اربوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


اساطیر یونان باستان
اربوس
فرانسوی: اربوس
عنوان: تاریکی
جنسیت: مذکر
پدر: خائوس
همسر: نوکس
فرزندان: آیتر، همرا و خارون
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

اربوس (به یونانی: Έρεβος)، پسر خائوس.

با خواهر خود نوکس (شب)، ازدواج کرد. فرزندانش آیتر (فضا)، همرا (روز) و خارون بودند.

اربوس بیشتر اشاره به تاریک‌ترین قسمت جهان زیرزمین (هادس) است تا یک خدا.

تاریخچه[ویرایش]

اربوس خدای کهن تاریکی و مه است،یکی از خدایان اصلی و کهن،یکی از بچه های خائوس.همسر او،نوکس، خواهر او نیز هست.او پدر بسیار از موجودات است و همچنین اسمی برای دشت های متروک دنیای زیرین و نیز فضای خالی بین دیوارها،جایی که او سکونت دارد. با نوکس،او پدر همرا،پروتوجنوس(خدایانی که قبل از بوجود آمدن کیهان وجود داشتند و معمولاً گفته میشود جسم ندارند) روز و ایثر، پروتوجنوس نور است. عجیب است که روز و نور،فرزندان شب و تاریکی هستند. از دیگر بچه های او می‌توان موموس،نمسیس(الهه انتقام)،هپنوس(خدای خواب) و تاناتوس(خدای مرگ) را نام برد.

برخی شاهدان گفته اند که جهنم بخاطر او بطور کامل تاریک بود. گفته شده که یک بار اربوس در حال توطئه علیه خدایان بود و نقشه میرخت تا وارد تارتاروس شود و تایتان ها را از آنجا بیرون آورد. با این حال هیدیز فهمید و توطئه گران را سورپرایز کرد(دستشان را خواند).هیدیز اربوس را در تارتاروس انداخت و در همانجا زندانیش کرد. بر اساس افسانه ها،از آن روز به بعد جهنم،اندکی روشنتر از تارتاروس شد.این نسخه داستان کمی عجیب است چون اربوس یک خدای ازلیست و نمی‌تواند توسط خدایان المپ شکست داده شود،حتی اگر سورپرایز شود(غافلگیر شود).

توانایی ها[ویرایش]

-او قدرت های معمول خدایان را دارد،ولی بینهایت قویتر چون یکی از پروتوجنوس ها است. - به عنوان پروتوجنوس تاریکی،او قدرت کامل و الهی و مطلق بر سایه ها و تاریکی ها دارد. -او می‌تواند دشمنانش را در فضایی بدون نور محاصره کند -او می‌تواند از تاریکی برای ساختن دروازه ای که با آن بتوان از مکانی به مکانی دیگر سفر کند،استفاده کند(سفر سایه ای) -او می‌تواند از سایه ها استفاده کند تا روی خودش پوششی از تاریکی درست کرده و خود را نامرئی کند -او احتمالاً می‌تواند از تاریکی ببیند درحالی که دشمنانش نمی‌توانند

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://camphalfblood.wikia.com/wiki/Erebos_(primordial)