهرستان از جنوب با شهرستان نیشابور و از غرب نیز با شهرستان چناران هم مرز می باشد.

شهرستان طرقبه شاندیز بعد از مشهد مهمترین شهرستان توریستی و گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود. شهر شاندیز نیز بعنوان اولین منطقه بین‌المللی نمونه گردشگری ایران در سال ۱۳۸۴ توسط دولت برگزیده شده‌است.

سوغات این شهرستان صنایع دستی، پوستین دوزی، بستنی و شیشلیک می‌باشد. روستای ویرانی از روستاهای شاندیز به عنوان بازار اصلی نمایشگاهی و تولیدی مبلمان خراسان در حاشیه جاده مشهد شاندیز قرار دارد.شیوه پخت شیشلیک شاندیز در تیر ماه سال 1395 در فهرست میراث معنوی ناملموس ایران به ثبت رسیده است.

ارتفاعات مهم بینالود و قلل چمن در جنوب این شهرستان قرار دارد. این شهرستان دارای مراکز متعدد تفریحی پذیرایی، اقامتی، رفاهی بوده و مطابق آمار رسمی با پذیرش بیش از 40 میلیون مسافر و گردشگر ، از مهمترین و توریستی ترین نقاط ایران محسوب می شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]