لتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اساطیر یونان باستان
لتو
یونانی: Λητώ
جنسیت: مؤنث
پدر: کئوس
مادر: فوبه
همسر: زئوس
فرزندان: آپولون و آرتمیس
وابستگان: خواهرش استریا
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

لتو یا لیتو (به انگلیسی: Leto)، در اساطیر یونان دختر تیتان، فوبه و کئوس و نام او به معنی پنهان یا درخشان است، که قبلاً برای الههٔ ماه، سلنه آمده‌است.

هرا به خاطر اینکه همسرش زئوس عاشق لتو شده بود به او حسودی می‌کرد. به هنگام وضع حمل، به دستور هرا هیچ زمینی او را نپذیرفت. سرانجام زئوس جزیره‌ای را به کف دریا زنجیر کرد که دیگر به عنوان خشکی تلقی نشود و او دو طفل خود، آپولون و آرتمیس را به دنیا بیاورد.

لتو در سراسر یونان، اما بیش از همه در لیکیه، جنوب غربی آسیای صغیر پرستش می‌شد. در دلوس و آتن، معبدهایی وجود دارند که به او اختصاص داده شده‌اند. اگرچه در سرزمین‌های بیشماری او با وابستگی که به فرزندانش، آپولو و آرتمیس داشت پرستیده می‌شد. در مصر معبدی برای لتو وجود دارد با نام Wadjet واقع در بوتو، که هرودوت آن را بدین گونه توصیف می‌کند، آن به جزیره‌ای شناور متصل است.

در اساطیر روم معادل نام لتو، لاتونا لاتین شدهٔ نام او است.

نماد مادری[ویرایش]

لتو در اسطوره‌های باستانی یونان نماد مادری بود. او نیز مانند هر مادری برای به دنیا آوردن فرزندانش و سپس محافظت و تربیت صحیح آنها رنج‌های زیادی کشید. لتو به خاطر رابطه اش با زئوس دچار بدبختی‌های زیادی شد که باعث حسادت هرا شد و لتو را نفرین کرد که برای تحویل فرزندانش مکان ثابتی روی زمین پیدا نکند. به این ترتیب دلوس پدیدار شد که اعتقاد بر این بود که جزیره ای شناور است. لتو در آنجا آرتمیس و آپولون را به دنیا آورد و از آن زمان دلوس به مکان مقدس خدای آپولو تبدیل شد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Myth of Leto, the mother of Apollo and Artemis - Greek Myths". Greekacom (به انگلیسی). Retrieved 2023-09-10.
  • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹
  • لتو Leto