تسئوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تسئوس یا تزه (به یونانی: Θησεύς)، در اسطوره‌های یونان پادشاه، قهرمان و حامی شهر آتن است. همانند هراکلس که پهلوان دوری‌ها بود، تسئوس نیز پهلوان مورد علاقه آتنی‌ها بود.

اساطیر یونان باستان
Theseus-SW.jpg
تسئوس
یونانی: Θησεύς
جنسیت: مذکر
پدر: آیگئوس
مادر: آیترا
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

او یا پسر آیگئوس و آیترا بود و یا پوزئیدون و آیترا، چون آیترا در یک شب با هر دوی آن‌ها هم خواب شده بود. روز بعد، آیگئوس که در شهر تروزن آیترا را ملاقات کرده بود، آنجا را برای رفتن به شهر مادریش آتن، ترک کرد. در هنگام رفتن آیگئوس صندل‌ها و شمشیر خود را زیر تخته سنگ بزرگی قرار داد و به آیترا گفت: اگر فرزندمان پسر شد و به اندازه کافی بالغ گردید به او بگو تخته سنگ را بلند کرده و شمشیر و صندل‌های مرا بردارد. تسئوس تبدیل به جوانی نیرومند گردید و به راحتی تخته سنگ را بلند کرده و شمشیر و صندل را از زیر آن برداشت و او نیز به سمت آتن حرکت کرد. هنگامی که تسئوس به آتن رسید، مدئا همسر آیگئوس، او را وادار به کشتن تسئوس کرد که هنوز او را نشناخته بود، تسئوس وظیفه گرفتن گاو وحشی به نام مینوتور را داشت.

او با جوانانی که از آتن برای مینوس فرستاده می‌شد تا خوراک مینوتور شوند، همراه شد. هر ساله آتنی‌ها می‌بایست هفت پسر و هفت دختر را برای خراج دادن به مینوتور، قربانی می‌کردند. آریادنه دختر مینوس عاشق او شد و از دایدالوس راه خروج از هزارتو (هزارتویی که جایگاه مینوتور بود) را پرسید و به تسئوس آموخت. تسئوس نه تنها توانست مینوتور را بکشد، بلکه توانست به کمک رشته نخی که آریادنه به او داده بود، از هزارتو خارج شود. بعد از این ماجرا مدئا به آیگئوس گفت به تسئوس شراب زهرآلودی بنوشاند. هنگامی که تسئوس در حال نوشیدن شراب بود، آیگئوس شمشیر او را تشخیص داد و در لحظات آخر ضربه‌ای به جام شراب او زد تا تسئوس آن را نیاشامد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]