بنارویه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بنارویه
بنارو-بنارِ
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان لارستان
بخش بنارویه
نام(های) قدیمی شهر شاهان
مردم
جمعیت ۱۵۰۰۰
رشد جمعیت متوسط
تراکم جمعیت هر 5متر4نفر نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۱۴۶ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۴۵ْ / ۲-
میانگین بارش سالانه ۱۵ میلی‌متر
اطلاعات شهری
ره‌آورد ‍‍ توانمندیهای علمی
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۸۲۳۲۵
وبگاه http://banarcity.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
خُش اندی
حضور مردم غیور این شهر در بیشتر جنگهای تاریخ جهان نشان دهنده قدرت روزافزون آنهاست که با افتخار آفرینیهایی نیز همراه بوده

بَنارویه شهری است در بخش بنارویه شهرستان لارستان استان فارس در جنوب ایران. بنارویه در ۸۵ کیلومتری شهر لار واقع شده‌است و تا سال ۱۳۸۳ جزئی از بخش جویم بود ولی از این سال به بعد به بخش مستقل و آزاد شهرستان مبدل گردید.

اشعار[ویرایش]

گر چه بنی آدم اعضای یک دیگرند ولی بچه‌های بنارو یه چیز دیگرند

جمعیت[ویرایش]

جمعیت بنارویه حدود ۱۵۰۰۰ تفر است، درآمد مردم اکثراً از کشاورزی دادوستد و سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد.بخش بنارویه در حال حاضر مستقل بوده و شامل شهر بنارویه و دهستان ده فیش که شامل ۶ روستای شرفویه؛ مارمه؛ بختیارویه؛ حسن‌آباد مارمه؛ دهفیش؛ لاغران است می‌باشد.

آثار باستانی[ویرایش]

معروف ترین اثر باستانی بنارویه خندق معروف که با دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر و با خشت و گل ساخته شده‌است که عمر آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد می‌باشد. از دیگر آثار باستانی بنارویه: شاه نشین " نقاره خانه که بر بالای کوه شاه نشین که با ارتفاعی درحدود ۲۰۰۰متر ساخته شده‌است، قلعه اسماعیلیه، چاه‌های معروف که دربالای کوه حفرشده و معروف بهدولو می‌باشند که هنوز هیچ کس از عمق آن اطلاع نیافته است، وکاروانسرای عباسی که در حال حاضر توسط شهرداری و شورای شهر در دست تعمیر بوده واحتمالاً تبدیل به بازار مرکزی گردد، را می‌توان نام برد.

مذهب[ویرایش]

دین مردم بنارویه اسلام و مذهبشان شیعه جعفری می‌باشد، زبان مردم این ناحیه اچُمی یا همان پارسی بنارویی که گویشی متفاوت از گویش مردم جنوب فارس و غرب هرمزگان است می‌باشد.

موقعیت[ویرایش]

شهر بنارویه با موقعیت جغرافیایی فوق‌العاده‌ای که در بین دیگر شهرهای شهرستان لارستان دارد به شاهراهی برای اتصال شهرستان گراش به بزرگراه اصلی مبدل شده؛ که این موقعیت باعث اتصال نیمه شمالی استان به شهرستانهای گراش؛ اوز؛ فسا؛ لامرد و ... نیز شده و با دارا بودن بهترین ورودی شهری شهرستان امتیازی دیگر بر موقعیت مکانی این شهر زیبا افزوده شده است.

منابع[ویرایش]

الگو:ایران-اطلاعات عشق است بنارویه