نیمف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رقص نیمف‌ها، اثری از آدریان واندرورف، ترسیم شده در سال ۱۷۱۸، موزه لوور

نیمف (به یونانی: νύμφη, nymphē) در اساطیر یونانی و روم باستان به الهه‌های طبیعت گفته می‌شد که به‌طور معمول در یک سرزمین خاص وجود داشتند. نیمف‌ها، همیشه در شکل دوشیزگان باکره و جوان و آمادهٔ برای ازدواج توصیف می‌شدند و همراهان همیشگی خدایانی همچون .ارتیمیس.هرمس.اپولون و پان بوده اند.

معرفی[ویرایش]

نیمف در جهان اساطیری یونان به موجوداتی زیبا و افسون‌گر گفته می‌شود که با چهره و قامت یک دختر زیبا در کرانهٔ رودها و همینطور در جنگل‌ها به سر می‌بردند و با زیبایی خیره‌کننده و دلربایی و عشوه‌گری‌هایشان قادر به سحر و جادو کردن انسان‌ها بودند. با گذشت زمان در ادبیات قرن نوزدهم این مفهوم به تعبیر زن – کودک (به آلمانی: Kindfrau) = تلفظ کیندفرآ به معنای زن بچه(زن بچه صورت) تعبیر شد. این توصیف در واقع در مورد دختران نوبالغ و زنان نوباوه و جوان مورد استفاده قرار میگرفت. زنانی که به یکسان از زیبایی زنانه و از معصومیت کودکی بهره‌مند بودند و به دلیل زیبایی و به‌خصوص و معصومیت انها، مردان میانسال را شیفتهٔ خویش می‌ساختند.

شرح[ویرایش]

نیمف‌ها، به‌طور دائمی و مکرر هدف ساتیرها قرار می‌گرفتند. آن‌ها در کوه‌ها و کوهستان‌ها، درخت‌زارها و بیشه‌ها، و باغ‌ها و جنگل‌ها، و همینطور در چشمه‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کردند، و همچنین درخت‌ها و دره‌ها، و نیز سرداب‌ها و غار و مغاره‌های سرد از جمله زیستگاه‌های آنان به‌شمار می‌رفت. نیمف‌ها، به‌طور معمول با خدایان والا و بلندمرتبه نیز همراهی داشتند؛ از جمله آرتمیس و اپولون و حتی خدایان عیاشی و خوشگذرانی همچون دیونیسوس که ایزد شراب بود، و همچنین خدایان روستایی مانند پان و هرمس، از جمله ایزدان برتری بودند که نیمف‌ها با آنان همراه بودند.

ازدواج یک نیمف با یک ریش سفید قوم یا یک رئیس قبیله، اغلب به عنوان یکی از سنت ها و نمادین مردمان محسوب می‌شد و به طرز بی‌وقفه‌ای در ریشه‌شناسی اسطوره‌های یونانی به طور مکرر تکرار می‌گردد؛ و به پادشاهان باستانی و شجره نامه آنان نیزاعتبار و اقتدار می‌بخشد.

بعنوان دختران زئوس[ویرایش]

هولاس و نیمف‌ها، اثری از جان ویلیام واترهاوس

در روایاتی دیگر نیمف‌ها را دختران زئوس دانسته‌اند. از جمله مشهورترین نیمف‌ها، ملیا و نایاد بودند که در چشمه‌ها و جویبارها زندگی می‌کردند. البته نیمف‌های دیگری مانند نرئید، دریاد و اوکئانیدها هم وجوداشته اند که محل زندگی انها در دریاها بوده است.

نیمف‌ها زنان جوان و جذابی بودند و معشوق‌های بسیار زیادی داشتند. از جمله پان، پریاپوس، ساتیر و کسانی که مثل آن‌ها در طبیعت زندگی می‌کردند. و حتی خدایان بلند پایه که تحت تأثیر زیبایی آن‌ها قرار می‌گرفتند. از جمله آپولون، هرمس، دیونیسوس که معشوق آن‌ها بودند. آن‌ها گاه پسران جوان را جستجو می‌کردند، که نمونه آن افسانهٔ هولاس بوده است. نیمف‌ها به خاطر زیبایی خیره کننده هولاس جوان، او را از هرکول دزدیده و با خود به اعماق چشمه بردند.

منابع : مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Nymph». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸feb٫۲۰۲۳ توسط Z,Bigdeli.[ویرایش]