یوزف گوبلس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاول یوزف گوبلز
Bundesarchiv Bild 146-1968-101-20A, Joseph Goebbels.jpg
وزیر رایش برای روشنگری و پروپاگاندا آلمان
مشغول به کار
۱۹۳۳ – ۱۹۴۵
بیست و پنجمین صدراعظم آلمان
مشغول به کار
۳۰ آوریل ۱۹۴۵ – ۱ مه ۱۹۴۵
اطلاعات شخصی
زاده۲۹ اکتبر ۱۸۹۷
استان راین، پادشاهی پروس، امپراتوری آلمان
درگذشته۱ مهٔ ۱۹۴۵ (۴۷ سال)
برلین، آلمان
ملیت آلمان نازی
حزب سیاسیحزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان
همسر(ان)ماگدا گوبلس (ا. ۱۹۳۱)
فرزندان
  • هلگا
  • هیلدگارد
  • هلموت
  • هلدین
  • هدویگ
  • هایدرون
محل تحصیل
امضا

پاول یوزف گوبلس (به آلمانی: Paul Joseph Goebbels) (۲۹ اکتبر ۱۸۹۷ - ۱ مه ۱۹۴۵) سیاست‌مدار ناسیونال سوسیالیست آلمانی بود که از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ وزارت اطلاع‌رسانی رایش سوم را بر عهده داشت و آخرین صدراعظم آلمان نازی پس از مرگ آدولف هیتلر به حساب می‌آمد.

به همراه لنی ریفنشتال در ۱۹۳۷

گوبلس پیش از ورود به حکومت آلمان به روزنامه‌نگاری، کار در بانک و کارگزاری بازار بورس اشتغال داشت. او در سال ۱۹۲۴ وارد حزب نازی شد و به ریاست حزب در ایالت برلین رسید.

وی تحصیلات خود را در زمینه‌های ادبیات و فلسفه در دانشگاه‌های بن، هایدلبرگ و فرایبورگ انجام داد و پایان‌نامه دکترای خود را پیرامون ویلهلم فن شوتز، نویسنده رمانتیک سده نوزدهم میلادی نوشت. گوبلس عنوان رساله دکتری خود را با هدایت گوندولف، زمینه‌ای به تاریخ درام دراماتیک برگزید که بعدها در زمان وزارت آن را به زیربنای روحی و سیاسی رمانتیک گذشته تغییر داد.[۱]

گوبلس توانست در عرض کوتاه‌ترین مدت تمام رسانه‌های آن روز را یکپارچه کند و تحت کنترل خود درآورد. او به زودی قدرت فیلم را به عنوان یک رسانهٔ مناسب برای تبلیغات سیاسی شناخت و از آن نهایت استفاده را برای تأثیر در افکار عمومی کرد.

زندگی

ماگدا و یوزف گوبلس به همراه فرزندان‌شان

یوزف گوبلس در ۱۸۹۷ به دنیا آمد. او به علت ناتوانی جسمی، کوتاه بودن یک پا از پای دیگر (پای چنبری)،[۲] از شرکت در جنگ جهانی اول معاف بود.

او به تحصیل در رشته‌های تاریخ و ادبیات پرداخت و در سال ۱۹۲۲ به حزب نازی پیوست.

در سال ۱۹۳۳ گوبلس به مقام وزارت پروپاگاندا در رایش سوم رسید و این سمت را تا هنگام مرگ در ۱۹۴۵ در اختیار داشت.

در هنگام وزارت او تمام شاخه‌های رسانه‌های عمومی و هنر را در اختیار داشت و تمام سعی خود را برای جمع کردن مردم پشت هیتلر و دولت او به کار بست.

در هنگام جنگ جهانی دوم، وقتی که تبلیغات برای نازیسم از اهمیتی دو چندان برخوردار بود، کار گوبلس نیز چند برابر شد. وی در جنگ جهانی دوم تئاتر را قدغن اعلام کرد.[نیازمند منبع]

خانوادهٔ گوبلس. در این عکس دستکاری شده پسرخواندهٔ گوبلس هارالد کوآنت (که به خاطر خدمت در نظام غایب بود) به بقیه اعضای خانواده افزوده شده‌است.

اوج فعالیت‌های ضدیهودی او در سازماندهی «شب بلورین» در شب دهم نوامبر بود. از سال ۱۹۴۰ به بعد گوبلس مدیر مجلهٔ هفتگی «Das Reich» بود که در سرمقالهٔ آن همواره دربارهٔ «پیروزی نهایی» در آیندهٔ نزدیک می‌نوشت و از اختراع سلاح‌های معجزه‌آمیز خیالی خبر می‌داد. بعد از شکست آلمانی‌ها در استالینگراد، گوبلس سخنرانی ای در برلین ایراد کرد که در آن این جملهٔ مشهور خود را فریاد می‌زد: «آیا جنگ تمام عیار می‌خواهید؟» Wollt) Ihr den totalen Krieg)[۳]

او حتی وقتی شکست آلمان در جنگ قطعی شده بود، به هیتلر وفادار ماند و نهایتاً پس از ورود ارتش سرخ به برلین در ۱ مه ۱۹۴۵ خودکشی کرد. وی به هنگام مرگ ۴۷ سال داشت.

منابع

  1. ژوزف گوبلس:کورت ریس. چاپ مؤسسه هلیس و کارتر. لندن. ۱۹۴۹. صفحهٔ ۱۶
  2. Roberts, Jeremy (۲۰۰۰Joseph Goebbels Nazi Propaganda Minister، The Rosen Publishing Group, INC.
  3. http://www.youtube.com/watch?v=OoV7Vzq3pps
  • خاطرات گوبلس: پاول یوزف گوبلس

۱-ژوزف گوبلس:کورت ریس. چاپ مؤسسه هلیس و کارتر. لندن. ۱۹۴۹. صفحهٔ ۱۶