استرالیا (قاره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۶° جنوبی ۱۴۱° شرقی / ۲۶°جنوبی ۱۴۱°شرقی / -26; 141

قاره استرالیا

قاره استرالیا کوچکترین قاره کره زمین در رده‌بندی هفت‌تایی قاره‌ها است. قاره در سراسر جهان یکسان تعریف نمی‌شود. تعریف همگانی قاره "تکه‌ای بزرگ و پیوسته از خشکی سطح زمین است." [۱] با این تعریف قارهٔ استرالیا شامل استرالیا است و جزیره‌های کوچک نزدیکش مانند تاسمانی و گینه‌نو را شامل نمی‌شود. از دیدگاه تخصصی زمین‌شناسی، یک قاره شامل فلات قاره(نقاط زیر آب لایه پوسته زمین) هم می‌شود. بنا بر این تعریف جزیره‌های نزدیک استرالیا هم جزو قاره هستند چرا که آنها در فلات قاره قرار دارند.قاره استرالیا شامل دو کشور استرالیا و نیوزلند ( زلاند نو) می شود. استرالیا قاره ای است مستقل و هر دو کشور واقع در آن حکومتی مرکزی برای خود دارند.

ویژگی های طبیعی قاره استرالیا

قاره استرالیا وسعت ۷ میلیون ۶۸۶ هزار ۸۵۰ متر مربع دارد. این قاره در منتهی الیه جنوب شرقی قاره استرالیا قرار دارد. در واقع استرالیا سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه است. در شرق استرالیا در آب های اقیانوس آرام ، جزایر بی شماری به صورت پراکنده وجود دارد. تعداد این جزایر به ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار می رسد. کشور نیوزلند ( زلاند نو ) خود یکی از این جزایر است. قاره استرالیا تقریباً هموار است ، فقط در شرق کشور استرالیا رشته کوهایی به موازات ساحل کشیده شده است‌ و همچنین در جنوب نیوزلند ( زلاند نو ) رشته کوه آلپ جنوبی قرار دارد.

تاریخ قاره استرالیا

قاره استرالیا که شامل دو کشور استرالیا و نیوزلند ( زلاند نو ) می شود توسط دریانورد انگلیسی به نام جمیز کوک در سال ۱۷۷۰ میلادی کشف شد. استرالیا تا سال ۱۹۰۱ میلادی مستعمره بریتانیا بود . مهاجران اروپایی که به این قاره وارد شدند نیز ، همانند مهاجران اروپایی که به قاره آمریکا وارد شدند با بومیان این قاره بد رفتاری می کردند و آنها را به بند می کشیدند.

جمعیت قاره استرالیا

قاره استرالیا جمعیت بسیار کمی ( حدود ۲۰ میلیون نفر ) دارد. اکثریت جمعیت این قاره را مهاجران اروپایی ( انگلیسی ها و ایرلندی ها ) تشکیل داده اند و درصد بسیار کمی از جمعیت این قاره از بومیان هستند.جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]