شهرستان فراشبند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فراشبند
300px-farashband.jpg
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان فراشبند
مردم
جمعیت طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۶٫۶۷۸
جغرافیای طبیعی
مساحت ۵۹٬۴۵۵ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۷۵۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۵ درجه
میانگین بارش سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰
اطلاعات شهری
شهردار رضا نوشادی
ره‌آورد خرما
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱۲۶۶۲

شهرستان فراشبند یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر فراشبند است. این شهرستان دارای منابع گاز طبیعی است. دراین شهرستان بقایای ۱۰ آتشکدهٔ زرتشتی وجود دارد.

اقتصاد این شهرستان بر زراعت، باغداری و قالی‌بافی است. باغات این شهرستان نخلستان است.[۱].

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: فراشبند

[۲]

فراشبند در جنگ اسلام و ایران[ویرایش]

پس از ظهور اسلام و گسترش به کشورهای جهان در زمان خلیفه دوم سپاه اسلام به فرماندهی عثمان ابن ابی‌العاص برای گسترش اسلام در ایران اقدام به حمله به فارس که مقر حکومت ساسانیان بوده‌است می‌کند، یکی از ایالات فارس، فراشبند بوده که در مراحل اولیه بدانجا هجوم آورده می‌شود و در جنگ سختی که بین نیروهای اسلام با سپاهیان یزدگرد، پادشاه ایران در صحرای فراشبند صورت می‌گیرد سپاهیان ایران شکست خورده و مردم آبادیهای فراشبند به دین اسلام مشرف می‌شوند..[۳]

فراشبند در جنگ دلیران تنگستان[ویرایش]

در جنگی که بین نیروهای انگلیسی که وارد جنوب ایران شده بودند و بزرگان خان‌های دشتی، تنگستان و دشتستان از جمله رئیس‌علی‌خان، شیخ حسین‌خان چاه‌کوتاهی و فرزندان ایشان (عبدالرسول‌خان و رسول‌خان) و زایرخضرخان اهرمی اتفاق می‌افتد و عده‌ای نیز از فراشبند از جمله خاندان بزرگ عالیشوندی و کل‌بهرام کشاورز و پسرش حاج شیرعلی و عشایر قشقایی به کمک آنها می‌روند که با توجه به کثرت آنها از ذکر نام شرکت‌کنندگان فراشبندی در جنگ تنگستان خودداری می‌گردد...[۴]

فراشبند در جنگ بین‌الملل اول[ویرایش]

با اشغال کشور ایران در سال ۱۲۹۳ ه. ش توسط نیروهای متخاصم در جنگ بین‌الملل اول و تقسیم آن به مناطق تحت نفوذ سه‌گانه و از جمله جنوب ایران که توسط نیروهای انگلیسی و هندی صورت گرفت، و آزار و اذیت فراوان که مخصوصاً به عشایر روا داشتند و همچنین حکم جهادی که توسط آیت‌الله العظمی سید عبدالحسین لاری مجتهد وقت که در شهر فیروزآباد ساکن بوده‌اند، همه دست در دست هم داده و مردم شهر و روستا و عشایر را به مقابله با اشغالگران موظف می‌گرداند.

لذا در این زمان از فراشبند عده زیادی به فرماندهی نایب‌های وقت آقایان کربلائی محمدرضا و ملا فتحعلی از جمله کربلائی علی رضا، حاج شاویس و غلامعلی فرزند عبدالله و از روستاهای نوجین ملا غلامعلی نوجینی به همراه عده‌ای از آویز ملا ساری آویزی با همراهان جهت جنگ با بیگانگان به همراهی و تحت فرماندهی صولت الدوله (اسماعیل قشقایی) به شیراز اعزام می‌شوند که در مراحل اول جنگ به پیروزی‌هایی می‌رسند ولی با حیله دشمن در صف مجاهدین تفرقه ایجاده کرده و باعث شکست مجاهدین شده و آنها را رو در روی یکدیگر قرار می‌دهد. صولت الدوله به فیروزآباد و سپس به کارزین عقب‌نشینی می‌کند و مناطق به تصرف برادر وی علی خان سالار در می‌آید. در این هنگام با کمک نیروهایی از تنگستان و دشتستان، صولت الدوله دوباره به مناطق تحت نفوذ علی خان سالار که از طرف نیروهای دولتی و انگلیسی حمایت می‌شدند هجوم آورده و در مرحله اول منطقه فراشبند را از نیروهای علی خان سالار باز پس می‌گیرند و سپس به طرف فیروزآباد حرکت می‌کنند که در این زمان بیماری آنفلوآنزا به طور وحشتناکی شیوع پیدا می‌کند و چندین هزار نفر از نیروهای صولت الدوله، انگلیسی و هندی را از بین می‌برد و لذا جنگ در این منطقه خاتمه یافته و قرارداد صلح بین طرفین امضا می‌گردد. لازم به ذکر است که در این جنگ آقای غلامعلی فرزند عبدالله از فراشبند به شهادت می‌رسد.

منابع[ویرایش]