پلئوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پلئوس (به یونانی: Πηλεύς)، در اسطوره‌های یونان، پسر آیاکوس و اندئیس است.

اساطیر یونان باستان
Detail Douris Cdm Paris 539 n2.jpg
پلئوس
فرانسوی: پلئوس
جنسیت: مذکر
پدر: آیاکوس
مادر: اندئیس
همسر: تتیس
فرزندان: اخیلس
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

نام[ویرایش]

طبق یک افسانه، به گفته سوفوکلس، تیرو از پوزئیدون باردار شده بود؛ اما تولد دو پسر خود پلئوس و نله را از مردم مخفی کرد و آن‌ها را سر راه گذاشت. گله اسبی که متعلق به بازرگانان بود، در آن زمان از راه می‌گذشت و یکی از اسبان لگدی به صورت یکی از دو کودک زد و با کبودن شدن صورت کودک، بازرگانان آن کودک را پلئوس (کبود) نام نهادند. در روایت سوفوکلس، این دو کودک را مادیانی شیر می‌دهد (اسب نماد مقدس پوزئیدون است) و بعدها نزد مادر خود باز می‌گردد.

تبار[ویرایش]

براساس اسطوره ها، سیزیفوس از برادر خود سالمونه بیزار بود و طبق یک پیشگویی، اگر با تیرو، دختر سالمونه ازدواج می‌کرد، فرزندانش می‌توانستند از او انتقام بگیرند. تیرو در این روایت، از سیزیفوس صاحب دو پسر می‌شود. تیرو شیدای انی‌په رود خدای تسالی بود و پوزئیدون که تیرو را دوست می‌داشت، در هیأت انی‌په با تیرو در آمیخت و از او صاحب دوقلوئی به نام پلئوس و نله شد. پلئوس در روایتی انتقام مادر خود را از زن دوم کرته که با تیره بد رفتاری کرده بود می‌گیرد.

همسر[ویرایش]

درباره تبار پلئوس روایات متعددی وجود دارد. طبق یکی از این روایات، زئوس عاشق تتیس (اسطوره) بود اما چون شنید که فرزند تتیس از پدر قوی‌تر خواهد بود، او را به همسری پلئوس درآورد. در جشن ازدواج این‌دو بود که اریس سیب نفاق را به میان آورد که زمینه‌ساز جنگ تروا شد.

سرانجام پلئوس[ویرایش]

در اساطیر، از پلئوس به عنوان غاصبی شرور یاد می‌شود که سیدور زن بدرفتار کرته را در معبد هرا می‌کشد و به سبب همین خطا به دست ژازون پسر بزرگ کرته، در پاتیلی از آب جوش هلاک می‌شود. در این روایت ژازون به دختران پلئوس اطمینان می‌دهد که می‌تواند پدر سالخورده آنان را جوان سازد و برای جلب اطمینان آنان گوسفند پیری را مثله و در دیگی از آب جوش می‌افکند و پس از لحظه‌ای، بره‌ای جوان را از دیگ خارج می‌کند. دختران پلئوس نیز به همین طریق پدر را مثله و در دیگی از آب جوش می‌افکنند و پلئوس کشته می‌شود.

فرزند پلئوس[ویرایش]

فرزند تتیس از پلئوس، آخیلوس بود که به عنوان بزرگ ترین قهرمان یونانی شناخته می شد. آخیلوس در جنگ تروا بها تیر پاریس کشته شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]