انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۷۶)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
انتخابات هفتمین دورهٔ ریاست‌جمهوری ایران
پرچم ایران
۱۳۷۲ →
اعضا
۲ خرداد ۱۳۷۶
هیئت دولت
← ۱۳۸۰
اعضا

مشارکت ۲۹٬۱۴۵٬۷۵۴ رای، ۷۹٫۹۳٪
  Khatami-2by Mardetanha.jpg
نامزد سید محمد خاتمی علی‌اکبر ناطق نوری
حزب روحانیون مبارز روحانیت مبارز
اتحاد/فهرست اصلاح‌طلبان اصولگرایان
رای‌های مردمی ۲۰٬۱۳۸٬۷۸۴ ۷٬۲۴۸٬۳۱۷
درصد رای ۶۹٫۰۹٪ ۲۴٫۸۶٪
درصد واجدان ۵۵٫۲۲٪ ۱۹٫۸۷٪

رییس‌جمهوری پیش از انتخابات

اکبر هاشمی رفسنجانی
کارگزاران

رییس‌جمهوری برگزیده

سید محمد خاتمی
اصلاح‌طلبان

انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری ایران در ۲ خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد. این انتخابات که به پیروزی غیرمنتظره محمد خاتمی انجامید آغازگر دورانی است که به اصلاحات معروف شده‌است.

برگزاری انتخابات[ویرایش]

در روز دوم خرداد ۱۳۷۶ هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. در این انتخابات چهار کاندیدا با وجود نظارت استصوابی شورای نگهبان تائید صلاحیت شدند و با هم به رقابت پرداختند:

فردای روز انتخابات نتایج اولیه بر خلاف تصور همگان از پیروزی قاطع سید محمد خاتمی حکایت می‌کرد. نتایج نهایی ساعت ۱۴ شنبه سوم خرداد در حالی از سوی ستاد انتخابات وزارت‎ کشور‎ اعلام شد که علی اکبر ناطق نوری رقیب اصلی خاتمی ساعتی پیش از آن در پیامی پیروزی خاتمی را در انتخابات تبریک گفته بود. هر چند گفته میشود رهبر نظام با پیروزی ناطق نوری موافق بود اما نتایج انتخابات بر اساس رای مردم به شرح زیر اعلام شد:

این نتایج از میان ۲۹ میلیون و ۷۶ هزار و هفتاد رأی بدست آمد. ستاد انتخابات وزارت‎ کشور همچنین اعلام کرد از مجموع ۶۷۸۳۱ رأی ماخوذه در ‎ نمایندگیهای ایران در خارج از کشور هم ‎ سید محمد خاتمی ۵۰۳۴۲ رأی را به خود اختصاص داد. تعداد آرای باطله هم ۲۴۰ هزار و ۹۶۶ رأی اعلام شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

کتابشناسی[ویرایش]

  • «چرا اصلاحات شکست خورد: نقدی بر عمکرد هشت ساله اصلاح طلبان درایران ۱۳۷۶-۱۳۸۵»، دکتر کاظم علمداری، خرداد ۱۳۸۷، انتشارات سایه، شابک:۲- ۳۷ - ۹۳۳۴۲۹ - ۱