خشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خشت یکی از مصالح ساختمانی است. خشت معمولاً به اشکال و ضخامتهای مختلف می‌تواند تولید شود ولی مرسوم ترین آن شکل مربع به ضلع بیست سانتیمتر و به ضخامت ۵ سانتی متر است. به نصف یک خشت یک نیمه گفته می‌شود.

تولید[ویرایش]

برای تولید خشت ابتدا گل را در قالب میریزند. سپس در آفتاب خشک می‌کنند.به این خشت، خشت خام گفته می‌شود.خشت خام در برابر رطوبت از بین می‌رود به همین خاطر خشت را میپزند. فرایند پختن خشت در کوره آجرپزی که بدان داش گفته می‌شود انجام می‌شود.

ضد آب سازی خشت و مصالح قدیمی[ویرایش]

با توجه به تعداد بسیار زیاد اماکن تاریخی و فرهنگی بی نظیری که در سر تاسر کشور عزیزمان وجود دارد و نیاز روز افزون به تحقیقات و پژوهشهای گسترده و کار بردی در جهت بازسازی صحیح و اصولی اماکن تاریخی و فرهنگی وحفظ و نگهداری از این میراث و هویت ملی برای نسل‌های آینده و در راستای اعتلای تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین که امری بسیار مهم و اجتناب نا پذیر می‌باشد. مسیر طرح ضد آب سازی خشت

الف ) بررسی بهترین ترکیبات عایق با توجه به بهترین تاثیر جهت آب گریزنمودن و با بیشترین پایداری ومقاومت، بدون تغییردر خصوصیات فزیکی در سطح مورد نظر.

ب ) اعمال با روش‌های مختلف با توجه به مدت زمان جهت رسیدن به روش بهیینه که بیشترین تاثیر گذاری داشته باشد.

بهترین روش اجراء با توجه به سطح مورد نظر به دست آید.

ج ) بررسی‌های اولیه با توجه به اعمال عایق برسطح مورد نظرکه شامل مراحل زیر است:

۱- بررسی تغییرات فیزیکی اعمال شده بر روی سطح به علت اعمال عایق

۲- بررسی مقایسه‌ای مدت زمان ا عمال با توجه به میزان جذب سطحی

۳- با توجه به انتخاب بهترین حالت وروش اجرا و بهترین ترکیب عایق تحت بررسی‌های اولیه بهترین نتایج در جلسه‌ای در دو هفته آینده و با هماهنگی قبلی اعلام خواهد شد.

آزمو نهای بعدی برای تعیین پایداری و حفظ خصوصیت، آب گریزی سطح تحت شرایط جوی متفاوت ودر طول مدت زمانمی باشد که شامل مجموعه‌ای از آزمون‌های تسریع شرایط محیطی که شامل آزمون UV، وآزمون تائو فریزر وآزمون تر وخشک شدن متناوب و غیره می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]