روز زمین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز زمین
Earth flag PD
پرچم غیررسمی روز زمین که توسط جان مک‌کانل انتخاب شده. تیله آبی نگاره اصلی را سرنشینان آپولو ۱۷ در ۱۶ آذر ۱۳۵۱ (۷ دسامبر ۱۹۷۲) از سیاره زمین گرفته‌اند.
اهمیتیادآوری نیاز به حمایت از نگهداری محیط زیست
آغاز1970
تاریخآوریل ۲۲
زمان بعدی۲۲ آوریل ۲۰۲۴&#۱۶۰;(۲۰۲۴-۰۴-۲۲)
تناوبسالانه

نماد رسمی روز زمین

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی (۲۲ آوریل) و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می‌شود. روز زمین پاک در ۲ اردیبهشت و فردای آن روز ۳ اردیبهشت روز جهانی کره زمین است.
سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم‌زمان با ۲اردیبهشت روز زمین است و جوامع بسیاری نیز هفتهٔ زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیت‌های زیست‌محیطی اختصاص می‌دهند.

روز زمین در کالیفرنیا

۱۹۶۹[ویرایش]

ضایعهٔ نشت نفت سانتا باربارا در کانال سانتا کالیفورنیا

ضایعهٔ نشت نفت سانتا باربارا در کانال سانتا باربارا انگیزه‌ای برای توجه بیشتر به دشواری‌های محیط زیست بود.

۱۹۷۰[ویرایش]

روز حقوق محیط زیست سانتا باربارا

روز زمین ۱۹۷۰[ویرایش]

اولین جشن‌های روز زمین در دو هزار دانشکده و دانشگاه برگزار شد، تقریباً ده هزار مدرسه ابتدایی و متوسطه و صدها اجتماع در سراسر ایالات متحده برپا شد.

President ریچارد نیکسون و بانوی اول پت نیکسون برای شناخت نخستین روز زمین، درختی را در محوطهٔ چمن کاخ سفید کاشتند.

ریچارد نیکسون و بانوی اول پت نیکسون برای شناخت اولین روز زمین، درختی را در چمن کاخ سفید کاشتند

۲۰۱۶[ویرایش]

وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری+-، به همراه نوهٔ دو سالهٔ خود ایزابل دوبس-هیگینسون در دامان خود و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، طی مراسمی توافق نامهٔ تغییرات اقلیمی COP21 را به نمایندگی از سوی ایالات متحده امضا کردند. در روز زمین، ۲۲ آوریل ۲۰۱۶، در سالن مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، نیویورک [عکس وزارت امور خارجه / دامنه عمومی](۲۶۵۱۲۳۴۵۴۲۱)

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Earth Day," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Earth_Day&oldid=245123488 (accessed November 10, 2008).