تیگر ۱

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تیگر ۱
Bundesarchiv Bild 101I-299-1805-16, Nordfrankreich, Panzer VI (Tiger I).2.jpg
تیگر ۱ در فرانسه شمالی، مارس ۱۹۴۴
نوعتانک سنگین
اولین سازنده آلمان نازی
تاریخچۀ خدمت‌رسانی
در خدمت۴۵–۱۹۴۲
جنگ‌هاجنگ جهانی دوم
تاریخچۀ محصول
طراحErwin Aders
هنشل
طراحی‌شده۱۹۴۱
تولیدکنندههنشل
قیمت واحد۲۵۰٬۸۰۰ رایش مارک[۱]
تولیدشده۴۴–۱۹۴۲
تع. ساخت۱٬۳۴۷
مشخصات (RfRuK VK 4501H Ausf.E, Blatt: G-330)
جرم۵۰ تن
عرض۳٫۵۶ متر (۱۱ فوت ۸ اینچ)
ارتفاع۳٫۰ متر (۹ فوت ۱۰ اینچ)
خدمه۵ نفر

زره۲۵–۱۲۰ میلیمتر (۰٫۹۸–۴٫۷۲ اینچ)[۲][۳]
صلاح
اصلی
۱× 8.8 cm KwK 36
سلاح
ثانویه
۲× 7,92x57 mm
موتورمایباخ
700 PS (690 hp, 515 kW)
توان/وزن13 PS/tonne
سیستم تعلیقtorsion bar
فاصله از زمین۰٫۴۷ متر (۱ فوت ۷ اینچ)
ظرفیت سوخت۵۴۰ لیتر (۱۴۰ گالون آمریکایی) شامل سوخت ذخیره
برد
عملیاتی
۱۱۰–۱۹۵ کیلومتر (۶۸–۱۲۱ مایل)
Maximum speed ۴۵٫۴ کیلومتر بر ساعت (۲۸٫۲ مایل بر ساعت)

تیگر ۱ نام نوعی تانک سنگین آلمانی در دوره جنگ جهانی دوم بود که از سال ۱۹۴۲ در جبهات آفریقا و اروپا معمولاً در گردان‌های مستقل تانک‌های سنگین به کار گرفته شد. طراحی نهایی آن تانک Panzerkampfwagen VI Tiger Ausf. E بود که عموماً تحت عنوان تیگر (Tiger) یاد می‌شود. تانک تیگر ۱ اولین تانک آلمانی با توپ ۸۸میلیمتری KwK 36 بود. مجموعاً ۱۳۴۷ دستگاه از آن بین اوت ۱۹۴۲ تا اوت ۱۹۴۴ ساخته شد.[۴] ساخت این تانک در نهایت پس از اوت ۱۹۴۴ جای خود را به تانک پیشرفته تر تیگر ۲ داد.

درحالی که تیگر ۱ تانک بی نظیری در دوره خود به نظر می‌رسید،[۵] اما در واقع بیش مهندسی شده (بیش از حد پیچیده)[۶] و دارای مواد گران‌قیمت و نیازمند ساعت‌ها کار فشرده بود. این تانک در معرض انواع خاصی از خرابی در ناحیه شنی خود بود و مصرف سوخت بالایی داشت که باعث می‌شد برد آن کاهش یابد. تیگر ۱ از منظر مکانیکی قابل اعتماد اما دارای هزینه نگهداری بالایی بود. همچنین جابجا شدن آن دشوار و هنگام یخ زدن گل، یخ و برف بین زنجیر و چرخ‌های روی هم رفته و در هم تنیده آن خطر از حرکت افتادن وجود داشت که این مسئله در راه‌های گلی فصل بارندگی و زمستان‌های سرد جبهه ی شرقی مشکل بزرگی برای آلمانی‌ها به حساب می‌آمد.[۷]

