اریش فن مانشتاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اریش فون مانشتاین
Bundesarchiv Bild 183-H01757, Erich von Manstein.jpg
ارتشبد اریش فون مانشتاین
محل تولد برلین، امپراتوری آلمان
تاریخ تولد ۲۴ نوامبر ۱۸۸۷(۱۸۸۷-11-۲۴)
محل مرگ Irschenhausen, آلمان غربی
تاریخ مرگ ۹ ژوئن ۱۹۷۳ میلادی (۸۵ سال)
لقب گرگ زمستان
تابعیت Flag of the German Empire.svg امپراتوری آلمان (تا ۱۹۱۸)
آلمان جمهوری وایمار (تا ۱۹۳۳)
Flag of the NSDAP (1920–1945).svg آلمان نازی (تا ۱۹۴۵)
 آلمان غربی
طول خدمت ۱۹۰۶–۱۹۴۴
یگان‌های خدمت لشکر یازدهم پیاده نظام ورماخت
فرمانده گروه ارتشهای دن
فرمانده گروه ارتشهای جنوبی
درجه Wehrmacht GenFeldmarschall 1942h1.svg فیلد مارشال
جنگ‌ها جنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم
عملیات بارباروسا
عملیات غرش طوفان
نبرد سوم خارکوف
نبرد کورسک
نبرد رودخانه دنیپر

ارتشبد اریش فون مانشتاین (به آلمانی: Erich von manstein) , (زاده ۲۴ نوامبر ۱۸۸۷ - مرگ ۹ ژوئن ۱۹۷۳) یک فیلد مارشال آلمانی در دوره رایش سوم بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

اریش فون مانشتاین در ۲۴ نوامبر ۱۸۸۷ در برلین زاده شد. وی در کودکی از سوی خانواده لوینسکی به فرزندی پذیرفته شد و بعداً نام خانوادگیش را به مانشتاین تغییر داد.

وی پس از ورود به دانشگاه افسری و شرکت در جنگ جهانی اول بعنوان افسر ستاد در ستاد ژنرال فن لس برگ در سال ۱۹۱۷ شایسته شناخته شد. وی پس از به قدرت رسیدن آدولف هیتلر در سال ۱۹۳۵، به ریاست بخش عملیات ستاد کل ورماخت برگزیده شد و پس از تغییرات ستاد کل با سمت فرماندهی لشکر سیلزی و در آغاز پیکار لهستان در سال ۱۹۳۹ مشارٌ‌الیه به ریاست ستاد ارتش فن روندشتت انتخاب گردید و این ارتش نقش قطعی را در نبرد ایفاء کرد.

طرح حمله به فرانسه[ویرایش]

در سال ۱۹۴۰ هنگامی که او را به فرماندهی سپاه ۳۸ پیاده گماردند و جهت این تغییر او را به دیدار هیتلر فراخواندند وی طرح استراتژیک خود را جهت تعرض به فرانسه از طریق یورش تانکها از درون جنگلهای آردن به هیتلر پیشنهاد نمود. هیتلر این طرح را پذیرفت و اجرای این طرح سبب شکست ارتش فرانسه و تسلیم بلژیک و فرار ارتش اعزامی بریتانیا از دانکیرک گردید. در مرحله دوم تعرض در جبهه غرب در امتداد رود سم، سپاه تحت امر او نخستین شکاف را در غرب منطقه آمین در خطوط فرانسه وارد نمود و تانکهای ارتشبد اروین رومل از این شکاف استفاده نموده و به پیشروی ادامه دادند.

نبرد در جبهه شرق (شوروی)[ویرایش]

در سال ۱۹۴۱ و طی عملیات بارباروسا و حمله به اتحاد شوروی فون مانشتاین به فرماندهی سپاه ۵۶ زرهی گمارده شد. این سپاه توانست در مدت ۴روز به رودخانه دوینا و در ادامه به حومه لنینگراد برسد. هنگامی که این سپاه در تلاش بود به داخل شهر رخنه نماید هیتلر تانکهای آن را جهت عملیات توفان و تصرف مسکو احضار نمود و عملاً راه را برای تصرف شهر بست. در ماه سپتامبر مانشتاین با ترفیع به فرماندهی ارتش ۱۱ منصوب گردید و مأمور تصرف شبه جزیره کریمه در جنوب شوروی گردید. وی با مهارت بی مانندی تنگه باریک و مستحکم پرکاپ را گشود و این امر پیش درآمدی شد بر اینکه در تابستان ۱۹۴۲ وی دژ مشهور سواستوپل را تصرف نماید که این پیروزی علاوه بر نشان دادن مهارت او در فن جنگ محاصره‌ای، شوروی را از پایگاه‌های اصلی خود در دریای سیاه محروم ساخت.

