تارتاروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تارتاروس (به یونانی: Τάρταρος، به انگلیسی: Tartarus)، در اسطوره‌های یونان، عمیق‌ترین نقطهٔ دنیای مردگان است. تارتاروس به مانند محلی مرطوب، تاریک و سیاه چاله وار که با دیوارهایی از جنس برنز احاطه شده، توصیف می‌شود.


اساطیر یونان باستان
تارتاروس
یونانی: Τάρταρος
جنسیت: مذکر
همسر: گایا
فرزندان: گیگانت‌ها
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

کرونوس و دیگر تیتان‌هایی که با خدایان جنگیدند در تارتاروس زندانی بودند. با اینکه هادس در اساطیر یونان سرزمین اصلی مردگان بود، تارتاروس نیز شامل چندین شخصیت بود. در داستان‌های اولیه، تارتاروس نخست زندانی برای خدایان شکست خورده بود، تیتان‌ها بعد از شکست از ایزدان المپ‌نشین به تارتاروس تبعید شدند، و هکاتونکایرها به عنوان نگهبان آن‌ها در جلوی دروازه‌های برنزی ایستادند. هنگامی که زئوس هیولای تایفون که زاییدهٔ گایا بود را مغلوب ساخت، او را به این مکان عمیق پرتاب کرد.


در روایاتی دیگر رودخانه آتش یا رودخانه فلنگتون نیر از این مکان رد می‌شود ک گناهکاران با خوردن آن شفا می‌افتند تا در برابر عذاب بعدی مقاوم باشند

هر 4رود استیکس، آخرون، کوکتوس و فلنگتون در تارتاروس قرار دارند

اگرچه، بعدها در افسانه‌ها، تارتاروس محل مجازات گناهکاران شد. تارتاروس به جهنم شباهت داشت و مخالف بهشت بود.

در بعضی افسانه‌ها تارتاروس خدایی می باشد که تمام سیاهچال روی آن قرار گرفته و مکان تولد دوباره هیولاهای باستانی است. تارتاروس مکانی نمور است که زیر پا پوست آن، هیولاها سلول‌های آن و رودخانه‌های جهان زیرین مانند آچرون و استیکس رگ‌های آن هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحبتهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹
  • تارتاروس از وبگاه پَنتِآن