اربوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اساطیر یونان باستان
اربوس
فرانسوی: اربوس
عنوان: تاریکی
جنسیت: مذکر
پدر: خائوس
همسر: نوکس
فرزندان: آیتر، همرا، خارون
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

اربوس (به یونانی: Έρεβος)، یکی از ایزدان نخستین در اساطیر یونانی و نشان دهنده تجسم تاریکی به‌شمار می‌رود؛ به‌طور مثال تئوگونیای شاعر نامدار یونانی هزیود او را یکی از پنج موجود اولیه در خلقت و پسر خائوس محسوب می‌کند. با خواهر خود نوکس (شب)، ازدواج کرد و حاصل این پیوند: آیتر (روشنایی)، همرا (روز)، هسپریدس، هوپنوس (خواب)، مویرای (سرنوشت) خارون (راهنمای روان‌هاگراس (پیری) و تاناتوس بودند.

اربوس بیشتر اشاره به تاریک‌ترین قسمت جهان زیرزمین (هادس) است تا یک ایزد.

تاریخچه[ویرایش]

اربوس خدای کهن تاریکی و مه است،یکی از خدایان اصلی و کهن، یکی از بچه‌های خائوس. همسر او، نوکس، خواهر او نیز هست.او پدر بسیار از موجودات است و همچنین اسمی برای دشت‌های متروک دنیای زیرین و نیز فضای خالی بین دیوارها، جایی که او سکونت دارد. با نوکس، او پدر همرا، پروتوجنوس (خدایانی که قبل از به وجود آمدن کیهان وجود داشتند و معمولاً گفته می‌شود جسم ندارند) روز و آیتر، روشنایی است. برخی شاهدان گفته‌اند که جهنم بخاطر او به‌طور کامل تاریک بود.

گفته شده که یک بار اربوس در حال توطئه علیه خدایان بود و نقشه‌ای طرح می‌کرد تا وارد تارتاروس شود و تایتان‌ها را از آنجا بیرون آورد. با این حال هادس فهمید و دست توطئه گران را خواند. هادس اربوس را در تارتاروس انداخت و در همانجا زندانیش کرد. بر اساس افسانه‌ها، از آن روز به بعد جهنم، اندکی روشنتر از تارتاروس شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹

http://camphalfblood.wikia.com/wiki/Erebos_(primordial) بایگانی‌شده در ۷ ژوئن ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine