نیمف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رقص نیمف‌ها، اثری از آدریان واندرورف، ترسیم شده در سال ۱۷۱۸، موزه لوور

نیمف (به یونانی: νύμφη, nymphē) در اساطیر یونانی و روم باستان به الهه‌های کوچک طبیعت گفته می‌شد که به‌طور معمول با یک مکان یا یک سرزمین خاص همراهی داشتند. سایر نیمف‌ها، همیشه در شکل دوشیزگان بکر و جوان و آمادهٔ ازدواجی توصیف می‌شدند که بخشی از ملتزمین و همراهان ایزدانی همچون: دیونیسوس، هرمس، یا پان را تشکیل می‌دادند، یا با ایزدبانوها و به‌طور معمول با آرتمیس همراه بودند.

معرفی[ویرایش]

نیمف در جهان اساطیری یونان به موجوداتی زیبا و افسون‌گر گفته می‌شد که با چهره و قامت یک دختر زیبا در کرانهٔ رودها و همینطور در جنگل‌ها به سر می‌بردند و با زیبایی خیره‌کننده و دلربایی و عشوه‌گری‌هایشان قادر به سحر و جادو کردن انسان‌ها بودند. بعدها، و در ادبیات قرن نوزدهم این مفهوم به تعبیر زن – کودک (به آلمانی: Kindfrau) = تلفظ کیندفرآ به معنی زن بچه(زن بچه صورت) فروکاست. این تعبیر در واقع در مورد دختران نوبالغ و زنان نوباوه و جوان به کار می‌رفت. زنانی که به یکسان از زیبایی زنانه و از معصومیت کودکی بهرمند بودند و به دلیل زیبایی و به‌خصوص معصومیت، مردان میانسال را شیفتهٔ خویش می‌ساختند.

شرح[ویرایش]

نیمف‌ها، به‌طور دائمی و مکرر هدف ساتیرها قرار می‌گرفتند. آن‌ها در کوه‌ها و کوهستان‌ها، درخت‌زارها و بیشه‌ها، و باغ‌ها و جنگل‌ها، و همینطور در چشمه‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کردند، و همچنین درخت‌ها و دره‌ها، و نیز سرداب‌ها و غار و مغاره‌های سرد از جمله زیستگاه‌های آنان به‌شمار می‌رفت. نیمف‌ها، به‌طور معمول با خدایان والا و بلندمرتبه نیز همراهی داشتند؛ آرتمیس شکارچی، آپولون پیشگویی کننده، خدایان عیاشی و خوشگذرانی همچون دیونیسوس که ایزد شراب بود، و همچنین خدایان روستایی مانند پان و هرمس، از جمله ایزدان برتری بودند که نیمف‌ها با آنان همراه بودند.

ازدواج نمادین یک نیمف با یک ریش سفید قوم یا یک رئیس قبیله، اغلب به عنوان ریشه‌ای از ریشه‌های پدیداری مردمان محسوب می‌شود و به طرز بی‌وقفه‌ای در ریشه‌شناسی اسطوره‌های یونانی، تکرار می‌گردد؛ و استناد به مجموعهٔ آنان، به پادشاهان باستانی و شجره نامه آنان اعتبار و اقتدار می‌بخشد.

بعنوان دختران زئوس[ویرایش]

هولاس و نیمف‌ها، اثری از جان ویلیام واترهاوس

در روایاتی دیگر نیمف‌ها را دختران زئوس دانسته‌اند. از جمله مشهورترین نیمف‌ها، ملیا و نیاد بودند که در چشمه‌ها و جویبارها زندگی می‌کردند. البته نیمف‌های جالب توجه دیگری مانند نرئید، دریاد و اوکئانیدها هم بودند که اوکئانیدها در دریا زندگی می‌کردند.

نیمف‌ها زنان جوان و جذابی بودند و معشوق‌های بسیاری داشتند. از جمله پان، پریاپوس، ساتیر و کسانی که مثل آن‌ها در طبیعت زندگی می‌کردند. حتی خدایان بلند پایه تحت تأثیر زیبایی آن‌ها قرار می‌گرفتند. از جمله آپولون، هرمس، دیونیسوس معشوق آن‌ها بودند. آن‌ها گاه پسران جوان را جستجو می‌کردند، که نمونه آن افسانهٔ هولاس بود. نیمف‌ها به خاطر زیبایی هولاس جوان، او را از هرکول دزدیدند و با خود به اعماق چشمه بردند.

منابع[ویرایش]