گایا (افسانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اساطیر یونان باستان
Arabischer Maler um 730 001.jpg
گایا
یونانی: Γαῖα
عنوان: زمین
جنسیت: مؤنث
همسر: اورانوس
فرزندان: اورانوس، تایتان‌ها، پونتوس، سیکلوپ‌ها
وابستگان: تارتاروس
مرگ: نامیرا
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

گایا (به یونانی: Γαîα)، (به انگلیسی: Gaia) در اساطیر یونانی، تجسم شخصیت زمین و یکی از اصلی‌ترین و کهن‌ترین خدایان یونانی است.

او نه‌تنها الهه مادر یونان کهن بود بلکه اولین الههٔ زمین و طبق بسیاری از روایات او اولین موجودی بود که از دل خائوس (خلاء) به وجود آمد، به طوری که می‌گویند او زادهٔ خائوس است. گایا در واقع خود زمین است و همیشه هر جا سخن از طبیعت به میان می‌آید، به نحوی گایا در نظر گرفته می‌شود. او قابل قیاس با ترا در اساطیر رم باستان است.

فرزندان[ویرایش]

گایا به خودی خود پونتوس (دریا) و اورانوس یا همان آسمان‌ها را به دنیا آورد (به وجود آورد) و سپس اورانوس را به عنوان همسر خود برگزید. فرزندان آن دو شامل تیتانها(۶ پسر و ۶ دختر) و اولین نسل از سیکلوپها (غول‌های یک چشم) بودند و بعداً پس از ریختن خون اورانوس بر روی زمین الهه‌های انتقام، گیگانت‌ها به وجود آمدند و فرزندی ۱۰۰ دست به نام هکاتونکایر را نیز به وجود آورد. پس از جداشدن زمین از آسمان، گایا فرزندانی بیشتری به وجود آورد که پدر آن‌ها پونتوس بود. نام آن‌ها که همگی ایزدان دریا به حساب می‌آیند عبارتند از: نرئوس، تائوماس، فورسیس، ستو و ایریبیا. در نسخه‌های دیگر گایا فرزندان دیگری از برادرش تارتاروس داشت که شامل تایفون و اکیدنا بودند که بعدها به دشمنی با زئوس برخاستند.

این گایا بود که زئوس را از بلعیده شدن توسط کرونوس نجات داد، بعد از اینکه زئوس به دنیا آمد، گایا به رئا کمک کرد تا سنگی را برای فریب دادن کرونوس در لباس قنداق پیچیده تا تصور کند این زئوس است، چون کرونوس آگاه شده بود بعدها توسط یکی از فرزندانش سرکوب می‌شود، برای خلاص شدن از دست فرزندانش آن‌ها را می‌بلعید اما حیلهٔ گایا اثر کرد و زئوس نجات پیدا کرد و به کریت برده شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹
  • کتاب ” ایزدان و ایزد بانوان یونانی” اثر” دروسیلور”
  • گایا نوشته رون لیدبتر - بازبینی در ۸ مه ۲۰۱۴