حفیظ‌الله امین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حفیظ الله امین
Hafizullah Amin.jpg
چهارمین رئیس‌جمهور افغانستان
مشغول به کار
۱۶ سپتامبر ۱۹۷۹ – ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹
پس از نورمحمد تره کی
پیش از ببرک کارمل
سیزدهمین نخست‌وزیر افغانستان
مشغول به کار
۲۷ مارس ۱۹۷۹ – ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹
پس از نورمحمد تره‌کی
پیش از ببرک کارمل
وزیر امور خارجه افغانستان
مشغول به کار
۱۹۷۸ – ۱۹۷۹
اطلاعات شخص
زاده ۱ اوت ۱۹۲۹(۱۹۲۹-08-0۱)
ولسوالی پغمان، ولایت کابل
درگذشت ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹ میلادی (۵۰ سال)
کابل
ملیت  افغانستان
حزب سیاسی حزب دموکرات خلق افغانستان
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام سنی

حفیظ الله امین از سپتامبر تا دسامبر ۱۹۷۹ صدراعظم (نخست‌وزیر) افغانستان بود.

او در سال ۱۹۲۹ در ولسوالی پغمان ولایت کابل متولد گردید. پس از فراغت از مکتب لیلیة ابن سینا و دارالمعلمین، وارد دانشکده علوم شد. سپس بعنوان معلم در مکتب ابن سینا، و مدیر مکتب ابن سینا و دارالمعلمین کار کرد.

وی فوق لیسانس خود را در رشتة تعلیم و تربیت گرفت. هنگام تحصیل در آمریکا، در سال ۱۹۶۳ به عنوان رئیس اتحادیه دانشجویان در دانشگاه کلمبیا تعیین گردید. وی قبل از آنکه دکترای خود را به اتمام برساند، در سال ۱۹۶۵ به افغانستان بازگشت.

بعد از انشعاب حزب دموکراتیک خلق به دو جناح خلق و پرچم، او در میان اعضای رهبری حزب در جناح خلق قرار گرفت. وی مسئولیت کمیتة نظامی بخش خلق را برای جلب و جذب نظامیان بعهده گرفت و سرانجام قومانده کودتای ثور را در آوریل ۱۹۷۸ صادر نمود. پس از کودتای ثور وی مقام معاون صدراعظم و وزیر امور خارجه تعیین گردید. در ماه آوریل ۱۹۷۸ درست یکسال بعد از کودتای ثور به سمت صدراعظم و وزیر خارجه تعیین گردید.

در ۱۶ سپتامبر ۱۹۷۹ با قتل ترکی، رهبری حزب و دولت رادر دست گرفت. در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹ با تهاجم قوای اتحاد جماهیر شوروی و کودتای شاخه پرچم حزب دموکراتیک خلق توسط قوای کماندوی شوروی بقتل رسانیده شد.

منابع[ویرایش]