نبرد استالینگراد[ویرایش]

نوشتار اصلی: نبرد استالینگراد

به دنبال تعرض تابستانی ۱۹۴۲ هیتلر در جنوب شوروی و محاصره شدن ارتش ششم آلمان در استالینگراد، مانشتاین شکاف ۳۰۰ کیلومتری منطقه عملیاتی بین ارتش یکم به فرماندهی ارتشبد پل لودویک کلایست و ارتش چهارم زرهی به فرماندهی سپهبد هرمان هوت را پر کرد و نیروهای از هم پاشیده را گرد آورد و از عبور ارتش سرخ از رودخانه دنیپر جلوگیری نمود. او در تلاشی نا امیدانه و نافرجام مأمور نجات ارتش ششم گردید که در استالینگراد محاصره شده بود. اما علی‌رغم رشادتهای ارتش تحت فرمان مانشتاین، که بنام ارتش دن شناخته می‌شد، به دلیل ممانعت هیتلر از عقب‌نشینی و خروج ارتش ششم از حلقه محاصره در استالینگراد، تلاش مانشتاین با ناکامی روبرو گردید و باقی‌مانده ارتش ششم پس از دادن تلفات بسیار و به علت کمبود آذوقه و مهمات و البسه زمستانی تسلیم شده و به اسارت شورویها درآمد.

فرماندهی گروه ارتشهای جنوب[ویرایش]

مانشتاین در حال استقبال از هیتلر در فرودگاه که به تاریخ ۱۰ مارس ۱۹۴۳ برای بازدید از قرارگاه گروه ارتشهای جنوب (به فرماندهی مانشتاین) به اوکراین آمده بود.

مانشتاین سپس به فرماندهی گروه ارتشهای جنوب منصوب گردید و در مارس ۱۹۴۳ مانشتاین شهر خارکف را از ارتش سرخ پس گرفت. اما اوج ذهن استراتژیک مانشتاین در عملیات دژ در منطقه عمومی کورسک نمود پیدا کرد. وی به هیتلر پیشنهاد نمود ارتش آلمان تا هنگام تعرض ارتش سرخ صبر کند سپس دست به عقب‌نشینی بزند و در منطقه کیف با یک ضربه جناحی شیرازه ارتش شوروی را از هم بپاشد یا اینکه قبل از تمرکز کامل نیروهای روسی و آمادگی جنگی آنان در ارتفاعات کورسک طی یک عملیات گازانبری بی درنگ به مواضع آنان یورش برده و تجمع دشمن را از بین ببرد. هیتلر که فاقد ذهن استراتژیک بود و درک درستی از نبردهای جسارت آمیز نداشت راه دوم را برگزید و درست در هنگامی که می‌باید ضربه را وارد می‌ساخت به بهانه افزودن قدرت نظامی این ارتش، حمله را چند ماه به تأخیر انداخت. روسها که از طریق جاسوسان از برنامه آلمانیها مطلع شده بودند، استحکامات قدرتمندی را که مجموعه‌ای از میدانهای عمیق مین و توپخانه با قدرت آتش بالا بود ساختند و هنگام حمله آلمانیها با یک دفاع متحرک قدرتمند، یک ضد حمله سراسری را اجرا کرده و با بیش از ۳۰۰۰ فروند تانک، حمله آلمانیها را پس زدند و اقدام به پیشروی در مناطق تحت کنترل آلمانیها نمودند.

برکناری از ارتش[ویرایش]

فون مانشتاین در عقب‌نشینی گام به گام تا مرز لهستان و در نبردی نابرابر مهارت بسیار از خود بروز داد، اما هیتلر با اندرز او مبنی بر کاهش فشار روسها با یک عقب‌نشینی سراسری موافقت نکرد و در مارس ۱۹۴۴ او را برکنار نمود. عامل عمده حذف مانشتاین از ارتش، عدم اعتماد سیاسی هیتلر به او بود و باعث شد هیتلر به خدمت یکی از سخت کوشترین فرماندهان ارتش آلمان، که نظریات جدید را با درک سنتی مانور درهم آمیخته بود و در جزئیات فنی استاد بود، خاتمه دهد.

شخصیت فون مانشتاین[ویرایش]

مانشتاین به شهادت فرماندهان عالی مقام ارتش آلمان و گواهی سر بازیل لیدل هارت مورخ و استراتژیست بریتانیایی (و نگارنده مقدمه کتاب خاطرات مانشتاین، با نام پیروزیهای از دست رفته) نه تنها ورزیده‌ترین استراتژیست جنگی بود، بلکه از درک عمیق سیاسی نیز برخوردار بود و برای هیتلر و دستگاه نازی بسیار دشوار بود که مردی با این ویژگیها را برای مدت طولانی تحمل کند. در کنفرانسهای نظامی و در حضور سایرین اغلب مانشتاین با هیتلر اختلاف نظر پیدا می‌کرد و تا آنجا پیش می‌رفت که می‌گفت نظرات هیتلر پوچ و بیهوده است.

محاکمه پس از شکست آلمان[ویرایش]

پس از پایان جنگ، متفقین به جهت برخی اقدامات نیروهای تحت امر او در جنوب شوروی فون مانشتاین را به زندان محکوم کردند. اقدامات این سربازان بیشتر توسط نیروهای اقمار آلمان، مانند واحدهای رومانیایی، انجام پذیرفته بود که مانشتاین بر آنها نظارتی نداشت[نیازمند منبع]. وی در سال ۱۹۵۲ از زندان بریتانیا رها گردید. سرانجام ارتشبد اریش فن مانشتاین در ۱۱ ژوئن ۱۹۷۳ در باواریا از دنیا رفت.

کتاب خاطرات[ویرایش]

مانشتاین کتابی به نام پیروزیهای از دست رفته Lost victories تألیف نموده است که شرح نبردهایش می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Erich von Manstein»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳ ژوئن ۲۰۱۴).