سهراب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سهراب پسر رستم)
پرش به: ناوبری، جستجو
زاری کردن رستم بر پیکر سهراب

سهراب، سرخاب یا سخراب، شاهنامه، فرزند رستم و از بطن تهمینه دختر شاه سمنگان است. وی در سمنگان که بخشی از توران محسوب می‌شد به دنیا می‌آید. رستم پس از بدنیا آمدن سهراب مهره‌ای بر بازوی وی می‌بندد تا شناسه‌ای باشد برای فرزندش و سپس توران را ترک می‌کند.

معنای نام[ویرایش]

نام سهراب همان کلمهٔ سرخاب است که از sohr به معنای «سرخ» + ab «آب» تشکیل شده و به معنای دارندهٔ آب و رنگ [خون] سرخ است، همچون یاقوت و شراب.[۱][۲]

سهراب در جوانی[ویرایش]

سهراب پس از شناختن اصلیت خود و دریافتن اینکه فرزند رستم است تصمیم می‌گیرد که ابتدا ایران و سپس توران را فتح کرده و پدر خود را بر تخت شاهی هر دو کشور بنشاند. افراسیاب پادشاه توران پس از دریافتن تصمیم سهراب از فرصت استفاده کرده با سپاهی او را روانه ایران می‌کند.[۳] کیکاووس شاه ایران پس از با خبر شدن از لشکرکشی تورانیان، رستم را برای مقابله با آنان به محل نبرد اعزام می‌کند.

در ادامه همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا اینکه پدر و پسر رو در روی یکدیگر قرار گیرند. سهراب با دیدن رستم مهرش را در دل می‌گیرد واز او می‌خواهد که خود را معرفی کند و بگوید که رستم است یا خیر. اما رستم هر بار انکار می‌کند و خود را معرفی نمی‌کند.

در روز اول سهراب بر رستم پیروز می‌شود رستم با یک کلک زیرکانه به سهراب می‌گوید ای جوان مگر تو نمی‌دانی که قانون جنگ این است که تو باید پس از سه بار پیروزی بر من، مرا بکشی سهراب بار دوم هم از رستم شکست می‌خورد ولی رستم در بار سوم پیروز می‌شود وسهراب را می‌کشد و سهراب می‌گوید پدر من از تو انتقام می‌گیرد رستم می‌گوید مگر پدر تو کیست می‌گوید رستم و رستم می‌گوید اگر راست می‌گویی یکی از نشانی‌هایت را بگو و سهراب بازو بند را نشان می‌دهد ورستم افسوس می‌خورد رستم از کیکاوس در خواست می‌کند که نوش دارو را به من بده. کیکاووس که از زنده ماندن سهراب بیم داشت آنقدر در ارسال نوش‌دارو تعلل می‌کند تا سهراب جان می‌دهد.[۴]

پانویس[ویرایش]

  1. نامنامهٔ ایرانی، صفحه 313
  2. رستگار فسایی، منصور. فرهنگ نام‌های شاهنامه. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، 1379. 
  3. افراسیاب قصد داشت بوسیلهٔ پهلوانی چون سهراب ایران را به چنگ آورد.
  4. http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/2005/03/050304_pm-rostam-sohrab.shtml

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]


شخصیت شاهنامه
{{{نام}}}
شاهنامه سروده فردوسی

اساطیر - ایرانیان - تورانیان - زنان - شاهان - مکان‌ها