نام تیگر را فردیناند پورشه بر روی آن گذاشت و عدد رومی در نام آلمانی آن هم بعد از ساخت تانک تیگر ۲ بر روی این سری تانک افزوده شد.[۷]البته طراحی ناموفقی که فردیناند پورشه از تیگر ۱ کرد، با طرح نهایی اندکی متفاوت بود. در نهایت در رقابت شرکت‌های پورشه و هنشل، ورماخت طرح هنشل را مناسب تر دید و تانک تیگر ۱ توسط شرکت هنشل وارد خط تولید شد. به دلیل وجود دو نمونه اولیه از تیگر ۱، طرح ناموفق پورشه را Tigher p و طرح نهایی تیگر ۱ هنشل را Tiger hنامیدند. عمده تفاوت این دو نمونه در محل قرارگیری برجک و شکل آن بود که در Tiger pمتمایل به جلوی تانک قرار گرفته بود، اما در اصلاحات ثانویه بنا به درخواست فرماندهان و سفارش دهندگان، برجک دقیقاً به وسط بدنه انتقال یافت. تانک تیگری که پورشه طراحی کرد از یک موتور الکتریک-دیزل بهره می‌برد، که نه تنها بسیار بیچیده بود، بلکه به دلیل وجود توربین‌های مولد برق بسیار جاگیر و غیرقابل اطمینان بود و به راحتی آتش می‌گرفت.

طرح اولیهٔ آن Panzerkampfwagen VI Ausführung H (به انگلیسی: Panzer VI version H) یا به اختصار PzKpfw VI Ausf. H بود که حرف H نشان دهندهٔ Henschel که به کارخانهٔ هنشل به عنوان طراح و سازندهٔ آن اشاره دارد بود. ای تانک از ردهٔ طراحی‌های Sd.Kfz یا Sonderkraftfahrzeug بود که بعدها به عنوان PzKpfw VI Ausf. E در مارس سال ۱۹۴۳ دوباره طراحی شد.[۷]

امروزه تنها تعداد انگشت شماری از این تانک باقی مانده‌است که در موزه‌ها و نمایش‌های سراسر دنیا به نمایش داده می‌شود. تیگر مدل ۱۳۱ که در موزهٔ بووینگتن (اردوگاه) برتانیا نگهداری می‌شود تنها مدلی است که بازیابی شده و می‌تواند حرکت کند.[۷] همچنین این تانک برای مقابلهٔ بهتر با تانک‌های شوروی(T-34) ساخته شده بود. البته تمام انتظارات طراحان و سفارش دهندگان از این تانک به خوبی برآورده شد، به طوری که در یک میدان نبرد، یک عدد تانک تیگر به اشتباه از دسته خود دور شد و خود را در محاصره چندین تانک شرمن آمریکایی دید، او پس از چندین ساعت مبارزه و نابودی ۵۴ تانک شرمن، با اندکی خسارت به دستهٔ خود بازگشت. این برتری تیگر نه تنها به دلیل زره فوق‌العاده ضخیم و آلیاژ مناسب آن بود، بلکه به دلیل بهره‌وری از توپ 8.8 cm Flak که یک توپ ضدهوایی ۸/۸ سانتی‌متری بود و دقت و برد بسیار بالایی داشت، حتی از فاصله بسیار زیاد، و حتی با برخورد با زره اصلی بدنه شرمن هم باعث نابودی کامل آنها می‌شد.

منابع[ویرایش]

  1. Zetterling 2000, p. 61.
  2. Jentz 1993, pp. 8, 16.
  3. Hart 2007, p. 17.
  4. Philip.، Trewhitt, (۱۹۹۹-۰۱-۰۱). Armored fighting vehicles. Metro Books. شابک ۰۷۶۰۷۱۲۶۰۳.
  5. The encyclopedia of weapons of World War II. MetroBooks. ۲۰۰۲-۰۱-۰۱. شابک ۱۵۸۶۶۳۷۶۲۲.
  6. Tiger I and Tiger II: rare photographs from wartime archives. شابک ۹۷۸۱۷۸۱۵۹۰۳۰۰.
  7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ ویکی‌پدیای انگلیسی